Narimon Umarovning Surxondaryo viloyati saylovchilari bilan uchrashuvi
O‘zbekiston “Adolat” sotsial-demokratik partiyasidan O‘zbekiston Respublikasi Prezidentligiga nomzod Narimon Umarov 1-noyabr kuni Surxondaryo viloyati saylovchilari bilan uchrashdi.
Uchrashuvni Surxondaryo viloyati hokimligi huzuridagi fuqarolarning o‘zini o‘zi boshqarish organlari xodimlarining malakasini oshirish bo‘yicha o‘quv kursi rahbari A.Ortiqov ochdi. Prezidentlikka nomzodning ishonchli vakili R.Hamroyev yig‘ilganlarni nomzodning tarjimai holi bilan tanishtirdi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentligiga nomzod nutq so‘zlab, saylovoldi dasturida ilgari surilgan asosiy yo‘nalishlar haqida ma’lumot berdi.
Dasturda mamlakatimizda amalga oshirilayotgan demokratik o‘zgarishlarni qo‘llab-quvvatlash, iqtisodiyotning ijtimoiy yo‘naltirilganligini kuchaytirish, aholi turli ijtimoiy qatlamlarining turmush sifati va darajasini yanada oshirish kabi muhim vazifalar belgilangan. Ta’lim, sog‘liqni saqlash va atrof-muhitni muhofaza qilish sohalariga ham alohida e’tibor qaratilgan. Aholining barcha qatlamlari o‘z vaqtida, muntazam, sifatli tibbiy xizmatdan foydalanishini ta’minlash, ko‘rsatilayotgan tibbiy yordam sifatini yanada oshirish, maktab va maktabgacha ta’lim muassasalari doirasida bolalarni tibbiy xizmatlar bilan ta’minlash tizimini kuchaytirish, dori vositalarining noqonuniy aylanishi, qalbakilashtirilgan va sifatsiz dori vositalari sotilishining oldini olish, skrining va perinatal markazlari, ayollar tibbiy maslahatxonalari, tug‘ruq majmualari, ginekologiya va patronaj xizmatlari faoliyatini takomillashtirish masalalari dasturning asosiy yo‘nalishlaridandir.
Dasturda, shuningdek, ijtimoiy soha, xususan, ta’lim tizimini isloh qilish borasida bir qator vazifalar ilgari surilgan. Jumladan, nomzod so‘nggi yillarda yoshlarimiz orasida oliy ta’lim olishga intilish kuchayib borayotgani, birgina Termiz davlat universitetiga abituriyentlar soni belgilangan qabul kvotalariga nisbatan 18-20 barobar ortiqni tashkil etayotganini ta’kidladi. Shundan kelib chiqib, dasturda oliy ta’lim muassasalariga qabul qilishda iste’dodli yoshlarni saralab olish sifatini oshirish hamda ta’lim-tarbiya sohasida uzviylikni yanada mustahkamlashga qaratilgan qator g‘oyalar ilgari surilgan.
Mustaqillik yillarida mamlakatimizning barcha hududlarida bo‘lgani kabi Surxondaryo viloyatining ham boy tarixi tiklanib, shahar va qishloqlar infratuzilmasi zamonaviy qiyofa kasb etdi. So‘nggi besh yil davomida Termiz shahrida ulkan bunyodkorlik ishlari amalga oshirilib, bir-biridan ko‘rkam va muhtasham turar joy binolari, ko‘plab savdo va maishiy xizmat inshootlari qad rostladi, aholi turmush farovonligi yuksaldi.
Uchrashuvda O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi deputati D.Tangirov, Termiz axborot texnologiyalari va maishiy xizmat kasb-hunar kolleji o‘qituvchisi N.Xidirova, “Mahalla” xayriya jamoat fondi viloyat bo‘limi raisi O‘.Toshboyev, “Termiz-Baqtriya savdo kompleksi” mas’uliyati cheklangan jamiyati bosh hisobchisi B.Bobomurodov va boshqalar nomzodning saylovoldi dasturi haqida o‘z fikr-mulohazalarini bildirdi. Saylovchilarni Vatanimiz taraqqiyoti va xalqimiz farovonligini yuksaltirishda muhim ahamiyat kasb etadigan O‘zbekiston Prezidenti saylovida faol ishtirok etishga chaqirdi.

Встреча Наримона Умарова с избирателями Сурхандарьинской области
Кандидат в Президенты Республики Узбекистан от Социал-демократической партии Узбекистана «Адолат» Наримон Умаров 1 ноября встретился с избирателями Сурхандарьинской области.
Встречу открыл руководитель учебного курса по повышению квалификации работников органов самоуправления граждан при хокимияте Сурхандарьинской области А.Ортиков. Доверенное лицо кандидата в Президенты Р.Хамроев ознакомил собравшихся с биографией кандидата.
Кандидат в Президенты Республики Узбекистан выступил на встрече и проинформировал участников об основных направлениях своей предвыборной программы.
В программе определены такие важные задачи, как усиление социальной ориентированности экономики, дальнейшее повышение качества и уровня жизни различных социальных слоев населения. Особое внимание уделено сферам образования, здравоохранения и охраны окружающей среды. Вопросы обеспечения населения своевременной, доступной и качественной медицинской помощью, дальнейшего повышения качества оказываемых медицинских услуг, укрепления системы медицинского обеспечения детей в школах и дошкольных образовательных учреждениях, пресечения нелегального оборота лекарственных средств, реализации фальсифицированных и некачественных медикаментов, улучшения деятельности скрининговых и перинатальных центров, женских медицинских консультаций, родильных комплексов, гинекологических и патронажных служб являются одними из основных направлений программы.
В программе кандидата в Президенты выдвинут ряд задач в социальной сфере, в том числе по реформированию системы образования. В частности, кандидат отметил, что в последние годы среди молодежи усиливается интерес к получению высшего образования, в одном только Термезском государственном университете число абитуриентов в 18-20 раз превышает установленную квоту приема. В программе предлагается повысить качество отбора талантливой молодежи и обеспечить дальнейшее укрепление преемственности в сфере воспитания и образования.
В годы независимости в Сурхандарьинской области, как и во всех регионах страны, проделана широкомасштабная созидательная работа, осуществлена модернизация инфраструктуры городов и сел. За последние пять лет в Термезе возведены современные дома, объекты торговли и бытового обслуживания, повысился уровень жизни людей.
Выступившие на встрече депутат Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан Д.Тангиров, преподаватель Термезского профессионального колледжа информационных технологий и бытового обслуживания Н.Хидирова, председатель областного отделения благотворительного общественного фонда «Махалла» У.Тошбоев, главный бухгалтер ООО «Термиз-Бактрия савдо комплекси» Б.Бобомуродов и другие высказали свои мнения по предвыборной программе кандидата. Они призвали избирателей принять активное участие в выборах Президента, имеющих важное значение для будущего развития нашей Родины и повышения благополучия народа.