Meva-sabzavot yetishtirishga ixtisoslashgan tumanlarda tadbirkor va fermerlar uchun seminarlar o‘tkazildi
2016-09-20 | Iqtisodiyot
Kichik biznes va xususiy tadbirkorlik subyektlarining eksportini qo‘llab-quvvatlash jamg‘armasi tadbirkor va fermerlarga yaqindan ko‘maklashish maqsadida hududlarda qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini eksportga chiqarish masalalariga bag‘ishlangan seminarlar o‘tkazdi.
– Mutasaddi tashkilotlar bilan hamkorlikda meva-sabzavot mahsulotlarini yetishtirishga ixtisoslashgan tumanlarda xorijiy mutaxassislarni jalb qilgan holda o‘tkazilgan seminarlarda tadbirkor, fermerlarni mahsulotlarni eksportga tayyorlash, ishonchli xaridorlar topish, xorijiy ko‘rgazma va yarmarkalarda qatnashish borasidagi yangiliklar bilan yaqindan tanishtirdik, – deydi jamg‘arma bo‘lim boshlig‘i Marat Jo‘rayev. – Eksport shartnomalarini tuzish, mahsulotlarga sertifikat va litsenziyalar olish, logistikani tashkil qilish hamda bojxona rasmiylashtiruvi bo‘yicha amaliy bilim va ko‘nikmalarini yanada boyitdik.
Jahon bozorida biror mahsulotga xaridor topish oson ish emas. Bunda yuqori sifat va qulay narx muhim ahamiyatga ega. Yurtimizda yetishtirilayotgan qishloq xo‘jaligi mahsulotlarining bunday sifatlarga egaligi meva-sabzavot, poliz ekinlariga talabning ortishiga sabab bo‘lmoqda.
Mamlakatimiz o‘rik, olxo‘ri, uzum, yong‘oq, karam va boshqa ko‘plab meva-sabzavot mahsulotlarini eksport qilish hajmi bo‘yicha dunyoda yetakchi o‘nta davlat qatoriga kirdi. Zero, yurtimizda qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini yetishtirish, sanoat usulida chuqur qayta ishlash va ichki iste’moldan ortiq qismini eksport qilish masalalariga alohida e’tibor qaratilmoqda.
Etishtirilayotgan mahsulotlar jahon bozorida munosib o‘rin egallashi, eksport faoliyatiga yangi tadbirkorlarni jalb qilish hamda ularning salohiyatini oshirishda Kichik biznes va xususiy tadbirkorlik subyektlarining eksportini qo‘llab-quvvatlash jamg‘armasi o‘zining munosib hissasini ko‘shmoqda.
2016-yilning o‘tgan davrida jamg‘arma tomonidan 625 qishloq xo‘jaligida band fermer va tadbirkorlik subyektiga o‘z mahsulotlarini eksport qilishda tashkiliy, huquqiy va moliyaviy xizmatlar ko‘rsatilib, buning natijasida 176 tadbirkorlik subyekti tomonidan 255 million dollarlik mahsulotlar eksport qilindi.
Shahrisabz tumanidagi “Shahrisabz meva-sabzavot” agrofirmasi shu yili ta’sis etilgan. Uning faoliyati asosan qishloq xo‘jaligi mahsulotlari eksportiga ixtisoslashgan. Agrofirmaning 2016-yilga mo‘ljallangan manfaatli shartnomalari umumiy summasi 20 million dollarni tashkil etmoqda.
Xorijliklar yurtimizda yetishtirilgan ko‘katga ham katta qiziqish bildirmoqda. Misol uchun, G‘uzor tumanidagi “Lavr farm” mas’uliyati cheklangan jamiyati Ukrainaga quritilgan shivit eksport qilish bo‘yicha kelishuvga erishgan. Bu qiymati 1 million 200 ming dollarlik manfaatli shartnomalardan biri, xolos.
Jahon bozorida yuqori baholanayotgan meva-sabzavot, poliz ekinlari va uzumga xaridor ko‘p. Buni dalaning o‘zidanoq saralanib eksportga jo‘natilayotgan qishloq xo‘jaligi mahsulotlari hajmining kundan-kunga ortib borayotgani ifodalab turibdi.

С полей - на экспорт
Фонд поддержки экспорта субъектов малого бизнеса и частного предпринимательства для расширения сотрудничества предпринимателей с фермерами организовал в регионах нашей страны семинары, посвященные вопросам экспорта сельскохозяйственной продукции.
– На семинарах, организованных в специализирующихся на выращивании плодоовощной продукции районах, мы совместно с представителями ответственных организаций, зарубежными специалистами ознакомили предпринимателей и фермеров с новшествами в сфере подготовки экспортоориентированной продукции, поиска надежных покупателей, участия в международных выставках и ярмарках, - говорит заведующий отделом фонда Марат Жураев. – Обогатили их знания и навыки по составлению экспортных договоров, получению сертификатов и лицензий на продукцию и таможенному оформлению.
На мировом рынке непросто найти покупателя на продукцию, важное значение имеют качество и оптимальная цена. Наличие таких качеств у выращиваемой в нашей стране сельскохозяйственной продукции способствует росту потребности в нашей плодоовощной, бахчевой продукции.
Узбекистан входит в десятку ведущих стран по объему экспорта абрикоса, сливы, винограда, орехов, капусты и другой плодоовощной продукции. В нашей стране уделяется особое внимание выращиванию сельскохозяйственной продукции, ее глубокой промышленной переработке и экспорту оставшейся после насыщения внутреннего рынка продукции.
Фонд поддержки экспорта субъектов малого бизнеса и частного предпринимательства вносит достойный вклад в обретение нашими экспортерами своей ниши на мировом рынке, привлечении новых предпринимателей в экспортную деятельность и повышении их потенциала.
За прошедший период 2016 года фонд оказал организационную, правовую и финансовую помощь в 625 сельских хозяйствах. В результате 176 субъектов предпринимательства экспортировали продукцию на 255 миллионов долларов.
Агрофирма “Шахрисабз мева-сабзавот” Шахрисабзского района учреждена в этом году. Ее деятельность в основном направлена на экспорт сельскохозяйственной продукции. Общая сумма договоров агрофирмы на 2016 год составляет 20 миллионов долларов.
За рубежом высок интерес и к выращиваемой в нашей стране зелени. К примеру, ООО “Лавр фарм” Гузарского района заключило соглашение о поставке сушеного укропа на Украину. И это лишь один из выгодных договоров, общая сумма которых составляет 1 миллион 200 тысяч долларов.
На мировом рынке имеется высокий спрос на плодоовощную, бахчевую продукцию и виноград, поэтому прямо с полей отечественная продукция поставляется на экспорт.