O‘zbekiston – Italiya: iqtisodiy rivojlanish yo‘lida
Joriy yilning 6-iyun kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining Italiya Respublikasiga rasmiy tashrifi arafasida Rim shahrida qo‘shma biznes-forum bo‘lib o‘tdi.
Unda tegishli vazirlik va idoralar rahbarlari, shuningdek, ikki davlatning yetakchi ishbilarmon doiralarining 200 dan ortiq vakillari ishtirok etdi.
Italiya tashqi ishlar va xalqaro hamkorlik vaziri o‘rinbosari Edmondo Chirielli tadbirni ochar ekan, Italiya ishbilarmon doiralarining O‘zbekistonga qiziqishi ortib borayotganini alohida ta’kidladi. Prezident Sh.M.Mirziyoyevning Italiyaga bo‘lajak tashrifi - tarixiy voqea, uning siyosiy va biznes masalalariga boy kun tartibi, ko‘p tomonlama sheriklikni rivojlantirishga yo’naltirilganligi esa mamlakatlarimiz o‘rtasidagi bugungi munosabatlarning eng yuksak darajasining ifodasi, deya e’tirof etildi.
“O‘zbekiston Yevropa va Osiyo o‘rtasidagi ko‘prik hisoblanib, sheriklik nuqtai nazaridan strategik ahamiyatga va katta salohiyatga ega davlatdir. Biz O‘zbekistonning zamonaviy rivojlanishida ishtirok etishni istaymiz va ko‘p tomonlama munosabatlarimizni chuqurlashtirishga tayyormiz. Tadbirkorlar yuqori texnologiya, yuqori sifatli mahsulotlar taklif etib, katta qiziqish bildirib, hamkorlik qilishga tayyor. Va bu borada ikki tomonlama hamkorlikning salohiyatini to’liq ro‘yobga chiqarish uchun ko‘mak beramiz”, — dedi Edmondo Chirielli.
O‘z navbatida, O‘zbekiston Respublikasi investitsiyalar, sanoat va savdo vaziri Laziz Kudratov forum ishtirokchilariga qutlov so‘zi bilan murojaat qilar ekan, ikki davlat o‘rtasidagi hamkorlikni chuqurlashtirishning barcha imkoniyatlarini muhokama qilish nuqtai nazaridan bunday miqyosdagi tadbirlarni o‘tkazib turish muhimligini ta’kidladi.
O‘zbekiston, Yevropa Ittifoqidagi eng yirik savdo sheriklaridan biri bo‘lgan Italiya bilan har tomonlama hamkorlikni yanada mustahkamlashga alohida e’tibor qaratayotgani ta’kidlandi.
Savdo va investitsiyalar hamda sanoat kooperatsiyasi sohasida erishilgan bir qator natijalar tilga olindi. Xususan, so‘nggi to‘rt yilning o‘zida O‘zbekistonga jalb etilgan Italiya investitsiyalarning umumiy hajmi 7 barobar, mamlakatimizda faoliyat yuritayotgan Italiya kapitali ishtirokidagi korxonalar soni esa ikki barobar oshdi. Asosiy hamkorlar orasida Danieli, Pietro Fiorentini, Terranova, Fin operasi kompaniyalari tegishlilik bo’yicha metallurgiya, elektrotexnika sanoati, zargarlik buyumlari ishlab chiqarish va qishloq xo'jaligi sohasida faoliyat yuritmoqda.
Bularning barchasi ikki tomonlama hamkorlik sezilarli darajada faollashganidan, O‘zbekiston-Italiya munosabatlari mazmun va natijadorlik jihatidan yuksalib borayotganidan dalolat beradi.
Biznes-forumda Italiya kompaniyalari rahbarlariga O‘zbekistonning sarmoyaviy salohiyati taqdim etildi. Shuningdek, mamlakatimizda tadbirkorlik va xorijiy investorlar faoliyati uchun qulay shart-sharoit yaratish borasida amalga oshirilayotgan islohotlar natijalari haqida so’zlab berildi.
Uzoq muddatli va oʻzaro manfaatli hamkorlikni yoʻlga qoʻyishning eng istiqbolli yoʻnalishlari sifatida toʻqimachilik sanoati, qishloq xoʻjaligi va qishloq xoʻjaligi mahsulotlarini qayta ishlash, qurilish materiallari ishlab chiqarish, metallurgiya, kimyo va avtomobilsozlik, elektronika va boshqa koʻplab sohalar belgilandi.
Tadbirning boy dasturi davomida B2B va G2B formatida uchrashuvlar o‘tkazilib, ishbilarmon doiralar vakillariga aniq investitsiya tashabbuslarini birgalikda hayotga tatbiq etishning amaliy jihatlarini muhokama qilish imkonini yaratildi. Iqtisodiyotning drayver yo’nalishlarining investitsiyaviy salohiyatini aks ettiruvchi real holatlar muhokama qilindi.
Forum yakunlari boʻyicha energetika, qishloq xoʻjaligi, kimyo sanoati, charm-poyabzal, toʻqimachilik va mashinasozlik sanoati, ekologiya, transport va logistika, shuningdek, bank sektorini qamrab olgan investitsiyaviy bitimlar va savdo shartnomalari imzolandi.

Узбекистан – Италия: по пути экономического развития
6 июня текущего года в преддверии официального визита Президента Республики Узбекистан в Итальянскую Республику в г.Риме состоялся совместный бизнес-форум, в котором приняли участие руководители профильных министерств и ведомств, а также более 200 представителей ведущих деловых кругов двух стран.
Заместитель министра иностранных дел и международного сотрудничества Италии Эдмондо Чириелли открывая событие подчеркнул возрастающий интерес итальянского бизнес-сообщества к Узбекистану. Предстоящий визит президента Ш.М.Мирзиёева в Италию назван историческим событием, а его насыщенная политическая и деловая повестка, а также взаимное стремление развивать многостороннее партнерство – отражением высочайшего уровня современных отношений между нашими странами.
«Узбекистан является мостом между Европой и Азией, страной стратегической в плане партнерства, обладающей огромным потенциалом. Мы хотим быть причастны к современному развитию Узбекистана и готовы углублять наши многосторонние отношения. Предприниматели готовы сотрудничать, предлагая высокие технологии, высокое качество продукции, демонстрируя высокий интерес. Мы будем оказывать поддержку, чтобы реализовать весь потенциал двустороннего взаимодействия», - сказал Эдмондо Чириелли.
В свою очередь, министр инвестиций, промышленности и торговли Республики Узбекистан Лазиз Кудратов, обращаясь с приветственным словом к участникам форума, отметил важность проведения мероприятий подобного масштаба в контексте обсуждения практических возможностей углубления взаимодействия между двумя странами.
Узбекистан, отмечалось, придает особое значение дальнейшему укреплению всеобъемлющего сотрудничества с Италией, являющейся одним из крупнейших торговых партнёров Узбекистана в Евросоюзе.
Озвучен ряд достигнутых результатов в сфере торгово-инвестиционного партнерства и промышленной кооперации. В частности, только за последние четыре года объём привлечённых итальянских инвестиций в Узбекистан вырос в 7 раз, а количество действующих в нашей стране предприятий с итальянским капиталом увеличилось вдвое. Среди крупных партнеров можно выделить Danieli, Pietro Fiorentini, Terranova, Fin opera, представленных в сфере металлургии, электротехнической промышленности, производстве ювелирных изделий и сельском хозяйстве соответственно.
Все это свидетельствует о значительной активизации двустороннего сотрудничества и наполнении повестки узбекско-итальянских отношений практическим, качественным содержанием.
В ходе бизнес-форума главам итальянских компаний презентован инвестиционный потенциал Узбекистана, озвучены результаты проводимых в стране реформ, направленных на создание комфортных условий для работы бизнеса в целом, и иностранных инвесторов в частности.
В качестве наиболее перспективных направлений для выстраивания долгосрочного и взаимовыгодного сотрудничества названы текстильная промышленность, сельское хозяйство и переработка сельхозпродукции, производство строительных материалов, металлургия, отрасли химии и автомобилестроения, электроники и многие другие.
В продолжении насыщенной программы события состоялись встречи в формате B2B и G2B, позволившие представителям деловых кругов обсудить практические аспекты совместной реализации конкретных инвестиционных инициатив. Приведены реальные кейсы, отражающие инвестиционный потенциал драйверных сфер.
По итогам Форума подписан пакет инвестиционных соглашений и торговых контрактов, охватывающих сферы энергетики, сельского хозяйства, химическую промышленность, кожевенно-обувную, текстильную и машиностроительную отрасли, экологию, транспорт и логистику, а также банковскую сферу.