Ma’lumki, mamlakatimizda 2016 yil 4 dekabr kuni bo‘lib o‘tadigan O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti sayloviga puxta tayyorgarlik ko‘rilmoqda.
O‘zbekiston Respublikasi Markaziy saylov komissiyasi Yevropada xavfsizlik va hamkorlik tashkilotining (EXHT) Demokratik institutlar va inson huquqlari bo‘yicha byurosi (DIIHB)ga,Mustaqil Davlatlar Hamdo‘stligi Ijroiya qo‘mitasi (MDH Ijroiya qo‘mitasi)ga, Shanhay hamkorlik tashkiloti (SHHT)ga, Islom hamkorligi tashkiloti (IHT)ga va Butunjahon saylov organlari assotsiatsiyasi (BSOA)ga O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti saylovining xalqaro kuzatuvida ishtirok etish uchun rasman taklifnomalar yubordi.
“O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti saylovi to‘g‘risida”gi O‘zbekiston Respublikasi Qonunining5-moddasiga muvofiq saylov komissiyalari O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti sayloviga tayyorgarlik ko‘rish hamda uni o‘tkazishni ochiq va oshkora amalga oshiradilar. O‘zbekiston Respublikasining ommaviy axborot vositalari saylovga tayyorgarlikning borishi va saylov qanday o‘tayotganligini yoritib boradilar.
Saylovga tayyorgarlik ko‘rish va uni o‘tkazishga doir barcha tadbirlarda, shuningdek har bir saylov uchastkasida saylov kuni ovoz berish xonalarida va ovozlarni sanab chiqishda O‘zbekiston Respublikasi Prezidentligiga nomzodlar ko‘rsatgan siyosiy partiyalardan bittadan kuzatuvchi, matbuot, televideniye va radio vakillari, boshqa davlatlar, xalqaro tashkilotlar va harakatlardan kuzatuvchilar qatnashish huquqiga egadirlar. Ularning vakolatlari tegishli hujjatlar bilan tasdiqlangan bo‘lishi kerak.
Boshqa davlatlar, xalqaro tashkilotlar va harakatlardan kuzatuvchilarga mandatlar Markaziy saylov komissiyasi tomonidan beriladi. Ularning faoliyati Markaziy saylov komissiyasining 2016 yil 15 sentyabrdagi 734 son qarori bilan tasdiqlangan hamda “O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti saylovi to‘g‘risida”gi, “O‘zbekiston Respublikasi Markaziy saylov komissiyasi to‘g‘risida”gi O‘zbekiston Respublikasi qonunlari, shuningdek saylov tashkil qilish va o‘tkazish sohasidagi xalqaro huquqning umume’tirof etilgan normalari va prinsiplariga muvofiq ishlab chiqilgan “O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti saylovida xorijiy davlatlar, xalqaro tashkilotlar va harakatlardan qatnashadigan kuzatuvchilar to‘g‘risida”gi Nizom bilan tartibga solinadi.
Ta’kidlash lozimki, xalqaro va xorijiy kuzatuvchilarning O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti saylovida ishtirok etishi butun saylov jarayonining oshkoraligi va ochiqligi tamoyillari mustahkamlanishiga, umumiylik, tenglik, erkinlik va yashirin ovoz berish kabi demokratik saylovlarning tamoyillariga rioya etilishiga xizmat qiladi.

Центризбирком пригласил наблюдателей от международных организаций
Как известно, в нашей стране полным ходом идет подготовка к предстоящим 4 декабря 2016 года выборам Президента Республики Узбекистан.
Центральная избирательная комиссия Республики Узбекистан направила официальные приглашения Бюро по демократическим институтам и правам человека (БДИПЧ) Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе (ОБСЕ), Исполнительному комитету Содружества независимых государств (Исполком СНГ), Шанхайской организации сотрудничества (ШОС), Организации исламского сотрудничества (ОИС) и Всемирной ассоциации избирательных органов (ВАИО) принять участие в международном наблюдении за выборами Президента Республики Узбекистан.
В соответствии со статьей 5 Закона Республики Узбекистан «О выборах Президента Республики Узбекистан» избирательные комиссии осуществляют подготовку и проведение выборов Президента Республики Узбекистан открыто и гласно. Средства массовой информации Республики Узбекистан освещают ход подготовки и проведения выборов.
На всех мероприятиях по подготовке и проведению выборов, а также в помещениях для голосования в день выборов и при подсчете голосов на каждом избирательном участке имеют право участвовать по одному наблюдателю от политических партий, выдвинувших кандидатов в Президенты Республики Узбекистан, представители печати, телевидения и радио, наблюдатели от других государств, международных организаций и движений. Их полномочия должны быть подтверждены соответствующими документами.
Наблюдателям от других государств, международных организаций и движений мандаты выдаются Центральной избирательной комиссией, их деятельность регулируется положением «О наблюдателях от других государств, международных организаций и движений, участвующих в выборах», утвержденным постановлением Центральной избирательной комиссии № 734 от 15 сентября 2016 года и разработанным в соответствии с законами Республики Узбекистан «О выборах Президента Республики Узбекистан», «О Центральной избирательной комиссии Республики Узбекистан», а также общепризнанными нормами и принципами международного права в области организации и проведения выборов.
Необходимо отметить, что участие международных и иностранных наблюдателей в выборах Президента Республики Узбекистан служит укреплению принципов гласности и открытости всего избирательного процесса, соблюдению принципов демократических выборов: всеобщности, равенства, свободы и тайного голосования.