Joriy yilda barqarorlikka sarmoya kiritish YeTTB faoliyatining asosiy yo‘nalishi bo‘ladi
Samarqandda Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki (YeTTB) Boshqaruvchilar kengashining 32-yillik yig‘ilishi doirasida tashkil etilgan tadbirlar yakunlandi. Bu yilgi mavzu (Investing in Resilience) “Barqarorlik uchun sarmoya kiritish”, deb nomlandi
Yig‘ilish 70 dan ortiq davlatidan 2 mingdan ortiq ishtirokchi – yirik investorlar va yuqori martabali mehmonlar, iqtisodiyot, investitsiyalar, moliya va texnologiya sohalaridagi jahonga mashhur ekspertlarni, shuningdek, dunyodagi eng yirik ommaviy axborot vositalarining jurnalistlarini birlashtirgan yirik biznes tadbirga aylandi.
O‘zaro ishonch ruhida o‘tkazilgan uchrashuvlar, yuqori darajadagi tashkiliy ishlar, tadbirlarga boy dastur ishonchli muloqot, konstruktiv fikr almashish, yangi aloqalar o‘rnatish va hamkorlik munosabatlarini mustahkamlash uchun zamin yaratdi.
Kun tartibida savdoni osonlashtirish dasturlari, kelajak shaharlari uchun barqaror yechimlar, raqamli toʻlovlarning moliyaviy resurslarning ommabopligi va iqtisodiy rivojlanishga taʼsiri, Markaziy Osiyoda barqaror energetika, agrosanoat kompleksini rivojlantirish, mintaqada inson kapitalini yuksaltirish, YeTTBning ishlab chiqarish va xizmat ko‘rsatish sohasidagi ishtiroki, O‘zbekistonda banklarni xususiylashtirish va muhokama qilinadigan boshqa mavzularni qamrab oldi.
Shuningdek, YeTTB Raqamli mukofotlari topshirish marosimi va inklyuzivlikni qo‘llab-quvvatlovchi turli tashkilotlarga yordam berish maqsadida YeTTBning “Jamiyat tashabbusi” dasturi doirasida xayriya yordami ko‘rsatish marosimi bo‘lib o‘tdi.
Panel munozaralarida so‘zga chiqqanlar O‘zbekistonda investitsiyaviy muhitni tubdan yaxshilash, investorlar uchun eng qulay shart-sharoit yaratish maqsadida amalga oshirilayotgan islohotlarning ko‘lamini va yuqori samaradorligini ta’kidladilar.
YeTTB prezidenti Odil Reno-Basso ta’kidlaganidek: “Markaziy Osiyo mintaqasi Sharq va G‘arbni bog‘lovchi Ipak yo‘lidagi asosiy hudud sifatidagi o‘zining an’anaviy rolini qayta tiklamoqda. O‘zbekiston bugungi kunda Bank uchun asosiy investitsiyalar kiritish yo‘nalishiga aylangan. Yuqori darajadagi Yillik yig‘ilishning Samarqandda o‘tkazilishi Bankning O‘zbekistondagi islohotlar dasturiga sodiqligini tasdiqlaydi”.
YeTTB bilan hamkorlik doirasida so‘nggi 6 yil ichida O‘zbekistonga 3,9 milliard yevro sarmoya kiritildi, ularning 55 foizi xususiy sektorni qo‘llab-quvvatlashga to‘g‘ri keladi. Umumiy investitsiyalarning 1,6 milliard dollari “yashil iqtisodiyot”ni qo‘llab-quvvatlashga yo‘naltirilgan. Moliyaviy institutlar, sanoat, savdo va agrobiznes hamda infratuzilmani rivojlantirish kabi yo‘nalishlarda 128 loyiha amalga oshirildi.
Yigʻilish davomida Oʻzbekistonning davlat, aktsiyadorlik-tijorat va xususiy tashkilotlari bilan bir qator investitsiya bitimlari imzolandi.
Dunyodagi eng yirik xalqaro moliya institutlaridan biri – YeTTB Boshqaruvchilar kengashining Yillik yig‘ilishining o‘tkazilishi xalqaro biznes hamjamiyatining mamlakatimizga, amalga oshirilayotgan islohotlar va yaratilgan qulay investitsiyaviy muhitiga ishonchining belgisidir.

Инвестиции в устойчивость станут основным направлением деятельности ЕБРР в этом году
В Самарканде завершились мероприятия, организованные в рамках 32-го Ежегодного заседания Совета управляющих Европейского банка реконструкции и развития (ЕБРР). Основная тема этого года - «Инвестиции в устойчивость» (Investing in Resilience).
Заседание стало масштабным деловым событием, объединившим на своей площадке более 2 тысяч участников из более 70 стран мира – крупных инвесторов и высокопоставленных гостей, экспертов с мировым именем в сферах экономики, инвестиций, финансов и технологий, а также журналистов крупнейших СМИ планеты.
Атмосфера встреч, высокий уровень организации, насыщенная программа располагали к доверительному диалогу, конструктивному обмену мнениями, нахождению новых контактов и налаживанию партнерских связей.
Повестка дня включила в себя самые разные темы для обсуждения, в их числе – программы содействия торговле, устойчивые решения для городов будущего, влияние цифровых платежей на финансовую доступность и экономическое развитие, устойчивая энергетика Центральной Азии, развитие агропромышленного комплекса, наращивание человеческого капитала в регионе, участие ЕБРР в сфере производства и услуг, приватизация банков Узбекистана и многие другие.
Также состоялись церемонии благотворительного пожертвования Общественной инициативы ЕБРР в поддержку различных организаций, поддерживающих инклюзивность и вручения наград ЕБРР в области цифровых технологий.
В своих выступлениях на панельных сессиях спикеры особо отмечали высокую эффективность и масштаб реформ, осуществляемых в Узбекистане с целью кардинального улучшения инвестиционного климата и создания максимально комфортных условий для инвесторов.
Как подчеркнула Президент ЕБРР Одиль Рено-Бассо: «Регион Центральной Азии снова обретает свою традиционную роль важнейшего участка на Шелковом пути, связывающего Восток и Запад, где Узбекистан стал теперь крупным инвестиционным направлением для Банка. Проведение Ежегодного заседания на высоком уровне в Самарканде подтверждает долгосрочную приверженность Банка программе реформ в Узбекистане».
Благодаря партнерству с ЕБРР за последние 6 лет в Узбекистан было инвестировано 3,9 млрд евро, 55% из которых приходятся на поддержку частного сектора. 1,6 млрд долларов из общей суммы инвестиций направлены на поддержку «зелёной экономики». Реализованы 128 проектов, в таких сферах, как развитие финансовых институтов, промышленности, торговли и агробизнеса и инфраструктуры.
На полях заседания был подписан ряд инвестиционных соглашений с государственными, акционерно-коммерческими и частными учреждениями Узбекистана.
Проведение Ежегодного заседания Совета Управляющих ЕБРР – одного из крупнейших международных финансовых институтов мира – является символом доверия международных деловых кругов нашей стране, осуществляемым реформам и созданному здесь благоприятному инвестиционному климату.