2016-10-17 | Jamiyat
O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligi 2016-yil 14-oktyabr kuni mahalliy va xorijiy ommaviy axborot vositalari vakillari uchun 18-19-oktyabr kunlari Toshkent shahrida bo‘lib o‘tadigan Islom hamkorlik tashkiloti Tashqi ishlar vazirlari kengashining 43-sessiyasiga bag‘ishlangan brifing o‘tkazdi.
O‘zbekiston Respublikasi tashqi ishlar vaziri o‘rinbosari G‘ayrat Fozilov Islom hamkorlik tashkilotiga a’zo 26 davlat tashqi ishlar vazirlari mazkur yig‘ilishda ishtirok etishini tasdiqlaganini ma’lum qildi. Bular Afg‘oniston, Bangladesh, Gayana, Jazoir, Indoneziya, Iordaniya, Kamerun, Kot d'Ivuar, Kuvayt, Liviya, Malayziya, Maldiv, Misr, Nigeriya, Ozarbayjon, Pokiston, Saudiya Arabistoni, Somali, Surinam, Tojikiston, Turkiya, Falastin, Yaman, Qatar, Qirg‘iziston, Qozog‘iston tashqi siyosat idoralari rahbarlaridir.
Sessiyada Islom hamkorlik tashkiloti Bosh kotibi Iyad Amin Madaniy, Islom taraqqiyot banki guruhi prezidenti Bandar Hajjar, tashkilotning yordamchi va maxsus muassasalari bosh direktorlari, AQSh, Fransiya, Italiya, Buyuk Britaniya, Shveysariyaning IHTdagi maxsus vakillari hamda BMT, YeXHT, Arab davlatlari ligasi, Iqtisodiy hamkorlik tashkiloti, Osiyoda hamkorlik va ishonch choralari bo‘yicha kengash kabi qator tuzilmalar vakillari ham ishtirok etadi.
18 oktyabrda o‘z ishini boshlaydigan sessiya doirasida Tashqi ishlar vazirlari kengashining amaldagi raisi Kuvayt Davlati o‘z raislik vakolatini rasman O‘zbekistonga topshiradi. Shu paytdan boshlab O‘zbekiston Respublikasining tashqi ishlar vaziri mazkur organning 2017 yildagi navbatdagi sessiyasiga qadar Islom hamkorlik tashkiloti Tashqi ishlar vazirlari kengashining raisi funksiyalarini amalga oshiradi.
Tasdiqlangan dastur va kun tartibiga muvofiq ochilish marosimida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti vazifasini bajaruvchi Shavkat Mirziyoyev nutq so‘zlashi rejalashtirilgan.
O‘zbekiston Islom hamkorlik tashkilotiga musulmon davlatlarni birlashtiruvchi umume’tirof etilgan forum sifatida qaraydi, IHT Tashqi ishlar vazirlari kengashidagi bo‘lajak raisligini esa mamlakatimizning islom tamadduni rivojiga qo‘shgan ulkan tarixiy hissasining e’tirofi, deb hisoblaydi. Shundan kelib chiqqan holda O‘zbekiston tashkilotning dunyodagi rolini kengaytirish hamda tashkilot oldidagi muhim vazifalarni hal etishga har tomonlama ko‘mak berishni o‘z oldiga maqsad qilib qo‘ygan.
Tashkilot faoliyatining ustuvor yo‘nalishlariga muvofiq ravishda vayronkor mafkuraga qarshi kurashish, aholida, ayniqsa, yosh avlod vakillarida muqaddas islom dini qadriyatlari haqida to‘g‘ri tushuncha va fikrni shakllantirish, har tomonlama yetuk va yuqori bilimli yoshlarni tarbiyalash masalalarining davlatlarimiz barqarorligi va xavfsizligini ta’minlashdagi ahamiyatini hisobga olib, O‘zbekiston Respublikasining IHT Tashqi ishlar vazirlari kengashidagi raisligi “Ta’lim va ma’rifat – tinchlik va bunyodkorlik yo‘li” shiori ostida o‘tadi.
Sessiya qatnashchilari yalpi majlislarda Islom hamkorlik tashkiloti oldida turgan davlatlararo muloqotni qo‘llab-quvvatlash, tinchlikni mustahkamlash sohasidagi umumiy vazifalarni hal qilish hamda siyosat, iqtisodiyot, ilm-fan, ta’lim, madaniyat va boshqa sohalarda hamkorlikni chuqurlashtirish masalalarini ham muhokama qiladi.
Islom hamkorlik tashkiloti Tashqi ishlar vazirlari kengashining 43-sessiyasiga tayyorgarlik ko‘rish doirasida joriy yilning avgust oyida Saudiya Arabistoni Podshohligining Jidda shahrida Iqtisodiy, madaniy va ijtimoiy masalalar bo‘yicha Islom komissiyasining 39-sessiyasi hamda IHTga a’zo davlatlar yuqori mansabdor shaxslarining yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.
Ushbu forumlar ishida O‘zbekiston Respublikasi tashqi ishlar vaziri Abdulaziz Komilov boshchiligidagi delegatsiya ishtirok etdi.
Mazkur tadbirlar yakunlariga ko‘ra, Toshkent shahrida bo‘lib o‘tadigan Tashqi ishlar vazirlari kengashi majlisida tasdiqlanishi rejalashtirilgan 100 dan ortiq rezolyutsiya ma’qullandi. Bundan tashqari, IHTning Maxsus qo‘mitasi tomonidan tadbir doirasida qo‘shimcha ravishda qator rezolyutsiya loyihalari ko‘rib chiqiladi.
Sessiya yakuniga ko‘ra qabul qilinadigan asosiy hujjat Toshkent deklaratsiyasi hisoblanadi. Mazkur hujjat IHT kun tartibidagi asosiy siyosiy, iqtisodiy va madaniy-gumanitar masalalarni hamda O‘zbekiston Respublikasining Islom hamkorlik tashkiloti Tashqi ishlar vazirlari kengashidagi raisligining ustuvor yo‘nalishlarini o‘z ichiga oladi.

О предстоящей 43-й сессии Совета министров иностранных дел Организации исламского сотрудничества в Ташкенте
14 октября 2016 года Министерство иностранных дел Республики Узбекистан провело для представителей отечественных и зарубежных СМИ брифинг, посвященный предстоящей 18-19 октября в городе Ташкенте 43-й сессии Совета министров иностранных дел Организации исламского сотрудничества.
Заместитель министра иностранных дел Республики Узбекистан Гайрат Фазилов отметил, что свое участие в заседании официально подтвердили министры иностранных дел 26 стран-членов ОИС. Это главы внешнеполитических ведомств Азербайджана, Афганистана, Бахрейна, Гайаны, Йемена, Индонезии, Иордании, Казахстана, Камеруна, Катара, Кот д’Ивуар, Кувейта, Кыргызстана, Ливии, Малайзии, Мальдив, Нигерии, Пакистана, Палестины, Саудовской Аравии, Сомали, Суринама, Таджикистана, Турции и других государств.
В сессии также примут участие Генеральный секретарь ОИС Ияд Амин Мадани, президент группы Исламского банка развития Бандар Хажжар, генеральные директоры ряда вспомогательных и специализированных учреждений организации, специальные посланники США, Франции, Италии, Великобритании, Швейцарии при ОИС, а также представители ООН, ОБСЕ, Лиги арабских государств, Организации экономического сотрудничества, Совещания по взаимодействию по мерам доверия в Азии (СВМДА) и многих других структур.
В рамках начинающей свою работу 18 октября сессии действующий председатель СМИД Государство Кувейт официально передаст полномочия председателя Узбекистану. С этого момента министр иностранных дел Республики Узбекистан будет осуществлять функции действующего председателя СМИД ОИС до следующей сессии этого органа в 2017 году.
Согласно утвержденной программе и повестке дня на церемонии открытия предполагается выступление Исполняющего обязанности Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева.
Узбекистан рассматривает Организацию исламского сотрудничества в качестве общепризнанного форума, объединяющего мусульманские государства, а свое предстоящее председательство в Совете министров иностранных дел ОИС – как признание большого исторического вклада, внесенного нашей страной в развитие исламской цивилизации. Исходя из этого Узбекистан намерен всесторонне способствовать расширению роли организации в мире, а также решению стоящих перед ней важных задач.
Так, в соответствии с приоритетами организации, учитывая возрастающую важность для укрепления стабильности и безопасности в наших государствах вопросов противодействия деструктивной идеологии, формирования у населения, в особенности подрастающего поколения, правильного понимания и толкования ценностей священной религии ислам, воспитания всесторонне развитой и обладающей передовыми знаниями молодежи, председательство Республики Узбекистан в СМИД ОИС будет проходить под девизом «Образование и просвещение – путь к миру и созиданию».
Участники сессии на пленарных заседаниях обсудят вопросы поддержания межгосударственного диалога, решения стоящих перед ОИС общих задач в сфере укрепления мира, а также углубления взаимодействия в политической, экономической, научной, образовательной, культурной и других областях.
В рамках подготовки к 43-й сессии СМИД ОИС в августе текущего года в городе Джидде (Королевство Саудовская Аравия) были проведены 39-я сессия Исламской комиссии по экономическим, культурным и социальным вопросам и совещание Старших должностных лиц стран-членов ОИС.
В работе этих форумов принимала участие делегация Республики Узбекистан во главе с министром иностранных дел Абдулазизом Камиловым.
По их итогам было согласовано более 100 резолюций, которые планируется утвердить в ходе заседания СМИД ОИС в Ташкенте. Кроме того, в рамках мероприятия Специальным комитетом ОИС будет дополнительно рассмотрен ряд проектов резолюций.
Главным итоговым документом 43-й сессии должна стать Ташкентская декларация, в которой будут отражены основные политические, экономические и культурно-гуманитарные вопросы, входящие в повестку дня ОИС, а также приоритеты предстоящего председательства Республики Узбекистан в СМИД этой организации.