O‘zbekiston va Buyuk Britaniya o‘rtasidagi hamkorlik
Qurolli Kuchlar akademiyasida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Strategik va mintaqalararo tadqiqotlar instituti ekspertlarining Buyuk Britaniya Qirolligi Mudofaa tadqiqotlari harbiy kolleji bir guruh tinglovchilari bilan uchrashuvi bo‘lib o‘tdi. Tinglovchilar orasida Avstraliya, Quvayt, Nepal, Yangi Zelandiya, O‘mon, Pokiston, Yaponiya va boshqa mamlakatlar vakillari ham bor edi.
Ushbu harbiy muassasa milliy mudofaa va xalqaro xavfsizlik sohasida harbiy, diplomatik va boshqa davlat xizmatlari uchun mutaxassis tayyorlaydigan Britaniyadagi qadimgi akademik institutlardan biri hisoblanadi.
Uchrashuv doirasida Markaziy Osiyoda mintaqaviy hamkorlikni mustahkamlash masalasi, O‘zbekistonning ayni jarayondagi roli, shuningdek, Afg‘onistondagi vaziyatni barqarorlashtirish istiqboli muhokama qilindi.
Britaniyalik mehmonlarga O‘zbekistonning mintaqaviy hamkorlikni chuqurlashtirish, Markaziy Osiyoda jadal rivojlanish va barqarorlikni ta’minlash, shuningdek, xalqaro kun tartibidagi boshqa dolzarb masalalar bo‘yicha nuqtai-nazari bildirildi.
Xususan, SMTI direktorining birinchi o‘rinbosari Akramjon Ne’matov 2016 yildan boshlab Markaziy Osiyodagi vaziyat tubdan o‘zgarganini ta’kidladi. Birgalikdagi sa’y-harakatlar natijasida mintaqada o‘zaro ishonch va do‘stlikni mustahkamlashga qaratilgan prinsipial yangi siyosiy muhit yaratildi.
O‘zbekiston tashqi faoliyatining asosiy yo‘nalishi Markaziy Osiyo ekani alohida qayd etildi. Mamlakatimizda faol muloqot, teng huquqlilik, manfaatlarni hisobga olish, o‘zaro murosa tamoyillariga tayaniladi.
Markaziy Osiyo davlat rahbarlarining Maslahat uchrashuvlari tashkil etilishi mintaqaviy munosabatning yangi darajasinti namoyon etdi. Mintaqaviy hamkorlikning yangi formatlari – parlamentlararo forum, yetakchi ayollar forumi faol ishlay boshladi.
Iqtisodiy hamkorlikning yangi shakllari – investitsion jamg‘armalar, chegara savdo-industrial zonalari, sanoat kooperatsiyasi loyihalari 2016-2022 yillar oralig‘ida qo‘shma korxonalar sonini 5 barobar ko‘paytirish, mintaqalar aro savdoni 4 barobar, ya’ni 5,5 millard dollardan 20 milliard dollarga chiqarish imkonini berdi.
Britaniyalik mehmonlar bilan uchrashuvda SMTI ekspertlari tomonidan O‘zbekiston bugungi kunda jamiyat va davlatni yangilash, shaxs erkinligi va huquqini yanada mustahkamlash, fuqarolik jamiyatini rivojlantirish va ta’minlashda davlatning mas’uliyatini oshirish bilan bog‘liq muhim va shu bilan birga oson bo‘lmagan islohotlarni amalga oshirish jarayonida turgani ta’kidlandi.
Shu bilan birga A.Ne’matov Konstitutsiyaviy islohotning alohida jihatlari, shuningdek, 2022-2026 yillarga mo‘ljallangan Yangi O‘zbekistonni rivojlantirish strategiyasi ustuvor yo‘nalishlariga ham batafsil to‘xtaldi.
O‘z nvbatida Britaniya delegatsiyasi boshlig‘i S.Deynton O‘zbekistonga tashrif xalqaro strategik tadqiqotlar sohasida diplom olgandan keyingi ta’lim dasturi doirasida bo‘lib o‘tganini ma’lum qildi. Uning so‘zlariga ko‘ra, tinglovchilar guruhi O‘zbekistonga kelishdan oldin Gruziya va Qozog‘istonda yetakchi tahlil markazlari va ekspert doiralari vakillari bilan mintaqaviy xavfsizlik, barqarorlik masalasini muhokama qilgan.
Uchrashuv yakunida O‘zbekiston va Buyuk Britaniyaning tahliliy, akademik doiralari o‘rtasida o‘zaro manfaatli sohalarda hamkorlikni davom ettirishga ikki tomon ham tayyorligi bildirildi.

ISRS experts met with students of the Royal College of Defence Studies of the United Kingdom
On May 23 this year experts from the Institute for Strategic and Regional Studies under the President of the Republic of Uzbekistan hosted a meeting at the Academy of the Armed Forces with a group of students from the UK Royal College of Defence Studies, including representatives of Australia, Kuwait, Nepal, New Zealand, Oman, Pakistan, Japan and other countries.
The military institution is one of the oldest British academic institutions that train specialists for the military, diplomatic, and other public services in the field of national defence and international security.
At the meeting, experts discussed strengthening regional cooperation in Central Asia and Uzbekistan's role in these processes, as well as prospects for stabilizing the situation in Afghanistan.
The British guests were briefed on Uzbekistan's position on deepening cooperation in the region and ensuring sustainable development and stability in Central Asia, as well as on current issues on the international agenda.
In particular, ISRS First Deputy Director Akromjon Nematov noted that the situation in Central Asia had changed dramatically since 2016. Thanks to joint efforts, a fundamentally new political atmosphere has been created in the region, aimed at building confidence and rapprochement.
In this context, it was noted that the main priority of the foreign policy activities of the Republic of Uzbekistan is the region of Central Asia. The principles guiding our country are proactive dialogue, equality, consideration of interests, and reasonable compromise.
A striking example of a new level of relations in the region is the establishment of the Consultative Meetings of the Heads of State of Central Asia. New formats of regional cooperation began to function actively – an inter-parliamentary forum, an economic forum, and a forum of women leaders.
New forms of economic cooperation – investment funds, border trade, and industrial zones, industrial cooperation projects – made it possible to increase the number of joint ventures by five times from 2016 to 2022, and intra-regional trade grew 4 times – from $5.5 billion to $20 billion.
During the conversation with the British guests, ISRS experts also focused on the fact that today Uzbekistan is in the process of implementing important and difficult reforms related to the renewal of society and the state, further strengthening the rights and freedoms of the individual, and increasing the responsibility of the state for the provision and development of civil society.
In this regard, A. Nematov dwelled on certain aspects of the constitutional reform carried out, as well as priority areas of the Development Strategy of New Uzbekistan for 2022-2026.
In turn, the head of the British delegation, S. Dainton, said that their visit to Uzbekistan took place within the framework of the postgraduate education program in the field of international strategic studies. According to him, before arriving in Uzbekistan, a group of students visited Georgia and Kazakhstan, where they also discussed regional security and stability issues with leading think tanks and expert circles.
Following the meeting, both sides expressed willingness to continue cooperation between the analytical and academic communities of Uzbekistan and UK in areas of mutual interest.