2023-05-17 | Ekologiya
Tojikistonning Dushanbe shahrida Iqlim o‘zgarishi bo‘yicha Markaziy Osiyo konferensiyasi bo‘lib o‘tmoqda. Xalqaro tadbirda Tabiat resurslari vazirligi tomonidan Vazir kotibiyati rahbari Qadamboy Saitov boshchiligidagi delegatsiya ham ishtirok etmoqda.
Konferensiya Markaziy Osiyo Mintaqaviy ekologik markazi, Tojikiston Respublikasi Atrof-muhitni muhofaza qilish qo‘mitasi, PROGREEN hamda “Markaziy Osiyo uchun suv va energetika dasturi” (CAWEP) bilan hamkorlikda tashkil etilgan.
Mazkur tadbirda O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi palatasining Orolbo‘yi mintaqasini rivojlantirish va ekologiya masalalari qo‘mitasi raisi Boriy Alixonov “Markaziy Osiyoda iqlim o‘zgarishi va taraqqiyot” mavzusidagi yalpi majlisda onlayn tarzda ma’ruza qildi.
Shuningdek, Tabiat resurslari vazirligi huzuridagi Gidrometeorologiya agentligi direktor o‘rinbosari Ibratjon Karimov “Iqlim o‘zgarishi ta’sirini yumshatish va unga moslashish bo‘yicha milliy siyosat, strategiya va dasturlar” panel sessiyasida qatnashib, Parij bitimi bo‘yicha mamlakat majburiyatlarining bajarilishi to‘g‘risida taqdimot o‘tkazdi. Bundan tashqari, u “Markaziy Osiyoda iqlim shaffofligi, hisobot berish va tekshirish” mavzusidagi parallel sessiyada ma'ruza qildi.
Ta'kidlash joizki, ushbu konferensiya Markaziy Osiyo davlatlari o‘rtasidagi o‘zaro hamkorlikni yanada mustahkamlashga xizmat qiladigan mintaqaviy koʻp tomonlama muloqot maydoniga aylandi.

Делегация Министерства природных ресурсов принимает участие в Международной конференции в Душанбе
16 мая состоялось официальное открытие «Центрально-Азиатской конференции по вопросам изменения климата» (ЦАКИК-2023). В мероприятии принимают участие делегации стран Центральной Азии, в том числе делегация Министерства природных ресурсов во главе с главой секретариата министра Кадамбоем Саитовым.
Конференция организована в сотрудничестве с центральноазиатским Региональным экологическим центром, комитетом по охране окружающей среды Республики Таджикистан, PROGREEN и Водно-энергетической программой для Центральной Азии (CAWEP).
На мероприятии председатель комитета по вопросам развития Приаралья и экологии палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан Борис Алиханов выступил с докладом в режиме онлайн на пленарном заседании на тему “Изменение климата и прогресс в Центральной Азии”.
В ходе конференции заместитель директора Агентства Гидрометеорологической службы при Министерстве природных ресурсов Ибратжан Каримов принял участие в панельной сессии “Национальная политика, стратегия и программы по смягчению последствий изменения климата и адаптации к ним”, где выступил с презентацией о выполнении обязательств страны по Парижскому соглашению. Кроме того, он представил доклад на параллельной сессии “Климатическая прозрачность, отчетность и аудит в Центральной Азии".
Стоит отметить, что данная конференция стала площадкой для регионального многостороннего диалога, который служит дальнейшему укреплению взаимодействия между государствами Центральной Азии.