O‘zbekiston va Buyuk Britaniya o‘rtasidagi hamkorlik
Qurolli Kuchlar akademiyasida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Strategik va mintaqalararo tadqiqotlar instituti ekspertlarining Buyuk Britaniya Qirolligi Mudofaa tadqiqotlari harbiy kolleji bir guruh tinglovchilari bilan uchrashuvi bo‘lib o‘tdi. Tinglovchilar orasida Avstraliya, Quvayt, Nepal, Yangi Zelandiya, O‘mon, Pokiston, Yaponiya va boshqa mamlakatlar vakillari ham bor edi.
Ushbu harbiy muassasa milliy mudofaa va xalqaro xavfsizlik sohasida harbiy, diplomatik va boshqa davlat xizmatlari uchun mutaxassis tayyorlaydigan Britaniyadagi qadimgi akademik institutlardan biri hisoblanadi.
Uchrashuv doirasida Markaziy Osiyoda mintaqaviy hamkorlikni mustahkamlash masalasi, O‘zbekistonning ayni jarayondagi roli, shuningdek, Afg‘onistondagi vaziyatni barqarorlashtirish istiqboli muhokama qilindi.
Britaniyalik mehmonlarga O‘zbekistonning mintaqaviy hamkorlikni chuqurlashtirish, Markaziy Osiyoda jadal rivojlanish va barqarorlikni ta’minlash, shuningdek, xalqaro kun tartibidagi boshqa dolzarb masalalar bo‘yicha nuqtai-nazari bildirildi.
Xususan, SMTI direktorining birinchi o‘rinbosari Akramjon Ne’matov 2016 yildan boshlab Markaziy Osiyodagi vaziyat tubdan o‘zgarganini ta’kidladi. Birgalikdagi sa’y-harakatlar natijasida mintaqada o‘zaro ishonch va do‘stlikni mustahkamlashga qaratilgan prinsipial yangi siyosiy muhit yaratildi.
O‘zbekiston tashqi faoliyatining asosiy yo‘nalishi Markaziy Osiyo ekani alohida qayd etildi. Mamlakatimizda faol muloqot, teng huquqlilik, manfaatlarni hisobga olish, o‘zaro murosa tamoyillariga tayaniladi.
Markaziy Osiyo davlat rahbarlarining Maslahat uchrashuvlari tashkil etilishi mintaqaviy munosabatning yangi darajasinti namoyon etdi. Mintaqaviy hamkorlikning yangi formatlari – parlamentlararo forum, yetakchi ayollar forumi faol ishlay boshladi.
Iqtisodiy hamkorlikning yangi shakllari – investitsion jamg‘armalar, chegara savdo-industrial zonalari, sanoat kooperatsiyasi loyihalari 2016-2022 yillar oralig‘ida qo‘shma korxonalar sonini 5 barobar ko‘paytirish, mintaqalar aro savdoni 4 barobar, ya’ni 5,5 millard dollardan 20 milliard dollarga chiqarish imkonini berdi.
Britaniyalik mehmonlar bilan uchrashuvda SMTI ekspertlari tomonidan O‘zbekiston bugungi kunda jamiyat va davlatni yangilash, shaxs erkinligi va huquqini yanada mustahkamlash, fuqarolik jamiyatini rivojlantirish va ta’minlashda davlatning mas’uliyatini oshirish bilan bog‘liq muhim va shu bilan birga oson bo‘lmagan islohotlarni amalga oshirish jarayonida turgani ta’kidlandi.
Shu bilan birga A.Ne’matov Konstitutsiyaviy islohotning alohida jihatlari, shuningdek, 2022-2026 yillarga mo‘ljallangan Yangi O‘zbekistonni rivojlantirish strategiyasi ustuvor yo‘nalishlariga ham batafsil to‘xtaldi.
O‘z nvbatida Britaniya delegatsiyasi boshlig‘i S.Deynton O‘zbekistonga tashrif xalqaro strategik tadqiqotlar sohasida diplom olgandan keyingi ta’lim dasturi doirasida bo‘lib o‘tganini ma’lum qildi. Uning so‘zlariga ko‘ra, tinglovchilar guruhi O‘zbekistonga kelishdan oldin Gruziya va Qozog‘istonda yetakchi tahlil markazlari va ekspert doiralari vakillari bilan mintaqaviy xavfsizlik, barqarorlik masalasini muhokama qilgan.
Uchrashuv yakunida O‘zbekiston va Buyuk Britaniyaning tahliliy, akademik doiralari o‘rtasida o‘zaro manfaatli sohalarda hamkorlikni davom ettirishga ikki tomon ham tayyorligi bildirildi.

Новые грани сотрудничества между Узбекистаном и Великобританией
23 мая т.г. в Академии Вооруженных Сил состоялась встреча экспертов Института стратегических и межрегиональных исследований при Президенте Республики Узбекистан с группой слушателей Королевского колледжа оборонных исследований Великобритании, среди которых были представители Австралии, Кувейта, Непала, Новой Зеландии, Омана, Пакистана, Японии и других стран.
Данный колледж  является одним из старейших британских академических институтов, осуществляющих подготовку специалистов для военной, дипломатической и другой государственной службы в сфере национальной обороны  и международной безопасности.
В ходе встречи были обсуждены вопросы укрепления регионального сотрудничества в Центральной Азии и роль Узбекистана в этом процессе, а также перспективы стабилизации ситуации в Афганистане.
До британских гостей была доведена позиция Узбекистана по углублению взаимодействия в регионе и обеспечению устойчивого развития и стабильности в Центральной Азии, а также по актуальным вопросам международной повестки.
В частности, первый заместитель директора ИСМИ Акромжон Неъматов отметил, что с 2016 года ситуация в Центральной Азии кардинально изменилась. Благодаря совместным усилиям в регионе создана принципиально новая политическая атмосфера, направленная на укрепление доверия и сближение.
В данном контексте, особо отмечено, что главным приоритетом внешнеполитической деятельности Республики Узбекистан является регион Центральной Азии. Принципы, которыми руководствуется наша страна, – это проактивный диалог, равноправие, учет интересов, разумный компромисс.
Ярким примером нового уровня отношений в регионе является учреждение консультативных встреч глав государств Центральной Азии. Активно начали функционировать новые форматы регионального сотрудничества – межпарламентский форум, экономический форум, форум женщин-лидеров.
Новые формы экономического сотрудничества – инвестиционные фонды, приграничные торгово-индустриальные зоны, проекты промышленной кооперации – позволили с 2016 по 2022 годы увеличить число совместных предприятий в пять раз, а внутрирегиональная торговля выросла в 4 раза – с $5,5 млрд до $20 млрд.
В ходе беседы с британскими гостями экспертами ИСМИ также акцентировано внимание на том, что сегодня Узбекистан находится в процессе осуществления важных и непростых реформ, связанных с обновлением общества и государства, дальнейшим укреплением прав и свобод личности, повышением ответственности государства за обеспечение и развитие гражданского общества.
В этой связи А.Неъматов подробно остановился на отдельных аспектах проведенной Конституционной реформы, а также приоритетных направлениях Стратегии развития Нового Узбекистана на 2022–2026 годы.
В свою очередь глава британской делегации С.Дейнтон сообщил, что их визит в Узбекистан состоялся в рамках программы последипломного образования в области международных стратегических исследований. Как он отметил, до приезда в Узбекистан группа слушателей посетила Грузию и Казахстан, где также обсуждались региональные проблемы безопасности и стабильности с представителями ведущих аналитических центров и экспертных кругов.
По итогам встречи выражена обоюдная готовность продолжать сотрудничество между аналитическими и академическими кругами Узбекистана и Великобритании в сферах, представляющих взаимный интерес.