O‘zbekiston YeTTB Boshqaruvchilar kengashining Yillik yig‘ilishini o‘tkazishga tayyorlanmoqda
Joriy yilning 15-aprel kuni Samarqand shahrida Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki (YeTTB) Boshqaruvchilar kengashining 32-yillik yig‘ilishiga tayyorgarlik ko‘rish bo‘yicha tashkiliy qo‘mita yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.
Shu yilning 16-18-may kunlari Samarqand shahrida aksiyadorlari 71 davlat, shuningdek, Yevropa Ittifoqi va Yevropa investitsiya banki bo‘lgan YeTTB Boshqaruvchilar kengashining Yillik yig‘ilishi bo‘lib o‘tadi. Tadbirda 2000 ga yaqin xorijiy hukumat vakillari, transmilliy korporatsiyalar rahbarlari, xalqaro moliya institutlari va banklari rahbarlari, iqtisodiyot, investitsiyalar, moliya va texnologiyalar sohasidagi ekspertlar, xorijiy ommaviy axborot vositalari vakillari ishtirok etishi kutilmoqda. Tadbir davomida jahon iqtisodiyotida kuzatilayotgan tendensiyalar muhokama qilinadi, shuningdek, Bank amaliyoti va moliyaviy faoliyati bilan bog‘liq institutsional masalalar ko‘rib chiqiladi. Yig‘ilish doirasida xalqaro ishbilarmon doiralar vakillari ishtirokida biznes-forum ham oʻtkaziladi.
Tashkiliy qo‘mita raisi, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasi rahbari Sardor Umurzakov ushbu tadbirni o‘tkazish joyi sifatida mamlakatimiz tanlanishi O‘zbekistonning YeTTB uchun hamkor davlat sifatida muhim ahamiyat kasb etishi, Bank bilan ko‘p qirrali hamkorlik jadal rivojlanib borayotgani, shuningdek, YeTTB aktsiyadorlari tomonidan O‘zbekistonning keng ko‘lamli ijtimoiy-iqtisodiy islohotlarni amalga oshirishdagi muvaffaqiyatining e’tirof etilganidan dalolat berishini qayd etdi.
Xalqaro ishbilarmon doiralarda O‘zbekistonning nufuzini yanada mustahkamlash, mamlakatimizning investitsiyaviy jozibadorligini oshirish, xalqaro moliya institutlari va tashkilotlari bilan o‘zaro hamkorlikni chuqurlashtirish nuqtai nazaridan mazkur tadbirni yuqori saviyada o‘tkazish muhimligi ta’kidlandi.
Yig‘ilish davomida yirik tadbirga tayyorgarlik ishlarining joriy holati o‘rganildi, uni tashkil etish bilan bog‘liq masalalar yechimlari ishlab chiqildi, bo‘lajak Yig‘ilish kun tartibi batafsil muhokama qilindi, mas’ul vazirlik va idoralarning o‘zaro hamkorlik qilish algoritmlari belgilab olindi.
Tadbir yakunlari boʻyicha masʼul rahbarlarga Yigʻilishning ishbilarmonlik dasturini shakllantirish, shahar infratuzilmasini tayyorlash, xorijiy delegatsiyalar vakillari xavfsizligini taʼminlash, shuningdek, rasmiy va norasmiy tadbirlarni tashkil etish boʻyicha manzilli topshiriqlar berildi.

Uzbekistan is preparing for the Annual Meeting of the EBRD Board of Governors
On April 15 this year, the Organizing Committee for the Preparation for the EBRD 2023 Annual Meeting and Business Forum held its session in Samarkand.
On May 16-18 this year, Samarkand will host the Annual Meeting of the EBRD Board of Governors, whose shareholders are 71 countries as well as the European Union and the European Investment Bank. About 2,000 representatives of foreign governments, heads of multinational corporations, leadership of international financial institutions and banks, experts in the field of economics, investment, finance and technology, representatives of foreign media are expected to take part in the event. During the annual meeting, current trends in the global economy will be discussed in line with institutional issues related to the Bank's operational and financial activities. On the sidelines of the meeting, a business forum is planned to conduct with the participation of international business circles.
Sardor Umurzakov, Chairman of the Organizing Committee, Head of the Administration of President of the Republic of Uzbekistan, noted that the choice of Uzbekistan as a venue for this event testifies to the country's key importance for the EBRD as a partner, the dynamic development of multifaceted cooperation with the Bank, as well as the recognition of Uzbekistan's success in implementing large-scale socio-economic reforms by the EBRD's shareholders.
The importance of holding the event at a high level in the context of Uzbekistan's strengthening international image, increasing investment attractiveness and deepening cooperation with international financial institutions and organizations was emphasized.
During the session, the current state of preparation was reviewed, the existing organizational issues were worked out, the annual meeting's agenda was thoroughly discussed, and algorithms for interdepartmental interaction among responsible state agencies were determined.
Following the session, responsible managers were instructed to form the meeting's business program, undertake measures for adequate preparation of urban infrastructure, ensure the safety of foreign delegations and secure successful organization of formal and informal events within the annual meeting's framework.