Markaziy saylov komissiyasida
2016-yilning 19-sentabr kuni O‘zbekiston “Milliy tiklanish” demokratik partiyasi vakillari O‘zbekiston Respublikasi Markaziy saylov komissiyasiga O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti saylovida ishtirok etish maqsadida tegishli hujjatlar to‘plamini taqdim qildi.
Tadbirda Markaziy saylov komissiyasi a’zolari va ommaviy axborot vositalari vakillari ishtirok etdi.
Ma’lumki, shu yilning 4 dekabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti saylovi bo‘lib o‘tadi.
“O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti saylovi to‘g‘risida”gi Qonunning 24-moddasiga ko‘ra, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentligiga nomzod ko‘rsatish huquqiga siyosiy partiyalar egadirlar.
Bunda siyosiy partiya saylov kampaniyasi boshlanganligi e’lon qilingan kundan kamida olti oy oldin O‘zbekiston Respublikasi Adliya vazirligi tomonidan ro‘yxatga olingan taqdirdagina O‘zbekiston Respublikasi Prezidentligiga nomzod ko‘rsatishi mumkin.
Mazkur Qonunning 24¹-moddasiga binoan O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti saylovida ishtirok etish uchun siyosiy partiya saylovga kamida yetmish kun qolganida Markaziy saylov komissiyasiga saylovda ishtirok etish to‘g‘risida partiya rahbari tomonidan imzolangan ariza, Adliya vazirligining siyosiy partiya ro‘yxatga olinganligi ko‘rsatilgan ma’lumotnomasi, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentligiga bo‘lajak nomzod to‘g‘risidagi ma’lumotlarni taqdim etishi lozim.
Markaziy saylov komissiyasi siyosiy partiyaning vakolatli vakiliga hujjatlar qabul qilib olingan sana qayd etilgan ma’lumotnomani berdi.
Shu kunning o‘zida Tadbirkorlar va ishbilarmonlar harakati – O‘zbekiston Liberal-demokratik partiyasi ham O‘zbekiston Respublikasi Markaziy saylov komissiyasiga murojaat qilib, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti saylovida ishtirok etish uchun zarur hujjatlarni taqdim qildi.
Markaziy saylov komissiyasi taqdim etilgan hujjatlar asosida besh kunlik muddat ichida siyosiy partiyaning saylovda ishtirok etishiga ijozat berish to‘g‘risida uzil-kesil qaror qabul qiladi.
“O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti saylovi to‘g‘risida”gi Qonunga muvofiq, saylovda ishtirok etuvchi partiyalarning ro‘yxati arizalar kelib tushish navbatiga qarab markaziy matbuotda e’lon qilinadi.

At the Central Election Commission
On September 19, 2016, representatives of Milliy Tiklanish (National Revival) Democratic Party of Uzbekistan submitted to the Central Election Commission a package of required documents for participation in the elections of President of the Republic of Uzbekistan.
The event was attended by members of the Central Election Commission and representatives of mass media.
As it is known, elections of President of the Republic of Uzbekistan are due on December 4 this year.
In accordance with Article 24 of the Law "On elections of President of the Republic of Uzbekistan", political parties have the right to nominate a candidate for President of the Republic of Uzbekistan.
A political party may name the presidential candidate if it is registered by the Ministry of Justice no later than six months prior to the date election campaign is announced to commence.
In line with Article 241, to participate in the election of the President of the Republic of Uzbekistan a political party shall submit to the Central Election Commission no less than seventy days before the elections: anapplication for participation in the elections signed by the leader of the party; a certificate of the Ministry of Justice containing information about the registration of the political party; information on the candidate for the post of President of the Republic of Uzbekistan.
During today’s occasion, the Central Election Commission issued a dated certificate for the authorized representative of party.
On the same day, representatives of the Movement of Entrepreneurs and Businesspeople – the Liberal Democratic Party of Uzbekistan also appealed to the Central Election Commission and handed over thepackage of necessary documents for participation in the elections of President of the Republic of Uzbekistan.
Based on the submitted documents, the Central Election Commission makes a final decision within five dayson the admission of political party to participate in elections.
In accordance with the Law "On elections of President of the Republic of Uzbekistan", list of parties partaking in the elections is being published in the central print media in order of receipt of applications.