Saylov va yoshlar faolligi
O'zbekiston – yoshlar mamlakati. Yurtimiz aholisining 60 foizdan ziyodi navqiron avlod vakillaridir. Bu O'zbekistonda barcha sohalar taraqqiyotida ularning ishtiroki va ta'siri muhim ahamiyat kasb etishidan dalolat.
Prezidentimiz Islom Karimov rahnamoligida mamlakatimizda yoshlarning huquq va manfaatlarini ta'minlash, ularning jahon andozalari darajasida bilim olishi, qiziqqan sohalari bo'yicha kasb-hunar egallashi, turli fan yo'nalishlarida ilmiy izlanishlar olib borishi, ijodiy-intellektual salohiyatini yuksaltirishiga alohida e'tibor qaratilmoqda. Buning samarasida yuzlab yoshlarimiz xalqaro fan olimpiadalari, san'at va sport musobaqalari, turli festivallarda yuqori natijalarga erishayotgani, jahon miqyosida ilmiy kashfiyotlar qilayotgani o'zbek farzandlarining bilim va tafakkuri, salohiyati dunyo miqyosida tan olinayotganining isbotidir.
Bugun ijtimoiy faol yoshlarimiz Vatanimiz taraqqiyoti, xalqimiz farovonligini yanada yuksaltirishga daxldorlik hissi bilan yashamoqda. Yigit-qizlarimiz yurtimizda demokratik islohotlarni yanada chuqurlashtirish va fuqarolik jamiyatini rivojlantirishga qaratilgan keng ko'lamli islohotlarda faol ishtirok etayotir.
Buni shu yil 21-dekabrda O'zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasiga, viloyat, tuman va shahar Kengashlariga bo'lib o'tadigan saylovlarga tayyorgarlik jarayonida ham kuzatishimiz mumkin.
O'zbekiston Respublikasi Markaziy saylov komissiyasi tomonidan saylovchilarni mamlakatimiz saylov qonunchiligiga kiritilgan o'zgartishlar, joriy yilgi saylovni tashkil etish va uni o'tkazishga oid jarayonlar bilan tanishtirish maqsadida mamlakatimizning barcha hududlarida o'tkazilayotgan davra suhbatlari va anjumanlarda yoshlar faol qatnashmoqda.
Joriy yilgi saylovda ilk bor ishtirok etadigan yoshlar o'z konstitutsiyaviy huquqlaridan foydalanib, mamlakatimiz taraqqiyot yo'li va o'z hayotiy pozitsiyasiga mushtarak saylovoldi platformasini ilgari surgan munosib nomzodlarga ovoz beradi.
O'zbekistonda istiqlol yillarida eng yuksak demokratik talablar va umume'tirof etilgan xalqaro standartlarga mos, har kimning davlat hokimiyati vakillik organlariga saylash va saylanish huquqini ta'minlaydigan saylov tizimi yaratildi.
Saylovga yuksak saviyada tayyorgarlik ko'rish va uni o'tkazish, fuqarolar, jumladan, yoshlarning saylov huquqlarini to'liq amalga oshirishi uchun shart-sharoit yaratish borasidagi qonunchilik izchil takomillashtirib borilmoqda.
Bu yilgi saylovda xotin-qizlar va yoshlarning faol ishtirok etishiga alohida e'tibor qaratilayotir. O'zbekiston Respublikasi Markaziy saylov komissiyasi va "Kamolot" yoshlar ijtimoiy harakati hamkorligida o'tkazilayotgan "Yoshlar va saylov – 2014" loyihasi doirasida yigit-qizlar milliy saylov tizimini yanada demokratlashtirish, saylov jarayonining ochiqlik va oshkoralik prinsiplarini mustahkamlashga qaratilgan islohotlar mazmun-mohiyati bilan atroflicha tanishtirilayotir. "Vatan kelajagi sening qo'lingda!" shiori ostidagi tanlov va tadbirlar, "Yuragingdan ovoz ber!", "Sening ovozing hal qiluvchi ahamiyatga ega!", "Birinchi marta ovoz beraman!", "Fuqarolik pozitsiyangni namoyon et!" mavzularidagi videoroliklar, banner va bukletlar targ'iboti yoshlarning saylov to'g'risida xabardorligini oshirishga turtki bo'layotir.
Markaziy saylov komissiyasi, joylardagi okrug saylov komissiyalari tomonidan milliy saylov qonunchiligi hamda 2014-yilda O'zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi, xalq deputatlari viloyat, tuman va shahar Kengashlari sayloviga tayyorgarlik ko'rish va uni o'tkazish bo'yicha tadbirlar dasturiga muvofiq amalga oshirilayotgan barcha ishlar yosh saylovchilarning o'z xohish-irodasini erkin ifoda etishi uchun zarur shart-sharoitlarni yaratishga xizmat qilmoqda.
– Konstitutsiya bayrami va bo'lajak saylovlar arafasida turibmiz, – deydi O'zbekiston davlat jahon tillari universiteti talabasi Hamida Usmonova. – Shu bois universitetimizda Bosh qomusimizning hayotimizdagi o'rni, mamlakatimizda ko'ppartiyaviylik asosida o'tkazilayotgan saylovlarning mohiyati, ularda yoshlarning ishtirokiga bag'ishlangan tadbirlar tashkil etilmoqda. Bu yil ilk bor saylovda ovoz beraman. Bu men uchun ham hayajonli, ham mas'uliyatli vazifa. Zero, fuqarolik burchimni ado etishim mamlakatimiz taraqqiyoti, hayotimiz farovonligiga o'z hissamni qo'shishning yana bir imkoniyatidir.
– "Kamolot" yoshlar ijtimoiy harakatining "Men saylovga tayyorman" onlayn tanlovida ishtirok etmoqdaman, – deydi Jizzax viloyati Baxmal tumanidagi 36-umumta'lim maktabi o'qituvchisi Umid Omonov. – E'lon qilinayotgan savollarga onlayn tarzda javob berish orqali mamlakatimiz saylov tizimi va qonunchiligiga doir bilimimni oshirib boryapman. Ular bo'lajak saylovda birinchi bor qatnashishimga qaramay, faol bo'lishimga yordam beradi.
– Universitetimizda tashkil etilayotgan "Yosh saylovchilar kunlari" axborot aksiyalarida mamlakatimiz parlamenti va davlat hokimiyati vakillik organlariga bo'lajak saylovni o'tkazish tartibi, Konstitutsiyamiz va saylov qonunchiligiga kiritilayotgan o'zgartishlar bilan tanishib borayapmiz, – deydi Zulfiya nomidagi Davlat mukofoti sovrindori, Mirzo Ulug'bek nomidagi O'zbekiston Milliy universiteti talabasi Yulduz Zoirova. – Bu mamlakatimiz ijtimoiy-siyosiy hayotidagi muhim tadbirda yanada faol bo'lishga undaydi. Saylovda milliy qadriyatlarimizni tiklash, fan, ta'lim, madaniyat, san'at va sportni yanada rivojlantirish borasida mamlakatimizda amalga oshirilayotgan islohotlarni izchil davom ettirishni ko'zlagan saylovoldi platformasi uchun ovoz bermoqchiman. Zotan, o'zim uchun munosib deb topgan nomzodga ovoz berishim hayotda oldimga qo'ygan maqsadlarim, orzu-istaklarimning ro'yobi tomon qo'yilgan yana bir muhim qadam bo'ladi.
– Mamlakatimizda tadbirkorlikni qo'llab-quvvatlash, soha vakillari manfaatlarini ta'minlashga alohida e'tibor qaratilayotir, – deydi navoiylik yosh tadbirkor Azizbek Asqarov. – Mazkur sohada yaratilgan huquqiy baza tadbirkorlar erkinligining qonuniy kafolati bo'lib xizmat qilmoqda. Bu jarayonda yosh tadbirkorlarni huquqiy himoya qilish maqsadida berilgan imtiyoz va preferensiyalarning ahamiyati katta bo'layotir. Men ham ko'plab yoshlar qatori ana shunday qulay sharoitlardan unumli foydalanishga intilyapman. Kichik korxonamizda trikotaj mahsulotlari ishlab chiqariladi. Kelajagimiz mamlakatimiz iqtisodiyotining rivojlanishi va xalqimiz farovonligining yuksalishi bilan chambarchas bog'liq. Shu bois joriy yilgi saylovda iqtisodiyot sohasida kechayotgan samarali islohotlarning mantiqiy davomi o'z ifodasini topgan saylovoldi platformasi uchun ovoz bermoqchiman.
– "Men saylovga tayyorman!" shiori ostidagi rasmlar tanlovida ishtirok etmoqdaman, – deydi yosh rassom Oloviddin Sobirov. – Tanlovga taqdim etgan ijodiy ishlarimda istiqlol yillarida yoshlarni har tomonlama kamol toptirish, ularni jismonan va ma'nan barkamol insonlar etib tarbiyalash borasida amalga oshirilayotgan islohotlar, "O'zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi – mamlakat taraqqiyotining huquqiy kafolati", "Bugungi o'quvchi – ertaga saylovchi" kabi shiorlarning ma'no-mazmunini aks ettirishga harakat qilganman. Yurtimizda yuqori malakali kadrlar tayyorlash, ta'lim, ilm-fan va ishlab chiqarishning samarali integratsiyalashuvini ta'minlash, yoshlarni milliy va umuminsoniy qadriyatlar ruhida tarbiyalash, kadrlar tayyorlash borasida o'zaro manfaatli xalqaro hamkorlikni rivojlantirishga qaratilgan yaxlit ta'lim tizimi shakllantirilgan. Kelajakda bu soha jahon tajribasida o'z isbotini topgan ilg'or yutuqlar bilan yanada boyib borishi, shubhasiz. Mamlakatimiz parlamenti va mahalliy Kengashlarga bo'lajak saylovda men ovoz beradigan nomzod bu boradagi islohotlar va qonunchilikni yanada takomillashtirishga hissa qo'shishiga ishonaman.
Ha, ertamiz egalarining tanlagan hayot yo'lida sobitqadamligi, ezgu maqsadi tomon intiluvchanligi ularning bo'lajak saylovda faol ishtirokida ham aks etadi. Bu O'zbekiston yoshlarining fikri teran, azmi qat'iy, huquqiy bilimi, siyosiy madaniyati va faolligi yanada yuksalib borayotganidan dalolatdir.

Выборы и активность молодежи
Узбекистан – страна молодежи. Свыше 60 процентов населения страны составляют люди до 30 лет. Это свидетельствует о том, что их участие и роль в развитии всех сфер имеет очень важное значение.
Под руководством Президента Ислама Каримова особое внимание уделяется обеспечению прав и интересов молодежи, ее обучению на уровне мировых стандартов, профориентации, повышению творческо-интеллектуального потенциала. В результате сотни молодых людей достигают высоких результатов на международных предметных олимпиадах, творческих конкурсах и спортивных состязаниях, различных фестивалях, делают научные открытия в мировом масштабе, что является доказательством того, что знания и интеллектуальный потенциал узбекских юношей и девушек признаются в мировом масштабе.
Сегодня наша социально активная молодежь живет с чувством сопричастности к развитию Родины, дальнейшему повышению благополучия народа. Юноши и девушки принимают активное участие в широкомасштабных реформах, направленных на построение демократического государства и гражданского общества в стране.
Это можно увидеть и в процессе подготовки к выборам в Олий Мажлис Республики Узбекистан, областные, районные и городские Кенгаши, которые пройдут 21 декабря нынешнего года.
Молодежь активно участвует в "круглых столах" и конференциях, проводимых Центральной избирательной комиссией Республики Узбекистан во всех регионах страны в целях ознакомления избирателей с изменениями, внесенными в избирательное законодательство страны, ходом подготовки к проведению нынешних выборов.
За годы независимости в Узбекистане сформирована избирательная система, соответствующая демократическим требованиям и общепризнанным международным стандартам, обеспечивающая все избирательные права граждан.
Последовательно совершенствуется избирательное законодательство, гарантирующее полную реализацию избирательного права граждан, в том числе молодежи.
В нынешних выборах особое внимание уделяется активному участию в них женщин и молодежи. В рамках проекта "Молодежь и выборы – 2014", проводимого Центральной избирательной комиссией Республики Узбекистан совместно с общественным движением молодежи "Камолот", юноши и девушки подробно знакомятся с сутью и значением реформ, направленных на дальнейшую демократизацию национальной избирательной системы, укрепление принципов открытости и гласности. Конкурсы и мероприятия под девизом "Будущее Родины – в твоих руках!", видеоролики, баннеры и буклеты "Проголосуй от души!", "Твой голос имеет решающее значение!", "Голосую в первый раз!", "Продемонстрируй свою гражданскую позицию!" служат повышению осведомленности молодежи о выборах.
Вся работа, осуществляемая Центральной избирательной комиссией, окружными избирательными комиссиями на местах в соответствии с национальным избирательным законодательством и Программой мероприятий по подготовке и проведению выборов в Олий Мажлис Республики Узбекистан, областные, районные и городские Кенгаши народных депутатов в 2014 году, способствует созданию необходимых условий для свободного волеизъявления молодых избирателей.
– В преддверии Дня Конституции и предстоящих выборов в нашем университете организуются мероприятия, посвященные роли Основного Закона в нашей жизни, значению выборов, проводимых в стране на основе многопартийности, участию в них молодежи, – говорит студентка Узбекского государственного университета мировых языков Хамида Усманова. – В этом году я впервые проголосую на выборах. Для меня это волнующе и одновременно очень ответственно. Ведь выполнение гражданского долга – еще одна возможность внести свой вклад в процветание и благополучие страны.
– Я участвую в онлайн-конкурсе ОДМ "Камолот" "Я готов к выборам", – говорит учитель общеобразовательной школы №36 Бахмальского района Джизакской области Умид Омонов. – Отвечая на вопросы, я повышаю свои знания по избирательной системе и законодательству страны. Я впервые буду участвовать в выборах, и конкурс поможет мне быть активным.
– В ходе организуемых в нашем университете информационных Дней молодых избирателей мы знакомимся с порядком проведения предстоящих выборов в парламент страны и представительные органы государственной власти, изменениями, внесенными в Конституцию и избирательное законодательство страны, – говорит лауреат Государственной премии имени Зульфии, студентка Национального университета Узбекистана имени Мирзо Улугбека Юлдуз Зоирова. – Это призывает нас быть еще более активными. На выборах я хочу проголосовать за программу, предусматривающую последовательное продолжение проводимых в стране реформ, направленных на возрождение национальных ценностей, дальнейшее развитие науки, образования, культуры, искусства и спорта. Так что отдать свой голос за достойного кандидата – это лично для меня станет еще одним важным шагом к поставленным целям, осуществлению моих надежд и устремлений.
– В стране особое внимание уделяется поддержке предпринимательства, обеспечению интересов представителей сферы, – говорит молодой предприниматель Азизбек Аскаров из Навои. – Созданная в данной сфере правовая база служит законным гарантом свободы предпринимателей. Важную роль при этом имеют льготы и преференции, предоставленные в целях правовой защиты молодых предпринимателей. Как и многие мои сверстники, я стремлюсь эффективно воспользоваться подобными благоприятными условиями. На нашем малом предприятии производятся трикотажные изделия. Наше будущее напрямую зависит от развития экономики и повышения благополучия народа. Поэтому на выборах я хочу проголосовать за кандидата, который намерен заниматься продолжением эффективных реформ, происходящих в сфере экономики.
– Участвую в конкурсе изобразительных работ под девизом "Я готов к выборам!", – говорит молодой художник Оловиддин Сабиров. – В своих творческих работах я постарался отобразить проводимые в годы независимости реформы в целях всестороннего развития молодежи, воспитания ее физически крепкими и духовно развитыми личностями, суть и значение девизов "Конституция Республики Узбекистан – правовой гарант развития страны", "Нынешний учащийся – завтра избиратель". В стране сформирована единая образовательная система, направленная на подготовку высококвалифицированных кадров, обеспечение эффективной интеграции образования, науки и производства, воспитание молодежи в духе национальных и общечеловеческих ценностей, развитие взаимовыгодного международного сотрудничества по подготовке кадров. Верю, что кандидат, за которого я проголосую на предстоящих выборах в парламент страны и местные Кенгаши, внесет свой вклад в дальнейшее совершенствование реформ и законодательство в данном направлении.
Действительно, решительность молодежи на избранном ею жизненном пути, целеустремленность найдут свое воплощение и в активном участии в предстоящих выборах. Это свидетельствует о дальнейшем повышении правовых знаний, политической культуры и активности молодежи Узбекистана.