Faol boshlang‘ich tashkilotlar aniqlandi
Nukusda “Xotin-qizlar qo‘mitasining eng namunali boshlang‘ich tashkiloti” ko‘rik-tanlovining Qoraqalpog‘iston Respublikasi bosqichi bo‘lib o‘tdi.
“Go‘zal va betakrorimsan, muqaddas Vatanim, jonim senga fido, O‘zbekistonim!” shiori ostida tashkil etilgan tanlovning quyi bosqichlarida muvaffaqiyat qozongan 21 boshlang‘ich tashkiloti 7 yo‘nalish bo‘yicha bahslashdi.
Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi raisi o‘rinbosari, xotin-qizlar qo‘mitasi raisi Z.Ibrohimova va boshqalar Prezidentimiz rahnamoligida xotin-qizlarning huquq va manfaatlarini ta’minlash, ijtimoiy faolligini oshirish, intilish va tashabbuslarini qo‘llab-quvvatlashga alohida e’tibor qaratilayotganini ta’kidladi.
Davlatimiz rahbarining 2004-yil 25-maydagi “O‘zbekiston Xotin-qizlar qo‘mitasi faoliyatini qo‘llab-quvvatlash borasidagi qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi farmoni xotin-qizlar boshlang‘ich tashkilotlari faoliyatini yanada takomillashtirishda muhim dasturilamal bo‘lib xizmat qilayotir.
Qoraqalpog‘iston Respublikasida 2 mingdan ziyod boshlang‘ich tashkilot faoliyat yuritmoqda.
– Boshlang‘ich tashkilotimiz qoshida faoliyat olib borayotgan “Iqtidorli qizlar”, “Zulfiyaxonim qizlari” klublari, “Orasta qizlar” to‘garagi, “Ibn Sino” salomatlik va "Oila”, “Psixologiya” markazlari xotin-qizlarning ijtimoiy, iqtisodiy, huquqiy va ma’naviy manfaatlarini himoya qilishga yo‘naltirilgan, – deydi Berdaq nomidagi Qoraqalpoq davlat universiteti xotin-qizlar qo‘mitasi boshlang‘ich tashkiloti yetakchisi I.Seytnazarova. – Talaba-yoshlar o‘rtasida sog‘lom turmush tarzini targ‘ib etish, xotin-qizlarni ijtimoiy-huquqiy qo‘llab-quvvatlash, ularni jismoniy tarbiya va sportga keng jalb etish maqsadida turli ma’naviy-ma’rifiy tadbirlar, sport musobaqalari o‘tkazish muntazam yo‘lga qo‘yilgan.
Barcha nominatsiyalar bo‘yicha g‘oliblar aniqlanib, ular tanlovning mamlakat bosqichida ishtirok etish huquqini qo‘lga kiritdi.

Названа лучшая первичная организация
В Нукусе состоялся Каракалпакстанский этап смотра-конкурса "Самая образцовая первичная организация комитета женщин"
На этом этапе, организованном под девизом "Жизнь моя, судьба моя – родной мой, неповторимый Узбекистан!", по семи направлениям состязалась 21 первичная организация, которая одержала победу на предварительных этапах конкурса.
Заместитель Председателя Совета Министров Республики Каракалпакстан, председатель комитета женщин З.Иброхимова и другие отметили, что под руководством Президента нашей страны особое внимание уделяется обеспечению прав и интересов женщин, повышению их социальной активности, поддержке стремлений и инициатив.
Важным руководством к дальнейшему совершенствованию деятельности первичных организаций женщин служит Указ главы нашего государства "О дополнительных мерах по поддержке деятельности Комитета женщин Узбекистана " от 25 мая 2004 года.
В Республике Каракалпакстан действует более 2 тысяч первичных организаций.
– Создание при нашей первичной организации клубов "Талантливые девушки", "Девушки Зульфияхоним", кружка "Опрятные девушки", оздоровительного центра "Ибн Сино" и центров "Семья", "Психология" направлено на защиту социальных, экономических, правовых и духовных интересов женщин, – говорит лидер первичной организации комитета женщин Каракалпакского государственного университета имени Бердаха И.Сейтназарова. – В целях пропаганды здорового образа жизни среди студенческой молодежи, социально-правовой поддержки женщин, широкого привлечения их к физической культуре и спорту налажено регулярное проведение различных духовно-просветительских мероприятий, спортивных соревнований.
Были определены победители во всех номинациях, они получили право участвовать в республиканском этапе конкурса.