Sarvar Otamuratovning Samarqand viloyati saylovchilari bilan uchrashuvi
O‘zbekiston “Milliy tiklanish” demokratik partiyasidan O‘zbekiston Respublikasi Prezidentligiga nomzod Sarvar Otamuratov 12-noyabr kuni Samarqand viloyati saylovchilari bilan uchrashdi.
Uchrashuvni xalq deputatlari Samarqand viloyati Kengashidagi O‘zbekiston “Milliy tiklanish” demokratik partiyasi deputatlik guruhi rahbari B.Sharofov ochdi. Prezidentlikka nomzodning ishonchli vakili S.Abbosov yig‘ilganlarni nomzodning tarjimai holi bilan tanishtirdi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentligiga nomzod Sarvar Otamuratov o‘zining saylovoldi dasturi yuzasidan nutq so‘zladi.
Prezidentlikka nomzod Samarqand shahri, bu yerda turli davrlarda barpo etilgan tarixiy-me’moriy obidalar, ayniqsa, Registon va Shohizinda ansambllari, Amir Temur, Xo‘ja Doniyor va Imom Moturidiy maqbaralari, Bibixonim, Xoja Ahror va Hazrati Xizr masjidlari, Chor Chinor va Hazrati Dovud ziyoratgohlari, Afrosiyob muzeyi va Mirzo Ulug‘bek rasadxonasi kabi qadimiy yodgorliklar xalqimizning yuksak me’morchilik san’ati, ajdodlarimizning yaratuvchanlik salohiyatidan dalolat berishini ta’kidladi.
Dasturda ma’naviy-ma’rifiy, siyosiy va sud-huquq, iqtisodiy, ijtimoiy, axborot va tashqi siyosat yo‘nalishlarida ilgari surilgan takliflar xalqimizda milliy o‘zlikni anglash, milliy g‘urur va qadr-qimmat tuyg‘ularini mustahkamlash, jamiyatni isloh etish va demokratlashtirish, mamlakatimizni modernizatsiya qilish jarayonlarini yangi bosqichga ko‘tarishga xizmat qiladi.
Ishlab chiqarishni texnik va texnologik yangilash, mahalliy sanoat samaradorligini yanada oshirish, mahalliy ishlab chiqaruvchilarni qo‘llab-quvvatlash, turizmni rivojlantirish kabi masalalar ham ilgari surilgan. Viloyatda 1105 arxeologik, 670 me’moriy, 21 memorial, 18 monumental, jami 1851 moddiy-madaniy meros obyekti mavjud. Bu Samarqand turizm industriyasini rivojlantirish va yurtimizni jahon sayyohlik markazlaridan biriga aylantirish imkonini beradi.
Turizm iqtisodiyotning rivojlanish jarayonini tezlashtiruvchi omil sifatida iqtisodiy va ijtimoiy muammolar yechimida muhim o‘rin tutadi. Xususan, qo‘shimcha ish o‘rinlari yaratilishi, aholi bandligini ta’minlashga, iqtisodiy faoliyatning o‘zaro bog‘liq bo‘lgan tarmoqlari, infratuzilmaning rivojlanishiga xizmat qiladi.
Videokonferensiya tarzida o‘tgan uchrashuvda Samarqand tumanidagi 31-umumta’lim maktabi direktori Z.Shodiyeva, Samarqand davlat arxitektura-qurilish instituti o‘qituvchisi M.Ibrohimova, “O‘zbek jang san’ati” federatsiyasi Samarqand viloyati bo‘limi bosh murabbiyi J.Yusupov va boshqalar nomzodning dasturi va unda belgilangan vazifalar haqida fikr bildirdi. Saylovchilarni 2016-yil 4-dekabr kuni bo‘lib o‘tadigan O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti saylovida faol ishtirok etishga chaqirdi.

Встреча Сарвара Отамуратова с избирателями Самаркандской области
Кандидат в Президенты Республики Узбекистан от Демократической партии Узбекистана "Миллий тикланиш" Сарвар Отамуратов 12 ноября встретился с избирателями Самаркандской области.
Встречу открыл руководитель депутатской группы Демократической партии Узбекистана "Миллий тикланиш" в Самаркандском областном Кенгаше народных депутатов Б.Шарофов. Доверенное лицо кандидата в Президенты С.Аббосов ознакомил собравшихся с биографией кандидата.
Кандидат в Президенты Республики Узбекистан Сарвар Отамуратов выступил с речью, в которой изложил основные направления своей предвыборной программы.
Кандидат в Президенты отметил, что город Самарканд, его историко-архитектурные памятники, особенно площадь Регистан и комплекс Шахи Зинда, мавзолеи Амира Темура, Ходжи Дониёра и Имама Матуриди, мечети Бибиханум, Ходжи Ахрора и Хазрати Хизр, места паломничества Чор Чинор и Хазрати Довуд, музей «Афрасиаб» и обсерватория Мирзо Улугбека свидетельствуют о высоком архитектурном искусстве нашего народа, колоссальном созидательном потенциале и гении наших предков.
Выдвинутые в программе предложения в духовно-просветительской, политической, судебно-правовой, социальной, экономической, информационной и внешнеполитической сферах послужат укреплению национального самосознания, чувства национальной гордости, выведению на новый уровень работы по реформированию и демократизации нашего общества, модернизации страны.
Изложена необходимость повышения эффективности отечественной промышленности путем ее технической, технологической модернизации, поддержки местных производителей и развития туризма. В Самаркандской области находятся 1 105 археологических, 670 архитектурных, 21 мемориальный, 18 монументальных, в целом ― более 1 850 объектов материально-культурного наследия. Все это позволяет развивать в Самарканде туристическую инфраструктуру и превратить нашу страну в один из центров мирового туризма.
Туризм, как фактор, ускоряющий процесс дальнейшего развития экономики, играет важную роль в решении экономических и социальных вопросов. В частности, способствует созданию дополнительных рабочих мест, обеспечению занятости населения, оказывает стимулирующее воздействие на развитие многих сопряженных сфер экономической деятельности, инфраструктуры.
На встрече, проводившейся в формате видеоконференции, директор общеобразовательной школы № 31 Самаркандского района З.Шодиева, преподаватель Самаркандского государственного архитектурно-строительного института М.Ибрагимова, главный тренер Самаркандского областного отдела федерации "Узбек жанг санъати" Ж.Юсупов и другие высказали свои мнения по предвыборной программе кандидата. Выступившие призвали избирателей принять активное участие в предстоящих 4 декабря текущего года выборах Президента Республики Узбекистан.