Oʻzbekiston va Belarus oʻrtasidagi parlamentlararo hamkorlik istiqbollari muhokama qilindi
Oliy Majlis Senati Raisi Tanzila Narbayeva Minskda Belarus Respublikasi Milliy majlisi Respublika Kengashi raisi Natalya Kochanova bilan uchrashuv oʻtkazdi.
Oʻzbekiston va Belarus oʻrtasidagi munosabatlar har tomonlama mustahkamlayotgani, mamlakat rahbarlarining birgalikdagi saʼy-harakatlari tufayli ikki tomonlama munosabatlar oʻzaro ishonch va doʻstona muhitda rivojlanayotganligi qayd etildi.
Muntazamlik kasb etgan oʻzaro uchrashuv va tadbirlar parlamentlararo muloqotni samarali tashkil etish, oliy darajada erishilgan iqtisodiyot, savdo va sanoat sohalaridagi kelishuvlar ijrosi ustidan taʼsirchan parlament nazoratini taʼminlash imkonini bermoqda. Ushbu jarayonda ikki davlat parlamentlari yuqori palatalarida tuzilgan parlamentlararo doʻstlik guruhlari muhim oʻrin tutadi.
Tomonlar ikki davlat parlament vakillari MDH Parlamentlararo Assambleyasi va Parlamentlararo ittifoq kabi xalqaro parlament tashkilotlari doirasida ham faol hamkorlik qilishayotganiga urgʻu berishdi.
Qonun ijodkorligi, gender va yoshlar siyosati sohasida oʻzaro tajriba almashish, hududlar forumini oʻtkazish orqali mamlakatlarimiz hududlari oʻrtasidagi munosabatlarni kengaytirish va chuqurlashtirish, shuningdek, hududlarni raqamli rivojlantirish sohasida hamkorlikni yoʻlga qoʻyish kabi masalalar yuzasidan takliflar ilgari surildi.
Ikki davlat oʻrtasida turli sohalarda erishilgan kelishuvlarni parlamentlar faoliyati doirasida huquqiy jihatdan taʼminlashga kelishib olindi.
Oliy Majlis Senati va Milliy majlis Respublika Kengashi oʻrtasida hamkorlik toʻgʻrisidagi memorandumning imzolanishi munosabatlarni yangi bosqichga olib chiqishiga umid bildirildi.
Boʻlajak forum ayollar tadbirkorligini rivojlantirishga, mamlakatlar oʻrtasidagi savdo-iqtisodiy aloqalarni mustahkamlash boʻyicha yangi takliflarni muhokama qilish va ishlab chiqish uchun samarali maydonga aylanishiga alohida eʼtibor qaratildi. Taʼkidlanganidek, forumning yakuniy hujjati (deklaratsiya) ikki mamlakat tadbirkor ayollari ishtirokida yangi qoʻshma biznes loyihalarini amalga oshirishga xizmat qiladi.
Oliy Majlis Senati Raisi Tanzila Narbayeva Belarus Respublikasi Milliy majlisi Respublika Kengashining faxriy mehmonlar kitobida dastxat yozib qoldirdi.
Shundan soʻng ikki tomonlama hamkorlik boʻyicha hujjatlarni imzolash marosimi boʻlib oʻtdi. Tomonlar Belarus Respublikasi Milliy majlisi Respublika Kengashi va Oʻzbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati oʻrtasida hamkorlik toʻgʻrisidagi, Belarus Respublikasi Milliy majlisi huzuridagi Yoshlar kengashi (parlamenti) va Oʻzbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati huzuridagi Yoshlar parlamenti oʻrtasida hamkorlik toʻgʻrisidagi hamda “Belarus ayollar ittifoqi” respublika jamoat birlashmasi hamda Oʻzbekiston Respublikasi Kambagʻallikni qisqartirish va bandlik vazirligi huzuridagi Oila va xotin-qizlar qoʻmitasi oʻrtasida hamkorlik toʻgʻrisidagi memorandumlarni imzoladilar.

Обсуждены перспективы межпарламентского сотрудничества между Узбекистаном и Беларусью
Председатель Сената Олий Мажлиса Танзила Нарбаева провела в Минске встречу с Председателем Совета Республики Национального собрания Республики Беларусь Натальей Кочановой.
Отмечалось, что отношения между Узбекистаном и Беларусью всесторонне укрепляются, благодаря совместным усилиям руководителей стран двусторонние отношения развиваются в доверительной и дружественной атмосфере.
Проводимые на регулярной основе взаимные встречи и мероприятия позволяют эффективно организовать межпарламентский диалог, действенный парламентский контроль за выполнением достигнутых договоренностей на высшем уровне в сфере экономики, торговли и промышленности. Важное место в этом процессе занимают созданные в верхних палатах парламентов двух стран Межпарламентские группы дружбы.
Стороны подчеркнули, что парламентарии двух стран активно сотрудничают в рамках таких международных парламентских организаций, как Межпарламентская Ассамблея СНГ и Межпарламентский союз.
Выдвинуты предложения по таким вопросам, как обмен опытом в сфере законотворчества, гендерной и молодежной политики, расширение и углубление сотрудничества между регионами наших стран посредством проведения форума регионов, а также налаживание сотрудничества в сфере цифрового развития регионов.
Достигнуто соглашение о правовом обеспечении в рамках деятельности парламентов договоренностей, достигнутых между двумя государствами в различных областях.
Выражена надежда, что подписание Меморандума о сотрудничестве между Сенатом Олий Мажлиса и Советом Республики Национального собрания выведет отношения на новый уровень.
Особо акцентировано внимание на предстоящий форум, который станет эффективной площадкой для обсуждения и выработки новых предложений по развитию женского предпринимательства и укреплению торгово-экономических связей между нашими странами. Отмечалось, что итоговый документ форума (декларация) будет способствовать реализации новых совместных бизнес-проектов с участием женщин-предпринимательниц двух стран.
Председатель Сената Олий Мажлиса Танзила Нарбаева оставила подпись в Книге почетных гостей Совета Республики Национального собрания Республики Беларусь.
После этого состоялась церемония подписания документов о двустороннем сотрудничестве. Стороны подписали меморандумы о сотрудничестве между Советом Республики Национального собрания Республики Беларусь и Сенатом Олий Мажлиса Республики Узбекистан, о сотрудничестве между Молодежным советом (парламентом) при Национальном собрании Республики Беларусь и Молодежным парламентом при Сенате Олий Мажлиса Республики Узбекистан, а также о сотрудничестве между Республиканским общественным объединением «Белорусский союз женщин» и Комитетом по делам семьи и женщин при Министерстве занятости и сокращения бедности Республики Узбекистан.