Shavkat Mirziyoyevning Navoiy va Buxoro viloyatlari saylovchilari bilan uchrashuvi
Tadbirkorlar va ishbilarmonlar harakati – O‘zbekiston Liberal-demokratik partiyasidan O‘zbekiston Respublikasi Prezidentligiga nomzod Shavkat Mirziyoyev 4-noyabr kuni Navoiy viloyati saylovchilari bilan uchrashdi.
Uchrashuvni “Navoiy issiqlik elektr stansiyasi" aksiyadorlik jamiyati bosh direktori Q.G‘aniyev ochdi.
Birinchi Prezidentimiz Islom Karimov tomonidan belgilab berilgan iqtisodiy dasturning amalga oshirilishi natijasida mamlakatimizning barcha hududlari qatori Navoiy viloyati ham izchil rivojlanib bormoqda. Joriy yilning 9 oyida viloyatda yalpi hududiy mahsulot qariyb 6 foiz o‘sdi. Kichik biznes va xususiy tadbirkorlik subyektlari keng qo‘llab-quvvatlanayotgani samarasida ularning safi kengayib, viloyat iqtisodiyotidagi salmog‘i tobora ortmoqda. Yangi uy-joylar va ijtimoiy obyektlar bunyod etilmoqda.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentligiga nomzod Shavkat Mirziyoyev o‘z saylovoldi dasturi yuzasidan nutq so‘zladi.
Dasturda davlat va jamiyat boshqaruvi tizimini takomillashtirish, qonun ustuvorligini ta’minlash va sud-huquq tizimini yanada isloh etish, iqtisodiy islohotlarni chuqurlashtirish, makroiqtisodiy barqarorlik va izchil o‘sish sur’atlarini ta’minlash, ijtimoiy sohani rivojlantirish, mamlakatimizdagi tinchlik va hamjihatlikni mustahkamlashga qaratilgan ustuvor vazifalar belgilangan. Unda ijro hokimiyati faoliyati samaradorligini oshirish, jamoatchilik nazorati mexanizmlarini kuchaytirish, sud hokimiyatining mustaqilligini va odil sudlovni ta’minlash, iqtisodiyotni modernizatsiya va diversifikatsiya qilish, mahalliy byudjetlarning daromad bazasini kengaytirish, xususiy mulk va tadbirkorlikni rivojlantirish, ozuqabop va eksportbop ekinlarni ko‘paytirish, aholi bandligini ta’minlash, hayot sifati va farovonligini yuksaltirish kabi muhim masalalar o‘z ifodasini topgan.
Uchrashuv videokonferensiya shaklida o‘tdi. Navoiy shahri va viloyatning barcha tumanlari markazidan saylovchilar nomzodning dasturi yuzasidan o‘z fikrlarini bildirdi.
Mehnat faxriysi H.Mamatov, "Navoiy kon-metallurgiya kombinati" davlat korxonasi "Navoiy mashinasozlik zavodi" ishlab chiqarish birlashmasi direktori N.Lakkay, Navoiy shahridagi "Ekspress-servis" mas’uliyati cheklangan jamiyati direktori Sh.Ismoilov, Uchquduq qurilish va uy-joy kommunal xizmat kasb-hunar kolleji o‘quvchisi S.Ravshanova, Tomdi tumani xalq ta’limi muassasalari faoliyatini metodik ta’minlash va tashkil etish bo‘limi mudiri T.Medetov, Navbahor tumanidagi "Sarbozor" mahalla fuqarolar yig‘inining diniy-ma’rifat va ma’naviy-axloqiytarbiya masalalari bo‘yicha maslahatchisi N.Qo‘ldosheva va boshqalar dasturda belgilangan vazifalar mamlakatimiz taraqqiyoti, xalqimiz farovonligiga xizmat qilishini ta’kidladi. Prezident sayloviga tayyorgarlik jarayonlari milliy qonunchiligimiz va xalqaro demokratik tamoyillarga to‘la mos ravishda o‘tayotganini qayd etdi. Saylovchilarni 4-dekabr kuni bo‘ladigan O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti saylovida faol ishtirok etishga chaqirdi.
Tadbirkorlar va ishbilarmonlar harakati – O‘zbekiston Liberal-demokratik partiyasidan O‘zbekiston Respublikasi Prezidentligiga nomzod Shavkat Mirziyoyev 4-noyabr kuni Buxoro viloyati saylovchilari bilan ham uchrashdi.
Uchrashuvni Tadbirkorlar va ishbilarmonlar harakati – O‘zbekiston Liberal-demokratik partiyasi viloyat kengashi raisi F.Aminov ochdi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentligiga nomzod Shavkat Mirziyoyev o‘z saylovoldi dasturi yuzasidan ma’ruza qildi.
Dasturda iqtisodiy islohotlarni yanada chuqurlashtirish, sanoatga zamonaviy texnologiyalarni joriy qilish va yangi ishlab chiqarish korxonalarini barpo etish, investitsiyaviy muhitni yanada yaxshilash va eksport hajmini ko‘paytirish, xususiy mulk va tadbirkorlik sohasini keng rivojlantirish, fermerlik harakatini yangi bosqichga ko‘tarish, aholi bandligini ta’minlash, hayot sifati va darajasini izchil yuksaltirish, barcha davlatlar bilan o‘zaro manfaatli hamkorlikni kengaytirish kabi muhim masalalarga alohida e’tibor qaratilgan.
Dasturda mamlakatimiz iqtisodiyotining yuksalishida katta ahamiyatga ega bo‘lgan turizm sohasini jadal rivojlantirish bo‘yicha dastur qabul qilish nazarda tutilgan. Sohadagi boshqaruv tizimini takomillashtirish, turistlar uchun viza berish va ro‘yxatga olish tartib-taomillarini soddalashtirish, yangi sayyohlik marshrutlarini yaratish, turizm infratuzilmasining izchil rivojlanishini ta’minlash, sohaga xorijiy investitsiyalarni jalb etish, turizmni rivojlantirish bo‘yicha maxsus iqtisodiy zonalar tashkil etish zarurligi qayd etilgan.
Butun mamlakatimizda bo‘lgani kabi Buxoro viloyatida ham barcha sohalarda katta muvaffaqiyatlarga erishilmoqda. Joriy yilning o‘tgan davrida viloyat sanoat salohiyatini rivojlantirishga qaratilgan umumiy qiymati 142,5 milliard so‘mlik 470 loyiha amalga oshirildi, 7 mingdan ziyod ish o‘rni yaratildi. Qishloqlarda namunaviy loyiha bo‘yicha qurilgan 900 dan ortiq uy-joy foydalanishga topshirildi.
Markaziy Osiyodagi yirik ishlab chiqarish majmualaridan biri bo‘lgan Qandim gazni qayta ishlash majmuasi qurilishi boshlandi. Majmua tarkibiga yiliga 8,1 milliard kub metr tabiiy gazni qayta ishlash quvvatiga ega zavod, shuningdek, 114 qazish qudug‘i, 11 maxsus maydon va 4 yig‘uv punktini o‘z ichiga olgan tabiiy gazni to‘plash tizimi kiradi. Mazkur loyiha O‘zbekiston gaz konlarini o‘zlashtirishni yangi bosqichga ko‘taradi. Zavodda 2 mingdan ziyod doimiy ish o‘rni yaratiladi.
Videokonferensiya tarzida o‘tkazilgan yig‘ilishda viloyatning barcha shahar va tuman markazlaridagi saylovchilar bilan ochiq muloqot bo‘ldi.
Mehnat faxriysi B.Jumayev, Peshku tumanidagi “Malishoyak” fermer xo‘jaligi rahbari S.Jumayeva, mehnat faxriysi M.Rafiqov, Olot tumanidagi "Himmat" fermer xo‘jaligi rahbari Q.Xudoyev va boshqalar tarixan qisqa davrda mamlakatimiz har tomonlama rivojlanayotgan zamonaviy davlatga aylangani, odamlarning hayot darajasi, dunyoqarashi va madaniyati tobora yuksalib borayotganini faxr bilan ta’kidladi. Prezident sayloviga tayyorgarlik ko‘rish jarayonlari milliy qonunchiligimiz va xalqaro demokratik tamoyillarga mos ravishda o‘tayotganini qayd etdi. Saylovchilarni 4-dekabr kuni bo‘ladigan O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti saylovida faol ishtirok etishga chaqirdi.

Встречи Шавката Мирзиёева с избирателями Навоийской и Бухарской областей
Кандидат в Президенты Республики Узбекистан от Движения предпринимателей и деловых людей - Либерально-демократической партии Узбекистана Шавкат Мирзиёев 4 ноября встретился с избирателями Навоийской области.
Встречу открыл генеральный директор акционерного общества "Навоийская теплоэлектростанция" К.Ганиев.
В результате осуществления под руководством Первого Президента Узбекистана Ислама Каримова экономической программы Навоийская область наряду со всеми регионами нашей страны последовательно развивается. За 9 месяцев текущего года объем валового регионального продукта области вырос почти на 6 процентов. В результате широкой поддержки субъектов малого бизнеса и частного предпринимательства растет их число и доля в экономике области. Возводятся новые дома и социальные объекты.
Кандидат в Президенты Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев выступил с речью, где изложил основные направления своей предвыборной программы.
В программе особое внимание уделено таким важным вопросам, как совершенствование системы государственного и общественного управления, обеспечение верховенства закона и дальнейшее реформирование судебно-правовой системы, углубление экономических реформ, укрепление макроэкономической стабильности и сохранение динамичных темпов роста, развитие социальной сферы, дальнейшее укрепление мира и согласия в стране. В ней также изложены такие важные задачи, как повышение эффективности деятельности исполнительной власти, усиление механизмов общественного контроля, обеспечение независимости судебной власти и правосудия, модернизация и диверсификация экономики, расширение доходной базы местных бюджетов, развитие частной собственности и предпринимательства, расширение посевных площадей под кормовые и экспортоориентированные сельхозкультуры, обеспечение занятости, повышение качества жизни и благополучия населения.
Встреча прошла в формате видеоконференции. Избиратели, собравшиеся в городе Навои и всех районных центрах области, высказали свои мнения по программе кандидата.
Ветеран труда Х.Маматов, директор производственного объединения "Навоийский машиностроительный завод" государственного предприятия "Навоийский горно-металлургический комбинат" Н.Лаккай, директор общества с ограниченной ответственностью "Экспресс-сервис" города Навои Ш.Исмоилов, учащаяся Учкудукского профессионального колледжа строительства и жилищно-коммунального обслуживания С.Равшанова, заведующий Тамдынским районным отделом методического обеспечения и организации деятельности учреждений народного образования Т.Медетов, консультант по вопросам религиозного просвещения и духовно-нравственного воспитания схода граждан махалли "Сарбозор" Навбахорского района Н.Кулдошева и другие отметили, что реализация намеченных в программе задач послужит развитию нашей страны, дальнейшему благополучию народа. Было подчеркнуто, что подготовка к выборам Президента Узбекистана, проходит в полном соответствии с национальным законодательством и международными демократическими принципами. Выступившие призвали избирателей принять активное участие в предстоящих 4 декабря выборах Президента Республики Узбекистан.
Кандидат в Президенты Республики Узбекистан от Движения предпринимателей и деловых людей - Либерально-демократической партии Узбекистана Шавкат Мирзиёев 4 ноября встретился и с избирателями Бухарской области.
Встречу открыл председатель областного кенгаша Движения предпринимателей и деловых людей - Либерально-демократической партии Узбекистана Ф.Аминов.
Кандидат в Президенты Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев выступил с докладом по основным направлениям своей предвыборной программы.
В программе особое внимание уделено дальнейшему углублению экономических реформ, внедрению современных технологий в промышленности, созданию новых производственных предприятий, дальнейшему улучшению инвестиционного климата и увеличению объемов экспорта, широкому развитию частной собственности и предпринимательства, выведению фермерского движения на новый уровень развития, обеспечению занятости, последовательному повышению уровня и качества жизни населения, расширению взаимовыгодного сотрудничества со всеми странами мира.
В предвыборной программе кандидата предусмотрено принятие программы по развитию сферы туризма, имеющей большое значение для роста экономики страны. В ней будут предусмотрены усовершенствование системы управления, упрощение порядка регистрации и выдачи виз для туристов, разработка новых туристических маршрутов, обеспечение динамичного развития инфраструктуры туризма, привлечение в сферу иностранных инвестиций, а также создание специальных экономических зон по развитию туризма.
Как и во всех регионах нашей страны, высокие успехи достигаются и в Бухарской области. За минувший период текущего года в целях развития промышленного потенциала области реализовано 470 проектов на 142,5 миллиарда сумов, создано свыше 7 тысяч рабочих мест. В селах сданы в эксплуатацию более 900 домов, возведенных по типовым проектам.
Начато строительство одного из крупных производственных объектов в Центральной Азии - Кандымского газоперерабатывающего комплекса. В состав комплекса войдут завод по переработке газа мощностью 8,1 миллиарда кубометров в год, а также система сбора природного газа, включающая 114 скважин, 11 специальных площадок и 4 сборных пункта. Данный проект выведет на новый уровень освоение газовых месторождений Узбекистана. На заводе будет создано более 2 тысяч постоянных рабочих мест.
В ходе встречи, прошедшей в формате видеоконференции, состоялся открытый диалог с избирателями, собравшимися во всех городах и районных центрах области.
Ветеран труда Б.Жумаев, руководитель фермерского хозяйства "Малишояк" Пешкунского района С.Жумаева, ветеран труда М.Рафиков, руководитель фермерского хозяйства "Химмат" Алатского района К.Худоев и другие отметили, что за исторически короткий период наша страна превратилась во всесторонне развивающееся современное государство, последовательно повышаются уровень жизни и культуры, расширяется мировоззрение людей. Было подчеркнуто, что процесс подготовки к выборам Президента Узбекистана проходит в полном соответствии с национальным законодательством и международными демократическими принципами. Выступившие призвали избирателей принять активное участие в предстоящих 4 декабря выборах Президента Республики Узбекистан.