Qozog‘iston Prezidenti bilan telefon orqali muloqot to‘g‘risida
2016-yil 10-oktabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti vazifasini bajaruvchi Shavkat Mirziyoyev va Qozog‘iston Respublikasi Prezidenti Nursulton Nazarboyev o‘rtasida Qozog‘iston tomonining tashabbusi bilan telefon orqali muloqot bo‘lib o‘tdi.
Davlat rahbarlari yaqinda oliy darajada o‘tgan uchrashuvlar chog‘ida savdo-iqtisodiy, investitsiyaviy, transport-kommunikatsiya, madaniy-gumanitar va boshqa sohalarda o‘zaro manfaatli hamkorlikni rivojlantirishning dolzarb masalalari yuzasidan erishilgan kelishuvlar ijrosining borishini muhokama etdilar.
Tomonlar O‘zbekiston va Qozog‘iston delegatsiyalari turli darajadagi amaliy tashriflarining yakunlariga, ustuvor yo‘nalishlarda muhim tijorat shartnomalari tuzilganiga yuqori baho berdilar.
Shavkat Mirziyoyev va Nursulton Nazarboyev qator mintaqaviy va xalqaro masalalar yuzasidan ham fikr almashdilar.
O‘zbekiston va Qozog‘iston rahbarlari o‘zaro manfaatli barcha sohalarda ikki tomonlama aloqalarni faollashtirish, do‘stlik va yaqin qo‘shnichilik munosabatlarini yanada mustahkamlash to‘g‘risida kelishib oldilar.

О телефонном разговоре с Президентом Казахстана
10 октября 2016 года состоялся телефонный разговор Исполняющего обязанности Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с Президентом Республики Казахстан Нурсултаном Назарбаевым по инициативе казахстанской стороны.
Главы государств обсудили ход реализации достигнутых в рамках недавних встреч на высшем уровне договоренностей по актуальным вопросам развития взаимовыгодного сотрудничества в торгово-экономической, инвестиционной, транспортно-коммуникационной, культурно-гуманитарной и других областях.
Стороны высоко оценили итоги обмена рабочими визитами делегаций Узбекистана и Казахстана на различных уровнях, заключение важных коммерческих соглашений по приоритетным направлениям.
Шавкат Мирзиёев и Нурсултан Назарбаев также обменялись мнениями по ряду вопросов регионального и международного характера.
Руководителями Узбекистана и Казахстана достигнута договоренность об интенсификации двусторонних связей во всех сферах, представляющих взаимный интерес, и дальнейшем укреплении отношений дружбы и добрососедства.