O‘zbekiston va Fransiya o‘rtasida hamkorlikdagi loyihalarning istiqbollari muhokama qilindi
Uchrashuvda O‘zbekiston va Fransiya o‘rtasida hozirgi kunda hamkorlikda amalga oshirilayotgan ishlarning joriy holati muhokama qilindi. Xususan:
➖“Voltalia” kompaniyasi tomonidan Xorazm viloyatida quvvati 100 MVt bo‘lgan quyosh fotoelektr stansiyasini qurish loyihasi bo‘yicha o‘tkazilgan tenderda g‘olib bo‘lib, hozirda moliyaviy yakunlanish choralari ko‘rililmoqda. Kompaniya tomonidan hamkorlik aloqalarini boshqa yo‘nalishlarda ham kengaytirish yuzasidan amaliy ishlar olib borilayotgani;
➖“Total Eren” kompaniyasi tomonidan 2022-yil may oyida Samarqand viloyatida quvvati 100 MVt bo‘lgan quyosh fotoelektr stansiyasi muvaffaqiyatli ishga tushirilganligi uchun mazkur stansiyaning quvvatini yana 100 MVtga oshirish masalasi ko‘rib chiqildi. Bundan tashqari, kompaniya Samarqand va Qashqadaryo viloyatlarida har birining quvvati 450 MVtdan bo‘lgan quyosh fotoelektr stansiyalari qurilishiga qiziqish bildirayotgani;
➖EDF kompaniyasi bilan hamkorlikda Sirdaryo va Surxandaryo viloyatlarida issiqlik elektr stansiyalarini qurish loyihalari doirasida amalga oshirilayotgan ishlarni jadallashtirish choralari muhokama qilindi.
Shu bilan birga, uchrashuv davomida “Bureau Veritas” va “Technip” kompaniyalari bilan ilmiy-tadqiqod va muhandislik yo‘nalishlarida hamkorlik va “Aksens” kompaniyasi bilan birgalikda mamlakatimizda katalizatorlarni ishlab chiqarish istiqbollari yuzasidan fikr almashildi.

Обсуждены перспективы совместных проектов между Узбекистаном и Францией
➖ «Voltalia» выиграла тендер на строительство солнечной фотоэлектростанции мощностью 100 МВт в Хорезмской области, в настоящее время ведутся работы по финансовому закрытию. Компания ведет практическую работу по расширению кооперационных отношений в других направлениях;
➖ также, принимая во внимание что компания «Total Eren» в мае 2022 года успешно запустила солнечную фотоэлектрическую станцию мощностью 100 МВт в Самаркандской области, рассмотрен вопрос увеличения её мощности ещё на 100 МВт. Кроме того, компания заинтересована в строительстве солнечных фотоэлектрических станций мощностью 450 МВт каждая в Самаркандской и Кашкадарьинской областях;
➖ в сотрудничестве с компанией EDF обсуждены меры по ускорению работ, проводимых в рамках проектов строительства тепловых электростанций в Сырдарьинской и Сурхандарьинской областях.
Вместе с тем, в ходе встречи состоялся обмен мнениями о сотрудничестве с компаниями «Бюро Веритас» и «Текнип» в области научных исследований и инженерии, а также о перспективах производства катализаторов в нашей стране совместно с компанией «Аксенс».