O‘zbekistonning Barqaror rivojlanish maqsadlari bo‘yicha tajribasi butun dunyoga namuna sifatida taqdim etilmoqda
2023-08-17 | Siyosat
BMTning 2023 yilgi Barqaror rivojlanish maqsadlari indeksida O‘zbekiston 8 pog‘onaga ko‘tarilib, dunyoning 166 davlati orasida 69-o‘rinni egalladi. Bugun O‘zbekistonning Barqaror rivojlanish maqsadlari bo‘yicha tajribasi butun dunyoga namuna sifatida taqdim etilmoqda.
Oliy Majlis Senati Raisi Tanzila Norboyeva va BMTning O‘zbekistondagi doimiy koordinatori vazifasini bajaruvchi Konsuelo Vidal Bryus uchrashuvida bu alohida qayd etildi.
Muloqot davomida O‘zbekiston Respublikasining BMT va uning ixtisoslashgan idoralari bilan hamkorligining hozirgi holati va istiqbollari muhokama qilindi. Barqaror rivojlanish maqsadlariga erishishda parlamentning roliga alohida e’tibor qaratildi.
Ta’kidlanganidek, barqaror rivojlanish sohasidagi milliy maqsad va vazifalar ijrosi ustidan samarali parlament nazoratini amalga oshirish maqsadida 2020 yildan beri barqaror rivojlanish sohasidagi muammolar va bajarilayotgan ishlarning bugungi holati tizimli ravishda parlament komissiyasi tomonidan o‘rganib borilmoqda.
Tegishli chora-tadbirlar doimiy ravishda amalga oshirib kelinmoqda. Parlamentga kiritilayotgan qonunlar Barqaror rivojlanish maqsadlariga uyg‘unligi nuqtai nazaridan ko‘rib chiqilayotgani alohida qayd etildi.
Suhbat chog‘ida 2023 yil sentyabr oyida BMT Bosh assambleyasi 78-sessiyasining Oliy darajadagi haftasi doirasida bo‘lib o‘tadigan Barqaror rivojlanish maqsadlari sammitiga tayyorgarlik yuzasidan fikr almashildi.

Опыт Узбекистана по целям устойчивого развития заслуживает признания
В индексе ООН по целям устойчивого развития в 2023 году Узбекистан поднялся на 8 позиций и занял 69-е место среди 166 стран. Опыт Узбекистана по достижению целей устойчивого развития представлен миру в качестве примера.
Об этом отдельно было отмечено на встрече Председателя Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан Танзилы Нарбаевой и исполняющей обязанности постоянного координатора ООН в Узбекистане Консуэло Видал Брюс.
В ходе встречи обсуждались нынешнее состояние и перспективы сотрудничества Республики Узбекистан с ООН и ее специализированными ведомствами. Отдельное внимание было уделено роли парламента в обеспечении достижения целей устойчивого развития.
Как отмечалось, для осуществления эффективного парламентского контроля за выполнением национальных целей и задач в сфере устойчивого развития с 2020 года парламентской комиссией систематически изучаются проблемы и состояние выполняемой работы. При рассмотрении вносимых в парламент законов учитывается их соответствие целям устойчивого развития.
В ходе беседы участники обменялись мнениями о ходе подготовки к саммиту по устойчивому развитию, который пройдет в рамках Недели высокого уровня 78-й сессии Генеральной ассамблеи ООН в сентябре 2023 года.
Предстоящее мероприятие даст старт новому этапу в достижении ЦУР и определит задачи на период до 2030 года, наметит достижение политических задач высокого уровня в результате взаимного конструктивного диалога международного сообщества, национальных правительств, институтов гражданского общества и других партнеров.
В завершение встречи достигнуто соглашение о последовательном продолжении сотрудничества по обсужденным вопросам