Shavkat Mirziyoyevning Andijon va Farg‘ona viloyatlari saylovchilari bilan uchrashuvi
Tadbirkorlar va ishbilarmonlar harakati – O‘zbekiston Liberal-demokratik partiyasidan O‘zbekiston Respublikasi Prezidentligiga nomzod Shavkat Mirziyoyev 1-noyabr kuni Andijon viloyati saylovchilari bilan uchrashdi.
Uchrashuvni O‘zLiDePning Shahrixon tumani kengashi raisi Qahramon Sarimsoqov ochdi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentligiga nomzod Shavkat Mirziyoyev o‘z saylovoldi dasturi yuzasidan nutq so‘zladi.
Dasturda davlat va jamiyat boshqaruvi tizimini takomillashtirish, qonun ustuvorligini ta’minlash va sud-huquq tizimini yanada isloh etish, iqtisodiy islohotlarni yanada chuqurlashtirish, makroiqtisodiy barqarorlik va izchil o‘sish sur’atlarini ta’minlash, ijtimoiy sohani rivojlantirish, mamlakatimizdagi tinchlik va hamjihatlikni yanada mustahkamlash, aholi bandligini ta’minlash, yer va suv resurslaridan oqilona foydalanish, xususiy mulk va tadbirkorlik rivoji yo‘lidagi to‘siqlarni bartaraf etish, hududlarni kompleks va izchil rivojlantirish, xalqimiz turmush darajasi va hayot sifatini yuksaltirish kabi muhim masalalarga alohida e’tibor qaratilgan.
Mamlakatimizning barcha hududlari kabi Andijon viloyati ham yuqori sur’atlar bilan rivojlanmoqda. Buning tasdig‘ini 2010-yildan buyon viloyatning yalpi hududiy mahsuloti 1,7 barobar o‘sgani misolida ko‘rish mumkin. Viloyatda sanoat mahsulotining 95 foizdan ortig‘i avtomobilsozlik, yengil sanoat, kimyo, neft-kimyo, oziq-ovqat sanoati kabi zamonaviy tarmoqlarda ishlab chiqarilmoqda.
Viloyatdagi 140 qo‘shma korxonaning yarmidan ko‘pi oxirgi 5-yil mobaynida, ilgari bunday korxonalar bo‘lmagan tumanlarda tashkil etilgan. Andijonning eksport hajmi hozirgi kunda qariyb 160 million dollarga yetgan va bu 2011-yilga nisbatan 6 barobar ko‘pdir.
Kichik biznes va xususiy tadbirkorlik subyektlari keng qo‘llab-quvvatlanayotgani samarasida ularning soni va viloyat iqtisodiyotidagi salmog‘i tobora ortib borayotir. Keyingi besh yilda viloyatda 10 mingdan ziyod yangi kichik biznes subyekti tashkil etilib, ularning umumiy soni deyarli 2,5 barobar ko‘paygan. Mehnat bilan band aholining 84 foizi shu sohada faoliyat ko‘rsatib, daromad topmoqda.
Uchrashuv videokonferensiya tarzida o‘tkazildi. Andijon shahri va barcha tuman markazlarida yig‘ilgan saylovchilar bilan ochiq va jonli muloqot bo‘ldi.
Xonobod shahridan O‘zLiDeP faoli Sh.Alimov, Izboskan transport kasb-hunar kolleji o‘quvchisi O.Tojiddinova, Andijon davlat tibbiyot instituti talabasi I.Abdumalikov, Oltinko‘l tumanidagi «Baxt imkon chorvasi» fermer xo‘jaligi rahbari F.Ismoilov, Marhamat tumanidagi «Feruz» fermer xo‘jaligi rahbari G‘.Karimov, Shahrixon tumanidagi «Ishkomli hamkor» fermer xo‘jaligi rahbari A.To‘raqulov, Asaka tumanidan «GM O’zbekiston” aksiyadorlik jamiyati xodimi B.Usmonov va boshqalar dasturda belgilangan vazifalar ijrosi mamlakatimiz taraqqiyoti, xalqimiz farovonligiga xizmat qilajagini ta’kidladi. Prezident sayloviga tayyorgarlik ko‘rish, uni o‘tkazish bilan bog‘liq jarayonlar milliy qonunchiligimiz va xalqaro demokratik tamoyillarga to‘la mos ravishda o‘tayotganini qayd etdi. Saylovchilarni 4-dekabr kuni bo‘ladigan O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti saylovida faol ishtirok etishga chaqirdi.
Tadbirkorlar va ishbilarmonlar harakati – O‘zbekiston Liberal-demokratik partiyasidan O‘zbekiston Respublikasi Prezidentligiga nomzod Shavkat Mirziyoyev shu kuni Farg‘ona viloyati saylovchilari bilan ham uchrashdi.
Uchrashuvni nomzodning ishonchli vakili, O‘zbekiston xalq shoiri Iqbol Mirzaaliyev ochdi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentligiga nomzod Shavkat Mirziyoyev uchrashuvda nutq so‘zladi va o‘zining saylovoldi dasturida belgilangan asosiy yo‘nalishlar haqida batafsil to‘xtaldi.
Nomzodning dasturida millatlararo totuvlik va hamjihatlikni mustahkamlash, aholi farovonligini har tomonlama oshirish, sanoatni modernizatsiya va diversifikatsiya qilish, kichik biznes va xususiy tadbirkorlik rivoji yo‘lidagi to‘siqlarni bartaraf etish, yerlarning unumdorligini oshirish va ekin maydonlari tarkibini optimallashtirish, ijtimoiy infratuzilmalarni takomillashtirish, bandlikni ta’minlash kabi masalalarga alohida e’tibor qaratilgan.
Mamlakatimizda barcha hududlarni rivojlantirishga qaratilayotgan e’tibor tufayli Farg‘ona viloyati ham izchil taraqqiy etmoqda. O‘tgan yili viloyatda yalpi hududiy mahsulot hajmi 8 foiz o‘sdi. Farg‘ona viloyatini 2015-yilda ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish dasturi doirasida sanoat, qishloq xo‘jaligi, xizmat ko‘rsatish va servis yo‘nalishlarida 3 ming 881 loyiha amalga oshirilib, 23 mingdan ziyod yangi ish o‘rni yaratildi. Barcha manbalar hisobidan 584 milliard so‘mlik investitsiyalar o‘zlashtirildi.
Ishbilarmonlik muhitini yanada yaxshilash va tadbirkorlikka keng erkinlik berish hisobiga joriy yilda 2 ming 260 yangi kichik biznes va xususiy tadbirkorlik subyekti tashkil etilib, ularning soni 18 ming 775 taga yetdi.
Videokonferensiya tarzida o‘tgan ochiq muloqotda mehnat faxriysi O.Hoshimov, Yozuvchilar uyushmasi viloyat bo‘limi rahbari, O‘zbekiston xalq shoiri E.Siddiqova, Farg‘ona komputer texnologiyalari kasb-hunar kolleji o‘quvchisi M.G‘afforjonova va boshqalar mamlakatimizning o‘z taraqqiyot yo‘li – “o‘zbek modeli” barcha sohalarda ulkan samaralar berayotganini qayd etdi. Saylovoldi jarayonlari milliy qonunchiligimiz va xalqaro demokratik tamoyillar asosida o‘tayotganini ta’kidladi. Saylovchilarni 4-dekabr kuni bo‘ladigan O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti saylovida faol ishtirok etishga chaqirdi.

Встречи Шавката Мирзиёева с избирателями Андижанской и Ферганской областей
Кандидат в Президенты Республики Узбекистан от Движения предпринимателей и деловых людей - Либерально-демократической партии Узбекистана Шавкат Мирзиёев 1 ноября встретился с избирателями Андижанской области.
Встречу открыл председатель Шахриханского районного кенгаша УзЛиДеП Кахрамон Саримсоков.
Кандидат в Президенты Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев выступил с речью, где изложил основные направления своей предвыборной программы.
В программе особое внимание уделено таким важным вопросам, как совершенствование системы государственного и общественного управления, обеспечение верховенства закона и дальнейшее реформирование судебно-правовой системы, углубление экономических реформ, укрепление макроэкономической стабильности и сохранение динамичных темпов роста, развитие социальной сферы, дальнейшее укрепление мира и согласия в стране, обеспечение занятости населения, рациональное использование земельных и водных ресурсов, устранение преград на пути развития частной собственности и предпринимательства, комплексное и последовательное развитие регионов, повышение уровня и качества жизни народа.
Как и все регионы нашей страны, также высокими темпами развивается и Андижанская область. Подтверждение тому можно видеть на примере увеличения с 2010 года в 1,7 раза валового регионального продукта. В области более 95 процентов промышленной продукции производится в таких современных отраслях, как автомобилестроение, легкая, химическая, нефтехимическая, пищевая промышленность.
Более половины из 140 совместных предприятий области создано за последние пять лет в районах, где прежде не было промышленного производства. Экспортный объем Андижанской области в настоящее время составляет около 160 миллионов долларов, что по сравнению с 2011 годом в 6 раз больше.
В результате широкой поддержки субъектов малого бизнеса и частного предпринимательства все больше возрастает их количество и доля в экономике области. За последние пять лет в Андижане было организовано более 10 тысяч субъектов малого бизнеса, их общее число выросло почти в 2,5 раза. 84 процента занятого населения работает именно в этой отрасли.
Встреча прошла в формате видеоконференции. Состоялся открытый и живой диалог с избирателями, собравшимися в Андижане и всех районных центрах.
Активист УзЛиДеП из Ханабада Ш.Алимов, учащаяся Избасканского транспортного профессионального колледжа О.Тожиддинова, студент Андижанского государственного медицинского института И.Абдумаликов, руководитель фермерского хозяйства "Бахт имкон чорваси" Алтынкульского района Ф.Исмоилов, руководитель фермерского хозяйства "Феруз" Мархаматского района Г.Каримов, руководитель фермерского хозяйства "Ишкомли хамкор" Шахриханского района А.Туракулов, работник акционерного общества "GM Uzbekistan" из Асакинского района Б.Усмонов и другие отметили, что реализация намеченных в программе задач послужит развитию нашей страны, благополучию народа. Было подчеркнуто, что процессы, связанные с подготовкой и проведением выборов Президента нашей страны, проходят в полном соответствии с национальным законодательством и международными демократическими принципами. Выступившие призвали избирателей принять активное участие в предстоящих 4 декабря выборах Президента Республики Узбекистан.
Кандидат в Президенты Республики Узбекистан от Движения предпринимателей и деловых людей – Либерально-демократической партии Узбекистана Шавкат Мирзиёев в тот же день встретился с избирателями Ферганской области.
Встречу открыл доверенное лицо кандидата, народный поэт Узбекистана Икбол Мирзаалиев.
Кандидат в Президенты Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев выступил перед собравшимися и подробно остановился на основных направлениях своей предвыборной программы.
В предвыборной программе кандидата обращено особое внимание на вопросы укрепления межнационального согласия и сплоченности, повышения благосостояния населения, модернизации и диверсификации промышленности, устранения преград на пути развития малого бизнеса и частного предпринимательства, повышения плодородия земель и оптимизации посевных площадей, совершенствования социальной инфраструктуры и обеспечения занятости.
Благодаря вниманию, уделяемому развитию всех регионов страны, также последовательно развивается и Ферганская область. В прошлом году в области объем валового регионального продукта вырос на 8 процентов. В рамках социально-экономического развития Ферганской области на 2015 год реализован 3 881 проект в сферах промышленности, сельского хозяйства, услуг и сервиса, создано более 23 тысяч новых рабочих мест. За счет всех источников освоено 584 миллиарда сумов инвестиций.
За счет дальнейшего улучшения делового климата и предоставления больших возможностей предпринимательству в текущем году создано 2260 новых субъектов малого бизнеса и частного предпринимательства, их число достигло 18 775.
На встрече, прошедшей в формате видеоконференции, ветеран труда О.Хошимов, руководитель областного отделения Союза писателей, народный поэт Узбекистана Э.Сиддикова, учащаяся Ферганского профессионального колледжа компьютерных технологий М.Гаффоржонова и другие подчеркнули, что "узбекская модель" развития дает свои высокие результаты во всех сферах. Они отметили, что предвыборные процессы проходят на основе национального законодательства и международных демократических принципов. Выступившие призвали избирателей принять активное участие в предстоящих 4 декабря выборах Президента Республики Узбекистан.