Milliy saylov tizimi rivojlanishi masalalariga bag‘ishlangan seminar
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti saylovini yoritish bo‘yicha Respublika matbuot markazida Markaziy saylov komissiyasi tomonidan Toshkent davlat yuridik universiteti bilan hamkorlikda istiqlol yillarida milliy saylov tizimi rivojlanishi masalalariga bag‘ishlangan seminar bo‘lib o‘tdi.
Seminarda Markaziy saylov komissiyasi a’zolari, Toshkent davlat yuridik universiteti o‘qituvchi va talabalari, huquqshunos olimlar, ommaviy axborot vositalari vakillari ishtirok etdi.
O‘tgan davrda erkin va adolatli saylovlarning qonunchilik asoslarini shakllantirish va yanada rivojlantirish borasida katta amaliy tajriba to‘plandi. Bugungi kunda O‘zbekiston Respublikasining Konstitutsiyasi, “O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti saylovi to‘g‘risida”gi, “O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisiga saylov to‘g‘risida”gi, “Xalq deputatlari viloyat, tuman va shahar Kengashlariga saylov to‘g‘risida”gi, “Siyosiy partiyalar to‘g‘risida”gi, “Fuqarolar saylov huquqlarining kafolatlari to‘g‘risida»gi, “O‘zbekiston Respublikasi Markaziy saylov komissiyasi to‘g‘risida”gi qonunlar saylov jarayonining huquqiy asosini tashkil etadi.
Seminarda so‘zga chiqqanlar mamlakatimizda o‘tkazilgan saylovlarda to‘plangan boy amaliy tajriba, xalqaro saylov standartlari milliy saylov qonunchiligi demokratik islohotlarga mos tarzda tadrijiy rivojlanib, takomilga yetib borishida muhim omil bo‘layotganini ta’kidladi.
2015-yil 29-dekabrdagi “O‘zbekiston Respublikasining ayrim qonun hujjatlariga o‘zgartish va qo‘shimchalar kiritish to‘g‘risida”gi qonunga muvofiq “O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti saylovi to‘g‘risida”gi qonunga kiritilgan o‘zgartish va qo‘shimchalar milliy saylov qonunchiligini demokratik tamoyillar asosida yanada takomillashtirishga xizmat qilmoqda.
Tadbirda joriy yilning 4-dekabr kuni bo‘lib o‘tadigan O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti sayloviga tayyorgarlik ko‘rish doirasida amalga oshirilayotgan ishlar, saylovlarning jamiyat hayotida tutgan o‘rni va ahamiyati, unda har bir fuqaro uchun keng imkoniyatlar yaratilganligi haqida ham fikr yuritildi.

Seminar on issues of development of national electoral system
At the republican press centre for coverage of the elections of President of the Republic of Uzbekistan, a seminar has been held by the Central Electoral Commission in cooperation with the Tashkent state university of law on the development of the national electoral system in the years of independence.
The seminar was attended by members of the Central Electoral Commission, teachers and students of the Tashkent state university of law, scholars of law and representatives of mass media.
Extensive practical experience relating to the formation and further development of legal bases for free and fair elections was gathered in the past period. Today the Constitution of the Republic of Uzbekistan and laws “On elections of President of the Republic of Uzbekistan”, “On elections to the Oliy Majlis [parliament] of the Republic of Uzbekistan” “On elections to regional, district and town councils of people’s deputies”, “On political parties”, “On guarantees of citizens’ right to vote” and “On the Central Electoral Commission of the Republic of Uzbekistan” are the legal basis for electoral processes.
Those who made speeches at the seminar said that rich practical experience gathered in elections held in the country was an important factor in evolutionary development towards perfection in conformity with international electoral standards, national electoral legislation and democratic reforms.
In accordance with a law dated 29 December 2015 “On making amendments and addenda to certain legal documents of the Republic of Uzbekistan”, changes and addenda made to the law “On elections of President of the Republic of Uzbekistan” serve to further improve the national electoral legislation on the basis of democratic principles.
At the event, speeches were made about work being done to prepare for the 4 December elections of President of the Republic of Uzbekistan, the role and importance of elections in the life of society and broad opportunities created in them for every citizen.