2023-06-15 | Iqtisodiyot
Belarus Respublikasi Transport va kommunikatsiyalar vazirining birinchi o‘rinbosari Aleksey Lyaxnovich boshchiligidagi delegatsiya O‘zbekistonga tashrif buyurdi.
Ushbu tashrif kun tartibiga muvofiq Transport vazirligida xalqaro avtomobil tashuvlari bo‘yicha O‘zbekiston – Belarus qo‘shma komissiyasi majlisi o‘z ishini boshladi.
Qo‘shma komissiya majlisida tomonlar transport logistika sohasidagi hamkorlikning bugungi holati hamda uni rivojlantirish istiqbollarini muhokama etishmoqda. Xususan, avtomobil transportida xalqaro yuk tashuvlari jarayonida milliy tashuvchilarga qo‘shimcha qulayliklar yaratish, xorijiy ruxsatnoma blankalarini o‘zaro almashish kvotasini ko‘paytirish bilan bog‘liq jihatlar ko‘rib chiqilmoqda.
Shuningdek, tomonlar “Belarus – Rossiya – Qozog‘iston – O‘zbekiston – Afg‘oniston – Pokiston” yangi multimodal transport koridorini shakllantirish (yaratish) bilan bog‘liq masalalarni muhokama etishmoqda.

Обсуждается создание нового мультимодального транспортного коридора
Делегация во главе с первым заместителем министра транспорта и коммуникаций Республики Беларусь Алексеем Ляхновичем посетила Республику Узбекистан.
В соответствии с повесткой дня в министерстве транспорта начало работу заседание совместной узбекско – белорусской комиссии по международным автомобильным перевозкам.
На заседании совместной комиссии стороны обсуждают текущее состояние сотрудничества в сфере транспортной логистики, а также перспективы его развития. В частности, рассматриваются аспекты, связанные с созданием дополнительных удобств для национальных перевозчиков в процессе международных грузоперевозок на автомобильном транспорте, увеличением квоты взаимного обмена иностранными бланками разрешений.
Стороны также обсуждают вопросы, связанные с формированием (созданием) нового мультимодального транспортного коридора “Беларусь – Россия – Казахстан – Узбекистан – Афганистан – Пакистан”.