«Cengiz Holding» kompaniyasi O‘zbekistondagi biznesini kengaytirish bo‘yicha yangi rejalarini taqdimot qildi
2023-08-09 | Iqtisodiyot
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 8-avgust kuni Turkiyaning «Cengiz Holding» kompaniyasi boshqaruvi raisi Mexmet Jengiz boshchiligidagi delegatsiyani qabul qildi.
Uchrashuvda o‘zaro manfaatli hamkorlikni yanada kengaytirish, shu jumladan mamlakatimiz iqtisodiyoti tarmoqlarini rivojlantirish va modernizatsiya qilish bo‘yicha qo‘shma loyihalarni amalga oshirish masalalari ko‘rib chiqildi.
Ta’kidlash joizki, Turkiyaning yetakchi ko‘p tarmoqli xoldingi ishtirokida O‘zbekistonda ikkita loyiha muvaffaqiyatli yakunlandi – Toshkent va Sirdaryo viloyatlarida umumiy quvvati 460 megavattli zamonaviy elektr stansiyalar ishga tushirildi.
Uchrashuv chog‘ida davlatimiz rahbariga ushbu energetika obyektlarining ko‘rsatkichlari to‘g‘risida batafsil axborot berildi.
Bundan tashqari, Prezidentimiz Jizzax viloyatida quvvati 500 megavattdan ziyod bo‘lgan yana bir elektr stansiya qurilishiga start berdi.
«Cengiz Holding» kompaniyasi tomonidan umumiy qiymati 5 milliard dollardan ziyod bo‘lgan yangi loyihalarni amalga oshirish rejalari taqdimot qilindi.
Avtomobil yo‘llari va tunnellarni modernizatsiya qilish va qurish, geologiya-qidiruv ishlarini bajarish va istiqbolli foydali qazilma konlarini o‘zlashtirish, energetika infratuzilmasini davlat-xususiy sheriklik shartlarida boshqarish shunday loyihalar jumlasidan.
O‘zbekiston yetakchisi turkiyalik investor ishtirokidagi istiqbolli loyihalarni tez fursatda tayyorlash va to‘liq amalga oshirish yuzasidan topshiriqlar berdi.

Cengiz Holding presents new plans to expand business in Uzbekistan
On August 8, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev received a delegation from the Turkish company Cengiz Holding, led by Chairman of the Board Mehmet Cengiz.
Issues of further enhancing mutually beneficial cooperation, including the implementation of joint projects for the development and modernization of the sectors of the economy of Uzbekistan, were considered.
It should be noted that with the participation of this leading Turkish diversified holding, two projects were completed in Uzbekistan – modern power plants were put into operation in Tashkent and Syrdarya regions with a total capacity of 460 megawatts.
At the meeting, the President of Uzbekistan was reported in detail on the performance of these energy facilities.
In addition, the President of Uzbekistan launched the construction of another power plant in Jizzakh region with a capacity of over 500 megawatts.
Cengiz Holding also presented plans for implementing new projects worth more than $5 billion.
Among them are the modernization and construction of roads and tunnels, the conduction of geological exploration and the development of promising mineral deposits, and the management of energy infrastructure on the terms of public-private partnership.
The Leader of Uzbekistan gave instructions on the speedy preparation and full-scale implementation of promising projects with the participation of the Turkish investor.