Markaziy saylov komissiyasida
2016-yilning 19-sentabr kuni O‘zbekiston “Milliy tiklanish” demokratik partiyasi vakillari O‘zbekiston Respublikasi Markaziy saylov komissiyasiga O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti saylovida ishtirok etish maqsadida tegishli hujjatlar to‘plamini taqdim qildi.
Tadbirda Markaziy saylov komissiyasi a’zolari va ommaviy axborot vositalari vakillari ishtirok etdi.
Ma’lumki, shu yilning 4 dekabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti saylovi bo‘lib o‘tadi.
“O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti saylovi to‘g‘risida”gi Qonunning 24-moddasiga ko‘ra, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentligiga nomzod ko‘rsatish huquqiga siyosiy partiyalar egadirlar.
Bunda siyosiy partiya saylov kampaniyasi boshlanganligi e’lon qilingan kundan kamida olti oy oldin O‘zbekiston Respublikasi Adliya vazirligi tomonidan ro‘yxatga olingan taqdirdagina O‘zbekiston Respublikasi Prezidentligiga nomzod ko‘rsatishi mumkin.
Mazkur Qonunning 24¹-moddasiga binoan O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti saylovida ishtirok etish uchun siyosiy partiya saylovga kamida yetmish kun qolganida Markaziy saylov komissiyasiga saylovda ishtirok etish to‘g‘risida partiya rahbari tomonidan imzolangan ariza, Adliya vazirligining siyosiy partiya ro‘yxatga olinganligi ko‘rsatilgan ma’lumotnomasi, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentligiga bo‘lajak nomzod to‘g‘risidagi ma’lumotlarni taqdim etishi lozim.
Markaziy saylov komissiyasi siyosiy partiyaning vakolatli vakiliga hujjatlar qabul qilib olingan sana qayd etilgan ma’lumotnomani berdi.
Shu kunning o‘zida Tadbirkorlar va ishbilarmonlar harakati – O‘zbekiston Liberal-demokratik partiyasi ham O‘zbekiston Respublikasi Markaziy saylov komissiyasiga murojaat qilib, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti saylovida ishtirok etish uchun zarur hujjatlarni taqdim qildi.
Markaziy saylov komissiyasi taqdim etilgan hujjatlar asosida besh kunlik muddat ichida siyosiy partiyaning saylovda ishtirok etishiga ijozat berish to‘g‘risida uzil-kesil qaror qabul qiladi.
“O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti saylovi to‘g‘risida”gi Qonunga muvofiq, saylovda ishtirok etuvchi partiyalarning ro‘yxati arizalar kelib tushish navbatiga qarab markaziy matbuotda e’lon qilinadi.

В Центральной избирательной комиссии
19 сентября 2016 года представители Демократической партии Узбекистана “Миллий тикланиш” представили в Центральную избирательную комиссию пакет необходимых документов для участия в выборах Президента Республики Узбекистан.
В мероприятии приняли участие члены Центральной избирательной комиссии и представители средств массовой информации.
Как известно, 4 декабря текущего года состоятся выборы Президента Республики Узбекистан.
В соответствии со статьей 24 Закона “О выборах Президента Республики Узбекистан” правом выдвижения кандидата в Президенты Республики Узбекистан обладают политические партии.
При этом политическая партия может выдвигать кандидата в Президенты Республики Узбекистан при условии, что она зарегистрирована Министерством юстиции Республики Узбекистан не позднее, чем за шесть месяцев до дня объявления о начале избирательной кампании.
В соответствии со статьей 241 вышеназванного закона для участия в выборах Президента Республики Узбекистан политическая партия должна не менее чем за семьдесят дней до выборов представить в Центральную избирательную комиссию: заявление об участии в выборах, подписанное руководителем партии; справку Министерства юстиции, содержащую сведения о регистрации политической партии; сведения о будущем кандидате в Президенты Республики Узбекистан.
Уполномоченному представителю партии Центральная избирательная комиссия выдала датированную справку.
В этот же день представители Движения предпринимателей и деловых людей – Либеральной-демократической партии Узбекистана также обратились в Центральную избирательную комиссию и представила необходимые документы для участия в выборах Президента Республики Узбекистан.
На основании представленных документов Центральная избирательная комиссия в пятидневный срок примет окончательное решение о допущении партии к участию в выборах.
В соответствии с Законом «О выборах Президента Республики Узбекистан» список партий, участвующих в выборах, в порядке очередности поступления заявлений публикуется в центральной печати.