O‘zbekiston va Ozarbayjon delegatsiyalarining kengaytirilgan tarkibdagi muzokaralari bo‘lib o‘tdi
O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Ozarbayjon Prezidenti Ilhom Aliyevning muzokaralari ikki mamlakat rasmiy delegatsiyalari ishtirokida kengaytirilgan tarkibda davom etdi.
O‘zbekiston-Ozarbayjon strategik sheriklik munosabatlarini yanada chuqurlashtirish va ko‘p qirrali hamkorlikni, eng avvalo, siyosiy, savdo-iqtisodiy, transport-kommunikatsiyaviy va madaniy-gumanitar sohalarda rivojlantirish masalalari muhokama qilindi.
Davlatimiz rahbari dini bir, qadriyatlari, an’analari, tili va madaniyati o‘xshash bo‘lgan xalqlarimiz o‘rtasidagi munosabatlar keyingi yillarda eng yuksak darajaga ko‘tarilganini qayd etdi.
O‘zbekiston rahbari Ozarbayjon xalqini atoqli davlat arbobi, umummilliy yetakchi Haydar Aliyevning 100 yillik yubiley bilan tabrikladi.
Prezidentlar kuni kecha ikki mamlakat yetakchi kompaniyalari ishtirokida o‘tgan biznes forumi yakunlarini yuqori baholadilar.
Savdo va sanoat kooperatsiyasida jadal o‘sish kuzatilayotgani mamnuniyat bilan qayd etildi. Yaqin yillarda uchinchi mamlakatlardan qimmat importning o‘rnini milliy ishlab chiqaruvchilarning arzon va sifatli mahsulotlari bilan bosish orqali tovar ayirboshlashni 1 milliard dollarga yetkazish uchun barcha imkoniyatlar mavjudligi ko‘rsatib o‘tildi.
Sanoat kooperatsiyasi xususida so‘z borar ekan, Prezidentlar energetika, metallurgiya, foydali qazilmalar, mashinasozlik, elektrotexnika, to‘qimachilik, farmatsevtika, agrosanoat va boshqa tarmoqlarda muhim loyihalarni birgalikda amalga oshirish bo‘yicha qat’iy kelishuvlarga erishilganini olqishladilar.
Bunday loyihalarni qo‘llab-quvvatlash uchun qo‘shma Investitsiya jamg‘armasining mablag‘larini faol o‘zlashtirish muhimligi ta’kidlandi.
Hududlar o‘rtasidagi hamkorlikni rivojlantirish, xususan, ularning sanoat salohiyatini hisobga olgan holda yangi kooperatsiya loyihalarini ilgari surish uchun hududiy ma’muriyatlar rahbarlarining to‘g‘ridan-to‘g‘ri muloqotini va muntazam uchrashuvlarini yo‘lga qo‘yish g‘oyasi qo‘llab-quvvatlandi.
Yetakchilar transport va tranzit sohasidagi hamkorlikni rivojlantirish strategik jihatdan muhimligini qayd etdilar.
O‘tgan yilda O‘zbekiston yuklarini Boku porti orqali tashish hajmi qariyb ikki barobar oshdi. Mamlakatimiz bundan buyon ham Ozarbayjonning zamonaviy transport tarmog‘idan foydalanib, yuk tashishni ko‘paytirish niyatida.
Shu ma’noda, Transkaspiy yo‘lagi doirasida qo‘shma logistika kompaniyasini tashkil etish hamda Boku shahri va uchinchi mamlakatlar portlarida omborxona infratuzilmasi va logistika markazlarini barpo etish choralari muhokama qilindi.
Madaniy-gumanitar aloqalarni mustahkamlashga qaratilgan bir qator kelishuvlarga erishildi, shu jumladan Madaniyat va kino kunlari, ijodiy va ilmiy ziyolilar, yoshlar tashkilotlarining uchrashuvlarini o‘tkazishga kelishib olindi.
Yig‘ilish davomida tashqi siyosiy idoralar rahbarlari, Hukumatlararo komissiya hamraislari, transport va energetika, qishloq xo‘jaligi va madaniyat vazirlarining muzokaralar kun tartibi yuzasidan hisobotlari tinglandi.
Yakunda davlat rahbarlari qo‘shma “yo‘l xarita”larini tayyorlash va erishilgan kelishuvlarni samarali amalga oshirish mexanizmlarini ta’sis etishga topshiriq berdilar.

Talks between Uzbekistan and Azerbaijan delegations took place in an expanded format
The talks between the President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev and the President of Azerbaijan Ilham Aliyev continued in an expanded format with the participation of official delegations of the two countries.
Issues of further deepening the Uzbekistan – Azerbaijan strategic partnership and developing multifaceted cooperation, primarily in the political, trade-economic, transport-communication, and cultural-humanitarian spheres, were discussed.
The President of Uzbekistan noted the highest level of development of relations between the two countries in recent years, the peoples of which are closely connected by a common religion, spiritual values, similar traditions, language, and culture.
The Leader of Uzbekistan congratulated the Azerbaijani people on the 100th Anniversary of the outstanding statesman, National Leader Heydar Aliyev’s birth.
The Presidents highly appreciated the results of the Business Forum held the day before with the participation of leading companies from Uzbekistan and Azerbaijan.
The dynamic growth in trade and industrial cooperation was noted with satisfaction. It was pointed out that there are opportunities to increase the trade turnover to $1 billion in the coming years by replacing expensive imports from third countries with affordable and high-quality products from national manufacturers.
Speaking about the development of industrial cooperation, the Presidents welcomed the firm agreements reached on the joint implementation of essential projects in energy, metallurgy, mining, machine-building, electrical, textile, pharmaceutical, agro-industrial, and other sectors.
To support such projects, the importance of active development of the established joint Investment Fund funds was noted.
Support was expressed for the development of interregional cooperation, in particular, the establishment of direct contacts and regular meetings of the heads of regional administrations to promote new cooperation projects, considering their industrial potential.
The two countries’ leaders called the development of cooperation in transport and transit as strategically important.
Last year, Uzbek cargo’s transportation volume through the port of Baku almost doubled. Uzbekistan intends to increase cargo transportation further using the modern transport network of Azerbaijan.
In this context, measures were discussed to create a joint logistics company within the framework of the Trans-Caspian corridor and to build a warehouse infrastructure and logistics centers in the ports of Baku and third countries.
Several other agreements have been reached to strengthen cultural and humanitarian ties, particularly on holding Culture and Cinema Days, meetings of the creative and scientific intelligentsia, and youth organizations.
At the meeting, reports were heard from the heads of foreign affairs agencies, co-chairs of the Intergovernmental Commission, and ministers of transport and energy, agriculture, and culture on the agenda of the talks.
Following the meeting, the heads of state instructed to prepare several action plans and establish mechanisms to implement the agreements reached effectively.