Sarvar Otamuratovning Jizzax viloyati saylovchilari bilan uchrashuvi
O‘zbekiston “Milliy tiklanish” demokratik partiyasidan O‘zbekiston Respublikasi Prezidentligiga nomzod Sarvar Otamuratov 23-noyabr kuni Jizzax viloyati saylovchilari bilan uchrashdi.
Videokonferensiya shaklida tashkil etilgan uchrashuvni xalq deputatlari Jizzax viloyati Kengashidagi O‘zbekiston “Milliy tiklanish” demokratik partiyasi guruhi rahbari B.Mamajonov ochdi. Prezidentlikka nomzodning ishonchli vakili S.Nazarqosimov yig‘ilganlarni nomzodning tarjimai holi bilan tanishtirdi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentligiga nomzod Sarvar Otamuratov o‘zining saylovoldi dasturi yuzasidan nutq so‘zladi.
Jizzax viloyati o‘zining go‘zal va betakror tabiati, boy tabiiy resurslari, ishlab chiqarish va qishloq xo‘jaligidagi ulkan salohiyati bilan mamlakatimiz taraqqiyotida muhim o‘rin tutadi. Viloyatda 2010-yildan buyon yalpi hududiy mahsulot 1,7 barobar o‘sdi. Keyingi besh yilda sanoat mahsulotlari hajmi 1,9-marta ko‘payib, yalpi hududiy mahsulotda uning ulushi 17 foizdan 21 foizga yetdi.
Viloyatda kichik biznes va xususiy tadbirkorlik sohasi ham jadal rivojlanmoqda. Oxirgi besh yilda 4 mingdan ortiq kichik biznes subyekti tashkil etilib, ularning soni 8 ming 500 taga yetdi. Bugungi kunda ushbu sohaning yalpi hududiy mahsulotdagi ulushi 80 foizni, eksportdagi hissasi 87 foizni tashkil etmoqda.
Prezidentlikka nomzod o‘z saylovoldi dasturida “Barkamol avlod – millat tayanchi” shiori ostida yosh avlodni har tomonlama yetuk insonlar etib tarbiyalash borasidagi ishlarni yanada kuchaytirish vazifasi belgilanganini ta’kidladi. Jizzax davlat pedagogika, politexnika institutlari hamda Jizzax aviatsiya oliy harbiy bilim yurti yetuk mutaxassis kadrlar tayyorlashda muhim o‘rin tutmoqda.
Dasturda zamonaviy bilim va malakaga ega muhandis-texnik, moliya-iqtisod, korporativ boshqaruv menejmentlari, axborot texnologiyalari sohasida dasturchilarni tayyorlashni tubdan kuchaytirish va mazkur sohalarda iste’dodli yoshlarni qo‘llab-quvvatlash, tarixiy va madaniy meros obyektlarini asrab-avaylash va obodonlashtirishga qaratilgan vazifalar muhim o‘rin egallaydi.
Viloyatda 372 madaniy meros obyekti ro‘yxatga olingan bo‘lib, ularning 42 tasi tarixiy obida va muqaddas ziyoratgohlar, 267 tasi arxeologik, 63 tasi monumental yodgorliklardir. Bu bebaho merosni ko‘z qorachig‘idek asrash va kelgusi avlodlarga yetkazish masalasiga ham alohida e’tibor qaratilgan.
Uchrashuvda Jizzax davlat pedagogika instituti xorijiy tillar fakulteti dekani A.Mamatov, Baxmal qishloq xo‘jaligi kasb-hunar kolleji direktorining ma’naviyat va ma’rifat ishlari bo‘yicha o‘rinbosari M.Norqo‘ziyeva, “Kelajak bunyodkori” gazetasi muxbiri U.Po‘latova nomzodning dasturi yuzasidan fikr bildirdi. Saylovchilarni 2016-yil 4-dekabr kuni bo‘lib o‘tadigan O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti saylovida faol ishtirok etishga chaqirdi.

Встреча Сарвара Отамуратова с избирателями Джизакской области
Кандидат в Президенты Республики Узбекистан от Демократической партии Узбекистана "Миллий тикланиш" Сарвар Отамуратов 23 ноября встретился с избирателями Джизакской области.
Встречу, прошедшую в формате видеоконференции, открыл руководитель группы Демократической партии Узбекистана “Миллий тикланиш” в Джизакском областном Кенгаше народных депутатов Б.Мамажонов. Доверенное лицо кандидата С.Назаркосимов ознакомил собравшихся с биографией кандидата.
Джизакская область благодаря своим богатым природным ресурсам, большому потенциалу в производстве и сельском хозяйстве занимает важное место в экономике нашей страны. С 2010 года валовой региональный продукт вырос в 1,7 раза. За последние пять лет объемы промышленного производства увеличились в 1,9 раза, его доля в валовом региональном продукте выросла с 17 до 21 процента.
Кандидат отметил, что в его предвыборной программе определена задача дальнейшего усиления работы по воспитанию молодого поколения всесторонне развитыми личностями на основе принципа “Гармонично развитое поколение – опора нации”. Действующие в области Джизакские государственные педагогический, политехнический институты и Джизакское высшее военное авиационное училище вносят важный вклад в воспитание высококвалифицированных специалистов.
Важное место в программе занимают задачи дальнейшего совершенствования системы подготовки высококвалифицированных инженеров-техников, финансистов, экономистов, менеджеров в области корпоративного управления, программистов, поддержки одаренной молодежи в данных областях, сохранения и благоустройства объектов историко-культурного наследия.
В области зарегистрировано 372 объекта культурного наследия, в том числе 42 исторических памятника и места поклонения, 267 археологических памятников. Особое внимание в программе уделено бережному сохранению для будущих поколений этого бесценного наследия.
Декан факультета иностранных языков Джизакского государственного педагогического института А.Маматов, заместитель директора Бахмальского сельскохозяйственного профессионального колледжа по духовно-просветительской работе М.Норкузиева, корреспондент газеты “Келажак бунёдкори” У.Пулатова и другие высказали свои мнения по предвыборной программе кандидата. Выступившие призвали избирателей принять активное участие в предстоящих 4 декабря выборах Президента Республики Узбекистан.