Sport maskanining ochilishiga bag‘ishlangan tadbirda Prezidentimiz rahnamoligida navqiron avlodni har tomonlama barkamol etib tarbiyalash, yoshlarning jismoniy tarbiya va sport bilan muntazam shug‘ullanishi uchun zarur sharoit va imkoniyatlar yaratishga alohida e’tibor qaratilayotgani ta’kidlandi.
Navoiy viloyatida 2003-2015-yillarda O‘zbekiston Bolalar sportini rivojlantirish jamg‘armasi tomonidan 88 sport inshooti qurilib, foydalanishga topshirilgan. Ushbu obyektlarning aksariyati umumta’lim maktablari qoshida barpo etilgani o‘quvchilarning darsdan bo‘sh vaqtida o‘zlari qiziqqan sport turi bilan shug‘ullanishi, har tomonlama sog‘lom ulg‘ayishiga xizmat qilayotir.
Mazkur jamg‘arma tomonidan 2 milliard 800 million so‘m mablag‘ evaziga barpo etilgan sport maskanida barcha sharoit mavjud.
– Tumanimizda yaratilayotgan bunday qulayliklar tufayli yoshlarimiz jismonan sog‘lom ulg‘aymoqda, – deydi Qiziltepa tumanidagi bolalar va o‘smirlar sport maktabi direktori S.Yusupov. – Maktabimizda 1 ming 250 ga yaqin yosh 13 sport turi bilan muntazam shug‘ullanmoqda. Maktabimiz tasarrufida faoliyat boshlagan va 200 qatnovga mo‘ljallangan yopiq suzish havzasi yangi iste’dodlarni kashf etishga xizmat qiladi.
Tomdi tumanida ham bolalar va o‘smirlar sport maktabi qurilib, foydalanishga topshirildi. Qariyb 860 million so‘m mablag‘ evaziga qad rostlagan sport inshootida voleybol, basketbol va gimnastika bilan muntazam shug‘ullanish uchun barcha sharoit yaratilgan.

Современный плавательный бассейн
Накануне 25-летия независимости нашей страны в Кызылтепинском районе Навоийской области сдан в эксплуатацию современный крытый плавательный бассейн.
На мероприятии, посвященном открытию этого спортивного объекта, отмечалось, что под руководством Президента нашей страны особое внимание уделяется созданию необходимых условий и возможностей для воспитания молодого поколения гармонично развитыми личностями, их регулярного занятия спортом и физической культурой.
В Навоийской области в 2003-2015 годах Фондом развития детского спорта Узбекистана было построено и сдано в эксплуатацию 88 спортивных сооружений. Большинство из них возведено при общеобразовательных школах, что служит воспитанию детей всесторонне здоровыми личностями.
В спортивном сооружении, возведенном данным фондом за счет 2 миллиардов 800 миллионов сумов, созданы все условия.
– Благодаря таким создаваемым условиям наша молодежь воспитывается всесторонне здоровыми, гармонично развитыми личностями, – говорит директор детско-юношеской спортивной школы Кызылтепинского района С.Юсупов. – В нашей школе около 1250 учащихся регулярно занимаются 13 видами спорта. Вступивший в строй при нашей школе крытый плавательный бассейн служит выявлению новых талантов.
В Тамдынском районе также построена и сдана в эксплуатацию детско-юношеская спортивная школа, на что было направлено около 860 миллионов сумов. Здесь созданы все условия для занятия волейболом, баскетболом, гимнастикой.