2023-09-06 | Jamiyat
Davlatimiz rahbari bu masalani alohida e’tiborga olib, Toshkentni rivojlantirish rejalarini 15-20 yil-oldindan belgilash vazifasini qo‘ygan edi. Shundan kelib chiqib, shahardan tashqarida, zamonaviy arxitektura yutuqlari asosida yangi markaz qurishga kirishildi.
Joriy yil 20-iyulda Yangi Toshkent shahrini barpo etish chora-tadbirlari bo‘yicha Prezident qarori qabul qilindi. Unga muvofiq, Bosh vazir rahbarligida Yangi Toshkentni barpo etish ishlarini muvofiqlashtiruvchi kengash tuzildi hamda direksiya tashkil etildi. Qurilish va uy-joy kommunal xo‘jaligi vazirligida bu loyihaga mas’ul o‘rinbosar lavozimi joriy qilindi.
Ushbu ulkan loyiha uchun Toshkent viloyatining Yuqori Chirchiq va O‘rta Chirchiq tumanlaridan 19 ming 720 gektar yer tanlab olingan. Birinchi bosqichda 2,5 ming gektarda 100 ming aholi uchun uy-joylar va infratuzilma obyektlari qurish rejalashtirilgan. Direksiya tomonidan yetakchi xorijiy kompaniyalar jalb etilib, rivojlangan mamlakatlarda muvaffaqiyatli sinovdan o‘tgan amaliyotlar asosida Bosh reja, tarmoq rejalari va manzilli dasturlar ishlab chiqilmoqda.
“ToshkentboshplanLITI” davlat unitar korxonasida Bosh reja loyihasi taqdimoti o‘tkazildi. Qurilish va uy-joy kommunal xo‘jaligi vazirining o‘rinbosari – “Yangi Toshkent shahrini barpo etish direksiyasi” direktori hududni infratuzilma bilan ta’minlash, yo‘l va ko‘priklar qurish masalalari, muhandislik, shaharsozlik va arxitektura yechimlari bo‘yicha axborot berdi.
Loyihada yashillik, qulaylik va tejamkorlikka alohida e’tibor qaratilgan, faol iqtisodiyot va ijtimoiy hayot uyg‘unlashtirilgan, transport tarmoqlari poytaxtimiz bilan oqilona bog‘langan.
Umuman aytganda, Yangi Toshkent “aqlli” va “bog‘ shahar” bo‘lishi nazarda tutilmoqda. Ma’muriy markazda davlat idoralari, Yangi O‘zbekiston universiteti, kutubxona, tarix muzeyi, madaniyat saroylari joylashadi. Shuningdek, shaharda ishbilarmonlik va innovatsiya tumanlari, ta’lim, tibbiyot va turizm klasterlari bo‘ladi. 420 gektar maydonda markaziy bog‘, mavzelar orasida sun’iy kanal va ko‘llar, Chirchiq va Qorasuv daryolari bo‘yida sayilgohlar tashkil qilinib, odamlarning dam olishi uchun so‘lim sharoitlar yaratiladi. “Toshkentning yashil belbog‘i” loyihasi shu joydan boshlanadi.
Bu komponentlar loyihasi Singapur, Angliya, Xitoy, Germaniya, Turkiya, Niderlandiya, Janubiy Koreya, BAA kabi davlatlarning 20 ta ilg‘or kompaniyasi tomonidan ishlab chiqilmoqda. Davlatimiz rahbari infratuzilma tarmoqlarini ilg‘or standartlar bilan uyg‘unlashtirish zarurligini ta’kidladi.
- O‘ttiz ikki yillik mustaqil tariximizda birinchi marta bunday shahar qurayapmiz, bunga dunyodagi ilg‘or kompaniyalarni jalb qilayapmiz. Lekin bizdagi sohalar, standartlar shunga mosmi, - deya savol qo‘ydi Shavkat Mirziyoyev. - Ular zamonaviy loyihalar bilan hamohang bo‘lishi kerak. Shuning uchun qurilish, energetika, kommunal, ekologiya, irrigatsiya, transport kabi hamma tegishli sohalardagi qonunlarni, standartlarni jahonning eng yuqori talablariga muvofiq takomillashtirish zarur.
Prezident Bosh reja asosida yil yakuniga qadar batafsil loyihalash ishlarini yakunlash, birinchi bosqich inshootlari bo‘yicha loyihachi va quruvchi korxonalarni aniqlash bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi.
- Nima uchun bu loyihani shoshmasdan, qayta-qayta ko‘ryapmiz? Bu shahar yuz yillab xalqqa xizmat qilishi kerak. Odamlar birinchi o‘rinda bo‘lishi, kelajakdagi qurilishlar ham inobatga olinishi zarur. Birinchi bosqich mukammal qurilsa, maktab bo‘ladi, - dedi davlat rahbari.
Bo‘lajak binolar va infratuzilma ekspluatatsiyasini hozirdan o‘ylash, bu bo‘yicha mutaxassislar tayyorlash zarurligi ta’kidlandi.

Shavkat Mirziyoyev: We are building such a city for the first time in the history of independence
On September 5, President Shavkat Mirziyoyev got acquainted with the draft master plan for New Tashkent.
Today, almost 5 million people live and work in Tashkent. Many new housing and other facilities are being built, and the burden on infrastructure is increasing. At the same time, there is a need to build 20 thousand apartments, more than 40 schools, kindergartens, and clinics annually. Considering the current rate of urbanization, further population growth is expected in the coming years.
The Head of state, who pays special attention to these issues, set the task of defining plans for the development of Tashkent for 15-20 years in advance. In accordance with them, building a new city outside the capital began based on modern architectural achievements.
On July 20 this year, a Presidential Resolution was adopted on measures to build the city of New Tashkent. In accordance with it, a Coordinating Council headed by the Prime Minister and a directorate were formed. The post of Deputy Minister of Construction, Housing and Communal Services, responsible for the project, has been introduced.
To implement a large-scale project, 19 thousand 720 hectares of land were selected in Yuqorichirchiq and Urtachirchiq districts of Tashkent region. In the first stage, it is planned to build housing and infrastructure facilities for 100,000 residents on an area of 2.5 thousand hectares. The Directorate has attracted leading foreign companies. A master plan, industry plans, and targeted programs are being developed based on practices successfully tested in developed countries.
The presentation of the draft master plan took place today at the state unitary enterprise ToshkentboshplanLITI. The Deputy Minister of Construction, Housing and Communal Services – Director of the Directorate for the Construction of the City of New Tashkent reported on the ongoing work in providing the future city with infrastructure, building roads and bridges, developing engineering, urban planning and architecture solutions.
In the project, special attention is paid to environmental friendliness, comfort, and energy efficiency, ensuring the harmony of active economic and social life and rational connection of transport communications with the capital.
It is envisaged that New Tashkent will be a “smart” and “garden city”. The administrative center will house government departments, the University of New Uzbekistan, a library, a historical museum, and palaces of culture. As well as business and innovation neighborhoods, education, medicine, and tourism clusters. A central park, artificial canals and lakes between blocks, alleys along the Chirchiq and Qorasuv rivers, and conditions for people’s recreation will be created on 420 hectares. The Tashkent Green Belt project also starts here.
Projects of city components are being developed by 20 leading companies from Singapore, the UK, China, Germany, Türkiye, the Netherlands, South Korea, and the United Arab Emirates. The Head of state noted the need for infrastructure to meet advanced standards.
– For thirty-two years of our independence, we have been building such a city for the first time, attracting leading companies to this. However, do our spheres and standards correspond? – Shavkat Mirziyoyev posed the question. – They should be in harmony with modern projects. That is why, even now, it is necessary to improve laws and standards in construction, energy, irrigation, transport, and all related areas in accordance with the highest world standards.
The President instructed completing the detailed design by the end of the year, identifying designers and construction organizations for the first-stage facilities.
– Why do we consider the project gradually, over and over again? Because this city should serve our people for hundreds of years. People should be in the first place, and it is necessary to consider the future construction. If the first stage is implemented to perfection, this will be a guide, – the Head of state said.
The need for thinking in advance about future buildings and infrastructure operations and training relevant specialists was emphasized.