O‘zbekiston meva-sabzavot mahsulotlari eksporti kengaymoqda
Birinchi Prezidentimiz Islom Karimovning 2016-yil 1-iyundagi Xalqaro meva-sabzavot yarmarkasini tashkil etish va uni har yili o‘tkazib turish chora-tadbirlari to‘g‘risidagi qaroriga asosan «O‘zbekoziqovqatxolding», «O‘zvinosanoat-xolding» xolding kompaniyalari, «O‘zbekoziqovqatzaxira» uyushmasi, «O‘zagroeksport» tashqi savdo kompaniyasi va «Xalqaro meva-sabzavot yarmarkasi direksiyasi» mas’uliyati cheklangan jamiyati tomonidan tashkil etilgan mazkur yarmarkada mamlakatimizning meva-sabzavot mahsulotlari yetishtirish, qayta ishlash, eksport qilishga ixtisoslashgan kompaniyalari ishtirok etmoqda.
Forumda AQSh, Buyuk Britaniya, Italiya, Fransiya, Birlashgan Arab Amirliklari, Janubiy Koreya, Yaponiya, Malayziya, Hindiston, Rossiya, Latviya, Ozarbayjon, Turkmaniston, Eron, Afg‘oniston, Qozog‘iston kabi o‘ttizdan ziyod mamlakat qayta ishlash va savdo kompaniyalari, savdo tashkilotlari, savdo-sanoat palatalari, qishloq xo‘jaligi yo‘nalishidagi vazirlik va idoralar, logistika kompaniyalari vakillari ham qatnashmoqda.
Birinchi Prezidentimizning 2006-yil 11-yanvardagi “Meva-sabzavotchilik va uzumchilik sohasini isloh qilish bo‘yicha tashkiliy chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi qarori qishloq xo‘jaligida bozor munosabatlarini joriy etish va fermerlik harakatining yanada rivojlanishi uchun keng yo‘l ochib berdi. Natijada intensiv texnologiyalar muntazam joriy qilinib, sifatli va mo‘l hosil yetishtirilmoqda.
Istiqlolgacha respublikamizning don, kartoshka, go‘sht, sut va boshqa asosiy oziq-ovqat mahsulotlariga bo‘lgan ehtiyoji import hisobidan qoplanar edi. Sohaga qaratilayotgan e’tibor samarasida endilikda xalqimizning kundalik iste’mol tovarlariga talabi mamlakatimizda yetishtirilgan mahsulotlar hisobidan to‘liq ta’minlanmoqda.
Xalqaro mutaxassislarning e’tiroficha, yurtimizda yetishtirilayotgan meva-sabzavot, uzum va poliz mahsulotlari sarxilligi, xushta’mligi, eng asosiysi, foydali va to‘yimliligi bilan mintaqa va jahon bozorida juda xaridorgir. Shuning uchun ham saxovatli o‘zbek zaminida yetishtiriladigan meva va sabzavotlar yuqori nufuzga ega bo‘lgan tovar belgisiga aylanib, bu mahsulotlarni sotib oladigan mamlakatlarda ular yuksak raqobatbardoshligi bilan ajralib turadi. O‘zbekiston o‘rik, olxo‘ri, uzum, yong‘oq va boshqa ko‘plab qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini eksportga chiqarish hajmi bo‘yicha dunyoda yetakchi o‘nta davlatdan biridir.
Joriy yilning 12-15-iyul kunlari poytaxtimizda bo‘lib o‘tgan Xalqaro meva-sabzavot yarmarkasi ham buning yorqin isbotidir. “O‘zbekoziqovqatxolding” xolding kompaniyasi ma’lumotlariga ko‘ra, yarmarka yakunlari bo‘yicha qiymati 2 milliard dollardan ziyod meva-sabzavot mahsulotlarini eksport qilish bo‘yicha 270 shartnoma imzolangan. Eksport qilinadigan mahsulotlarning 27 foizini sabzavot, 25 foizini uzum, 20 foizini meva, 17,6 foizini quritilgan va qayta ishlangan mahsulotlar, 8,4 foizini dukkakli mahsulotlar, 2 foizini qovun tashkil qilgan.
– Serquyosh yurtingizda yetishtiriladigan mevalarni, ayniqsa, olmani yaxshi ko‘raman, – deydi "Jiujiu Silk" kompaniyasi direktori Ju Liye (Xitoy). – Ko‘rgazmada biz uchun yangilik bo‘lgan kartoshkaning yangi navini ko‘rdik hamda turp sabzavoti haqida bilib oldik. Aslida ham O‘zbekistonda yetishtirilayotgan meva-sabzavotlar salomatlik uchun g‘oyat muhim bo‘lgan mikroelementlar va oziq-ovqat ratsionida o‘rnini almashtirib bo‘lmaydigan turli biologik moddalarga boyligi, yuqori sifati, ekologik toza va xavfsizligi, raqobatbardoshligi bilan boshqa mintaqalarda yetishtirilgan ana shunday mahsulotlardan sezilarli darajada yuqori turadi.
– O‘zbekistonda barcha sohalar qatori qishloq xo‘jaligi, meva-sabzavotchilik ham izchil rivojlanmoqda,– deydi Rossiya Federatsiyasi qishloq xo‘jaligi vazirining birinchi o‘rinbosari Yevgeniy Gromiko. – Mamlakatingizda oziq-ovqat mahsulotlari yetishtirish jarayonining barcha bosqichi zamonaviy talablar asosida, xavfsiz texnologiyalar vositasida amalga oshiriladi. Shu bois meva-sabzavot mahsulotlari sotib olish hajmini yanada oshirish, uzoq muddatli o‘zaro manfaatli hamkorlikni izchil rivojlantirish va mustahkamlashdan manfaatdormiz. Ikki davlat o‘rtasida savdo hajmi yil sayin ortmoqda. Mazkur yarmarka mamlakatlarimiz o‘rtasidagi hamkorlikni yanada rivojlantirish, o‘zaro fikr va tajriba almashish imkonini bermoqda.
Birinchi Prezidentimizning 2016-yil 12-apreldagi “Meva-sabzavot, kartoshka va poliz mahsulotlarini xarid qilish va ulardan foydalanish tizimini takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qarori meva-sabzavot va poliz mahsulotlari yetishtirish, bog‘dorchilikni rivojlantirishda dasturilamal bo‘lmoqda.
Unga ko‘ra, xalqimiz dasturxoni to‘kinchiligini yanada to‘laroq ta’minlash maqsadida istiqbolda oziq-ovqat ekinlari maydonlarini kengaytirish rejalashtirilmoqda. 170 ming 500 gektar sug‘oriladigan yerlarga don va dukkakli don, sabzavot, kartoshka, moyli va ozuqa ekinlari, boshqa o‘simliklar ekiladi, bog‘ va uzumzorlar barpo etiladi.
– Dunyoning rivojlangan mamlakatlarida organik-ekologik toza mahsulot yetishtirish va unga bo‘lgan talab tobora ortib bormoqda, – deydi O‘zbekiston Sabzavot, poliz ekinlari va kartoshkachilik ilmiy-tadqiqot instituti direktori Rafiq Hakimov. – O‘zbekistonda yetishtirilayotgan oziq-ovqat mahsulotlarining aksariyatini ekologik toza, hozirgi dunyo hamjamiyati tomonidan organik deb nomlanayotgan mahsulotlar tashkil qiladi.
Tadqiqotlar shuni ko‘rsatmoqdaki, ekologik toza mahsulotlar iste’mol qilinganda odamlarning o‘rtacha umrining ortishi, aholi orasida har xil kasalliklar tarqalishining oldi olinishi, bolalar o‘limining kamayishi va boshqa muhim ijobiy ko‘rsatkichlarga erishiladi.
2016-yil 19-sentabrdagi Meva-sabzavot, uzum va poliz mahsulotlarini eksport qilishni rag‘batlantirishga doir qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risidagi qarorda joriy yilning 20-sentabridan boshlab meva-sabzavot, uzum va poliz mahsulotlarini eksport qilishdan tushadigan valyuta tushumi majburiy sotuv stavkasi 25 foizni tashkil etishi belgilangani eksport bilan shug‘ullanuvchilar uchun yana bir qulaylik yaratdi.
Unda yangi, quritilgan va qayta ishlangan meva-sabzavot, uzum va poliz mahsulotlarini eksportga yetkazib berish yuklab jo‘natiladigan mahsulot qiymatining kamida 30 foizini oldindan to‘lash shartlarida amalga oshirilishi, qolgan qismi uchun tasdiqlangan bank akkreditivi ochilishi yoxud birinchi klassli xorijiy bank kafolati rasmiylashtirilishi ham ko‘rsatilgan.
Xalqaro forum oziq-ovqat sanoati va qishloq xo‘jaligi sohasining barcha zamonaviy yo‘nalishlarini o‘zida mujassam etgan. Unda ho‘l va quruq mevalar, sabzavotlar, ko‘katlar, poliz ekinlari, dukkakli o‘simliklar, yong‘oqlar, ziravorlar, ichimliklar, qadoqlar va qadoqlash texnologiyalari, transport va logistikaga oid bo‘limlar ishlab turibdi.
Yarmarka doirasida meva-sabzavot mahsulotlarini eksport qiluvchilar va ularning hamkorlari ishtirokida davra suhbatlari, muzokaralar tashkil etilishi, yarmarka qatnashchilarining intensiv bog‘larga, meva-sabzavot mahsulotlarini qayta ishlovchi korxonalarga, sovutish komplekslariga tashrif buyurishlari ham rejalashtirilgan.
Xalqaro meva-sabzavot yarmarkasining ochilish marosimida O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari U.Rozuqulov so‘zga chiqdi.

В "Узэкспоцентре" началась Международная плодоовощная ярмарка
В ярмарке, организованной согласно постановлению Первого Президента нашей страны Ислама Каримова о мерах по организации и проведению на ежегодной основе Международной плодоовощной ярмарки от 1 июня 2016 года холдинговыми компаниями "Узбекозиковкатхолдинг", "Узвиносаноат-холдинг", ассоциацией "Узбекозиковкатзахира", внешнеторговой компанией "Узагроэкспорт" и ООО "Халкаро мева-сабзавот ярмаркаси дирекцияси" участвуют компании нашей страны, специализирующиеся на выращивании, переработке и экспорте плодоовощной продукции.
В форуме также принимают участие представители перерабатывающих компаний, торговых организаций, торгово-промышленных палат, соответствующих министерств и ведомств, логистических компаний из более тридцати стран, таких как США, Великобритания, Италия, Франция, Объединенные Арабские Эмираты, Южная Корея, Япония, Малайзия, Индия, Россия, Латвия, Азербайджан, Туркменистан, Иран, Афганистан, Казахстан и другие.
Постановление Первого Президента нашей страны "Об организационных мерах по реформированию плодоовощеводства и виноградарства" от 11 января 2006 года открыло новые возможности для внедрения рыночных отношений в сельское хозяйство и дальнейшего развития фермерского движения. В результате на практике шире используются интенсивные технологии, выращивается качественный и обильный урожай.
До обретения независимости потребности нашей республики в зерне, картофеле, мясе, молоке и другой основной продовольственной продукции удовлетворялись за счет импорта. В результате уделяемого сфере внимания в настоящее время внутренний спрос населения полностью удовлетворяется за счет продукции, выращиваемой в нашей стране.
По признанию международных специалистов, наши разнообразные овощи и фрукты, виноград и бахчевые пользуются большим спросом на мировом рынке благодаря неповторимому вкусу, самое важное, - полезным, питательным свойствам. Выращенные на благодатной узбекской земле овощи и фрукты отличаются высокой конкурентоспособностью. Узбекистан входит в число десяти ведущих стран мира по объему экспорта абрикосов, сливы, винограда, орехов и множества другой сельскохозяйственной продукции.
Ярким тому подтверждением стала проведенная в Ташкенте 12-15 июля нынешнего года Международная плодоовощная ярмарка. По сведениям холдинговой компании "Узбекозиковкатхолдинг" по ее итогам подписано 270 договоров по экспорту плодоовощной продукции на сумму свыше 2 миллиардов долларов. 27 процентов экспортируемой продукции составляют овощи, 25 процентов - виноград, 20 процентов - фрукты, 17,6 процента - сушеная и переработанная продукция, 8,4 - бобовые, 2 процента - дыни.
- Люблю выращенные в вашей солнечной стране фрукты, в особенности, кишмиш, - говорит директор компании "Jiujiu Silk" Джху Лие (Китай). – На выставке мы увидели новый для нас сорт картофеля и узнали многое о редьке. Выращенные в Узбекистане овощи и фрукты обладают очень важными для здоровья человека микроэлементами и незаменимыми в рационе питания различными биологически активными веществами. Благодаря своим высоким качествам, экологической безопасности, конкурентоспособности они значительно отличаются от подобной продукции, выращенной в других странах. Ярким тому примером служит то, что за последние годы объем экспорта сухофруктов и орехов из Узбекистана вырос в 5 раз.
- В Узбекистане, наряду со всеми сферами, последовательно развивается и сельское хозяйство, - говорит первый заместитель министра сельского хозяйства Российской Федерации Евгений Громыко. - Мы заинтересованы в дальнейшем увеличении объемов закупок плодоовощной продукции у Узбекистана, последовательном развитии и укреплении взаимовыгодного сотрудничества. Эта ярмарка способствует дальнейшему развитию деловых связей между нашими странами, обмену мнениями и опытом.
Постановление Первого Президента нашей страны "О мерах по совершенствованию системы закупок и использования плодоовощной продукции, картофеля и бахчевых культур" от 12 апреля 2016 года служит важным руководством к действию в дальнейшем увеличении объемов выращиваемой плодоовощной продукции и бахчевых культур, развитии садоводства.
Согласно этому постановлению, в целях дальнейшего обеспечения изобилия на внутреннем рынке планируется расширение в перспективе площадей под продовольственные культуры. На площади 170 тысяч 500 гектаров орошаемых земель будут высажены зерновые и бобовые, овощи, картофель, масличные и кормовые культуры, другие растения, созданы сады и виноградники.
- В развитых странах мира растет спрос на органическую, экологически чистую продукцию, - говорит директор Узбекского научно-исследовательского института овоще-бахчевых культур и картофеля Рафик Хакимов. - Большинство выращиваемой в Узбекистане плодоовощной продукции является именно таковой.
Как показывают исследования, при употреблении экологически чистой продукции увеличивается продолжительность жизни людей, предотвращается распространение различных заболеваний, снижается детская смертность и достигаются другие важные положительные показатели.
Международный форум представил современные направления пищевой промышленности и сельского хозяйства, отделы свежих и сушенных фруктов, цитрусовых, овощей, зелени, бахчевых культур, бобовых и орехов, приправ, напитков, упаковок и упаковочных технологий, транспорта и логистики.
В рамках ярмарки планируется организация "круглых столов", обсуждений с участием экспортеров плодоовощной продукции и их партнеров, визиты участников ярмарки в хозяйства, имеющие интенсивные сады, на предприятия по переработке плодоовощной продукции, в холодильные комплексы.
На открытии Международной плодоовощной ярмарки выступил заместитель Премьер-министра Республики Узбекистан У.Розукулов.