O‘zbekistonning Barqaror rivojlanish maqsadlari bo‘yicha tajribasi butun dunyoga namuna sifatida taqdim etilmoqda
2023-08-17 | Siyosat
BMTning 2023 yilgi Barqaror rivojlanish maqsadlari indeksida O‘zbekiston 8 pog‘onaga ko‘tarilib, dunyoning 166 davlati orasida 69-o‘rinni egalladi. Bugun O‘zbekistonning Barqaror rivojlanish maqsadlari bo‘yicha tajribasi butun dunyoga namuna sifatida taqdim etilmoqda.
Oliy Majlis Senati Raisi Tanzila Norboyeva va BMTning O‘zbekistondagi doimiy koordinatori vazifasini bajaruvchi Konsuelo Vidal Bryus uchrashuvida bu alohida qayd etildi.
Muloqot davomida O‘zbekiston Respublikasining BMT va uning ixtisoslashgan idoralari bilan hamkorligining hozirgi holati va istiqbollari muhokama qilindi. Barqaror rivojlanish maqsadlariga erishishda parlamentning roliga alohida e’tibor qaratildi.
Ta’kidlanganidek, barqaror rivojlanish sohasidagi milliy maqsad va vazifalar ijrosi ustidan samarali parlament nazoratini amalga oshirish maqsadida 2020 yildan beri barqaror rivojlanish sohasidagi muammolar va bajarilayotgan ishlarning bugungi holati tizimli ravishda parlament komissiyasi tomonidan o‘rganib borilmoqda.
Tegishli chora-tadbirlar doimiy ravishda amalga oshirib kelinmoqda. Parlamentga kiritilayotgan qonunlar Barqaror rivojlanish maqsadlariga uyg‘unligi nuqtai nazaridan ko‘rib chiqilayotgani alohida qayd etildi.
Suhbat chog‘ida 2023 yil sentyabr oyida BMT Bosh assambleyasi 78-sessiyasining Oliy darajadagi haftasi doirasida bo‘lib o‘tadigan Barqaror rivojlanish maqsadlari sammitiga tayyorgarlik yuzasidan fikr almashildi.

2023-08-17 | Politics
Chairperson of the Senate of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan Tanzila Narbayeva has met with the United Nations Resident Coordinator a.i. in Uzbekistan Consuelo Vidal Bruce.
The parties discussed the current state and prospects for cooperation between the Republic of Uzbekistan and the UN and its specialized agencies. The primary attention was paid to the parliament’s role in ensuring sustainable development goals.
As noted, to carry out effective parliamentary control over the implementation of national goals and objectives in sustainable development, since 2020, the parliamentary commission has systematically studied the problems and the state of the work being carried out. When considering laws submitted to Parliament, their compliance with the goals of sustainable development is taken into account.
During the talks, the participants exchanged views on the preparations for the Sustainable Development Summit, which will be held as part of the High-Level Meetings of the 78th session of the UN General Assembly in September 2023.
The upcoming event will launch a new stage in achieving the SDGs and define tasks for up to 2030, outline the achievement of high-level political goals as a result of mutual constructive dialogue between the international community, national governments, civil society institutions, and other partners.
Following the meeting, an agreement was reached on consistently continuing collaboration on the issues discussed.