Tovarlarni yetkazib berish xizmatlarini yanada rivojlantirishga qaratilgan chora-tadbirlar to‘g‘risida
2023-05-12 | Hujjatlar
Xizmat ko‘rsatish sohasi, xususan, umumiy ovqatlanish va tovarlarni yetkazib berish faoliyati bilan shug‘ullanuvchi korxonalar faoliyati rivojlanishi uchun zarur shart-sharoitlarni yaratish maqsadida:
1. Eng yuqori konstruktiv tezligi soatiga 50 kilometrdan, ish hajmi 50 sm3 dan oshmaydigan ichki yonuv dvigateliga ega bo‘lgan yoki nominal (belgilangan) quvvati 0,25 kilovattdan ortiq va 4 kilovattdan kam bo‘lgan elektr dvigatelli ikki yoki uch g‘ildirakli transport vositalari, shu jumladan, xuddi shunday tavsiflarga ega bo‘lgan moped, kvadritsikl (kvadrotsikl), tritsikl, skuter hamda yo‘lning qatnov qismida harakatlanishga moslashtirilgan boshqa mexanik moslamalarni boshqarish uchun haydovchilik guvohnomasi bo‘lishi shartligi to‘g‘risidagi talab 2024 yil 1 yanvarga qadar to‘xtatib turilsin.
Bunda, mazkur bandda ko‘rsatilgan transport vositalarida harakatlanayotgan shaxslar motoshlem kiyishlari va uni qadab olishlari zarurligi belgilab qo‘yilsin.
2. O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2020 yil 8 iyundagi “Tadbirkorlik faoliyati va o‘zini o‘zi band qilishni davlat tomonidan tartibga solishni soddalashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi PQ‒4742-son qaroriga ilovaning 23-bandi quyidagi tahrirda bayon etilsin:
“23. Buyurtma asosida tovarlarni yetkazib berish (yuk tashish bundan mustasno)”.
3. Mazkur qarorning ijrosini nazorat qilish Bosh vazir o‘rinbosari J.A.Qo‘chqorov zimmasiga yuklansin.

О мерах по дальнейшему развитию услуг доставки товаров
В целях создания условий, необходимых для развития сферы услуг, в частности деятельности предприятий, занимающихся общественным питанием и доставкой товаров:
1. Приостановить на срок до 1 января 2024 года требование об обязательном наличии водительского удостоверения для управления двух- или трехколесными транспортными средствами, имеющими максимальную конструктивную скорость не более 50 километров в час, рабочий объем двигателя внутреннего сгорания не более 50 см3 либо электрический двигатель номинальной (установленной) мощностью более 0,25 киловатт и менее 4 киловатт, в том числе имеющими точно такие характеристики мопедами, квадрициклами (квадроциклами), трициклами, скутерами, а также иными механическими устройствами, приспособленными для передвижения на проезжей части дороги.
При этом установить, что лица, перемещающиеся на транспортных средствах, указанных в настоящем пункте, должны быть в застегнутом мотошлеме.
2. Пункт 23 приложения к постановлению Президента Республики Узбекистан от 8 июня 2020 года № ПП–4742 «О мерах по упрощению государственного регулирования предпринимательской деятельности и самозанятости» изложить в следующей редакции:
«23. Доставка товаров на основе заказа (кроме грузовых перевозок)».
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Премьер-министра Кучкарова Д.А.