Milliy saylov tizimi rivojlanishi masalalariga bag‘ishlangan seminar
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti saylovini yoritish bo‘yicha Respublika matbuot markazida Markaziy saylov komissiyasi tomonidan Toshkent davlat yuridik universiteti bilan hamkorlikda istiqlol yillarida milliy saylov tizimi rivojlanishi masalalariga bag‘ishlangan seminar bo‘lib o‘tdi.
Seminarda Markaziy saylov komissiyasi a’zolari, Toshkent davlat yuridik universiteti o‘qituvchi va talabalari, huquqshunos olimlar, ommaviy axborot vositalari vakillari ishtirok etdi.
O‘tgan davrda erkin va adolatli saylovlarning qonunchilik asoslarini shakllantirish va yanada rivojlantirish borasida katta amaliy tajriba to‘plandi. Bugungi kunda O‘zbekiston Respublikasining Konstitutsiyasi, “O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti saylovi to‘g‘risida”gi, “O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisiga saylov to‘g‘risida”gi, “Xalq deputatlari viloyat, tuman va shahar Kengashlariga saylov to‘g‘risida”gi, “Siyosiy partiyalar to‘g‘risida”gi, “Fuqarolar saylov huquqlarining kafolatlari to‘g‘risida»gi, “O‘zbekiston Respublikasi Markaziy saylov komissiyasi to‘g‘risida”gi qonunlar saylov jarayonining huquqiy asosini tashkil etadi.
Seminarda so‘zga chiqqanlar mamlakatimizda o‘tkazilgan saylovlarda to‘plangan boy amaliy tajriba, xalqaro saylov standartlari milliy saylov qonunchiligi demokratik islohotlarga mos tarzda tadrijiy rivojlanib, takomilga yetib borishida muhim omil bo‘layotganini ta’kidladi.
2015-yil 29-dekabrdagi “O‘zbekiston Respublikasining ayrim qonun hujjatlariga o‘zgartish va qo‘shimchalar kiritish to‘g‘risida”gi qonunga muvofiq “O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti saylovi to‘g‘risida”gi qonunga kiritilgan o‘zgartish va qo‘shimchalar milliy saylov qonunchiligini demokratik tamoyillar asosida yanada takomillashtirishga xizmat qilmoqda.
Tadbirda joriy yilning 4-dekabr kuni bo‘lib o‘tadigan O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti sayloviga tayyorgarlik ko‘rish doirasida amalga oshirilayotgan ishlar, saylovlarning jamiyat hayotida tutgan o‘rni va ahamiyati, unda har bir fuqaro uchun keng imkoniyatlar yaratilganligi haqida ham fikr yuritildi.

Выборы и правовая культура
5 октября 2016 года в Республиканском пресс-центре по освещению выборов Президента Республики Узбекистан Центральная избирательная комиссия совместно с Ташкентским государственным юридическим университетом провела семинар, посвященный вопросам развития избирательной системы в годы независимости.
В семинаре приняли участие члены ЦИК, преподаватели и студенты Ташкентского государственного юридического университета, ученые-правоведы, представители средств массовой информации.
Отмечалось, что в результате осуществленных в нашей стране в годы независимости последовательных реформ создана национальная избирательная система, отвечающая демократическим требованиям и общепризнанным международным стандартам, гарантирующая свободное волеизъявление граждан. За прошедшие годы накоплен большой практический опыт по совершенствованию законодательных основ проведения свободных и справедливых выборов.
Сегодня правовую основу избирательного процесса составляют Конституция Республики Узбекистан, законы «О выборах Президента Республики Узбекистан”, “О выборах в Олий Мажлис Республики Узбекистан”, “О выборах в областные, районные и городские Кенгаши народных депутатов”, “О политических партий”, “О гарантиях избирательных прав граждан”, “О Центральной избирательной комиссии Республики Узбекистан” и другие.
Выступившие подчеркивали, что международные правовые стандарты, богатый практический опыт, накопленный в ходе проведенных в нашей стране выборов, являются важным фактором в дальнейшем развитии национального выборного законодательства в соответствии с реализуемыми демократическими реформами. В частности, внесенные изменения и дополнения в закон «О выборах Президента Республики Узбекистан» в соответствии с законом от 29 декабря 2015 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Узбекистан» служат последовательному совершенствованию национальной нормативно-правовой базы.
На мероприятии также обсуждены вопросы роли и значения выборов в жизни общества, осуществляемые мероприятия по подготовке к выборам Президента Республики Узбекистан, которые пройдут 4 декабря текущего года. Отмечалось, что предоставлены широкие возможности гражданам для участия в столь ответственном событии в жизни страны.
Семинар прошел в форме активного обмена мнениями, участники получили исчерпывающие ответы на все интересующие их вопросы.