Niderlandiya delegatsiyasi bilan uchrashuv
2015-yilning 23-dekabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligida Niderlandiya Qirolligi Tashqi ishlar vazirligining Yevropa departamenti direktori Dafne Bergsma boshchiligidagi delegatsiya bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Ilgariroq Niderlandiya tomoni O‘zbekiston Oliy Majlisining Senati va Tashqi iqtisodiy aloqalar, investitsiyalar va savdo vazirligida muzokaralar o‘tkazdi. Ushbu muzokaralar davomida parlamentlararo aloqalarning hozirgi holati va rivojlantirish istiqbollari, savdo-iqtisodiy va investitsiya sohalaridagi hamkorlikni kengaytirishning ustuvor masalalari, jumladan mamlakatimiz iqtisodiyotiga ilg‘or texnologiyalarni jalb qilish va yuqori texnologiyalar asosida qo‘shma ishlab chiqarishni yo‘lga qo‘yish orqali aloqalarni mustahkamlash to‘g‘risida so‘z yuritildi.

Meeting with the delegation of the Netherlands
December 23, 2015, the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan hosted a meeting with the delegation of the Kingdom of the Netherlands, headed by the director of the European Department of the Foreign Ministry Daphne Bergsma, press service of Foreign Ministry of our country reports.
On the eve, the Dutch side held talks in the Senate of the Oliy Majlis and the Ministry of Foreign Economic Relations, Investments and Trade of Uzbekistan, during which they discussed state and prospects of development of inter-parliamentary relations, priority areas for enhanced cooperation in trade-economic and investment spheres, including through the involvement advanced technologies in our economy and the creation of joint high-tech industries.
In the first round of the Uzbek-Dutch political consultations at the Foreign Ministry the parties discussed substantially and thoroughly topical issues of the bilateral agenda with a focus on strengthening cooperation in various fields.