Aholi tashabbuslarini qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi
Bu haqda Prezident Shavkat Mirziyoyev bugun bo‘lib o‘tgan yig‘ilishda mutasaddilarga ko‘rsatma berdi.
Mamlakatimizda ijtimoiy infratuzilmadagi kamchiliklar manzilli hal etilmoqda. Eng muhimi, bu loyihalar aholining talab va takliflari asosida shakllantirilmoqda.
Shunday ishlar doirasida so‘nggi uch yilda 9 ming 500 ta mahallaga 57 trillion so‘m ajratilgan. Bu mablag‘lar hisobiga 3 ming 500 ta mahallada ichki yo‘llar, yana shunchasida bog‘cha, maktab va shifoxona ta’mirlangan. 1 ming 19 ta mahallada ichimlik va oqova suvi ta’minoti yaxshilanib, 452 tasi zamonaviy qiyofaga keltirilgan.
Inson qadri tamoyili asosida bu yil mahallalarga ajratilayotgan mablag‘lar ko‘lami 25 trillion so‘mga yetkazildi. Xususan, “Tashabbusli budjet” dasturi doirasida 8 trillion so‘m ko‘zda tutilgan.
Yaqinda ushbu dasturning 1-mavsumi yakunlandi. Yig‘ilishda uning natijalari va amalga oshiriladigan ishlar haqida axborot berildi.
Bu mavsumda aholi tomonidan yo‘l, suv, elektr, maktab, bog‘cha va shifoxonalarni yaxshilashga 34 mingta loyiha takliflari ovozga qo‘yilgan. Ovoz berish jarayoni yakuniga ko‘ra, 1 ming 666 ta loyiha g‘olib deb topilgan.
Bu borada odamlarning faolligi oshgani ham e’tiborga molik. Masalan, 2021-yilda ovoz berish jarayonida 1 million 200 ming aholi ishtirok etgan bo‘lsa, bu yil 1-mavsumning o‘zida ularning soni 16 milliondan oshdi. Shuningdek, ilk marotaba “Tashabbusli budjet” dasturida respublikaning barcha mahallalari o‘z loyihasi bilan ishtirok etdi.
Davlatimiz rahbari g‘olib loyihalarni sifatli bajarish bilan birga boshqa loyihalarga ham e’tibor qaratish kerakligini ta’kidladi.
– Masalan, 1 ming 300 ta loyihaga 2 mingdan ortiq aholi ovoz bergan bo‘lsa-da, g‘olib bo‘lmagan. Bu – 4 milliondan ortiq aholi ko‘targan masala yechimini topmadi, degani. Shuning uchun aholining bu xayrli takliflarini qo‘llab-quvvatlashimiz zarur, – dedi Prezident.
Ushbu loyihalarga qo‘shimcha 1 trillion 300 milliard so‘m ajratilishi belgilandi.
Yana bir muhim jihati, “Tashabbusli budjet” dasturida qatnashgan 34 mingta loyiha kelgusi yil budjetini shakllantirish uchun tayyor taklif. Masalan, mahallalardagi tibbiyot muassasalarini ta’mirlash bo‘yicha mingdan ortiq, maktablarni parta va kompyuter bilan jihozlashga 5 mingdan ziyod loyiha taklifi kelib tushgan.

Даны указания по поддержке инициатив населения
Проекты, не смогшие победить в "Инициативном бюджете", также получат финансирование. Соответствующее поручение Президент Шавкат Мирзиёев дал ответственным лицам на совещании, на состоявшемся сегодня.
В нашей стране осуществляется адресная работа по улучшению социальной инфраструктуры на основе запросов и предложений непосредственно самого населения.
В рамках инициативного бюджетирования за последние три года 9,5 тысячи махаллей было выделено 57 триллионов сумов. За счет этих средств отремонтированы внутренние дороги, детские сады, школы и больницы в 3,5 тысячи махаллей, улучшены питьевое водоснабжение и канализационные сети в 1,19 тысячи махаллей, выполнено современное благоустройство в 452 махаллях.
Исходя из принципа «Во имя человеческого достоинства» в этом году сумма средств, выделенных махаллям, достигла 25 триллионов сумов. В частности, в рамках "Инициативного бюджета" предусмотрено 8 триллионов сумов.
Недавно закончился первый сезон этой программы. На совещании представлен отчет о его результатах и предстоящей работе.
В первом сезоне граждане проголосовали за 34 тысячи проектных предложений по улучшению дорог, сетей водо- и электроснабжения, школ, детских садов и больниц. По итогам голосования победителями признаны 1 тысяча 666 проектов.
Примечателен тот факт, что намного возросла активность населения. Например, если в 2021 году в голосовании участвовали 1,2 миллиона человек, то этом году число участников превысило 16 миллионов в одном только первом сезоне. Также впервые в программе «Инициативный бюджет» со своими проектами участвовали все махалли республики.
Глава нашего государства подчеркнул, что наряду с качественной реализацией проектов-победителей необходимо уделить внимание и проигравшим проектам.
- Например, за 1 тысячу 300 проектов проголосовало более 2 тысяч человек, но они не смогли победить. Получается, что вопросы, которые подняли более чем 4 миллиона человек, останутся нерешенными. Поэтому нам следует поддержать эти благие инициативы населения, - сказал Президент.
На проекты, которые набрали не менее 2 тысяч голосов, но не победившие на голосовании, решено выделить дополнительно 1 триллион 300 миллиардов сумов.
Немаловажно и то, что 34 тысячи проектов, участвовавшие в программе «Инициативный бюджет», представляют собой готовую базу для формирования бюджетов на следующий год. Так, поступило более тысячи предложений по ремонту медицинских учреждений в махаллях, свыше 5 тысяч предложений по обеспечению школ партами и компьютерами.
Президент подчеркнул необходимость учесть при формировании бюджета на 2024 год финансирование и тех проектов, которые набрали более 1,5 тысяч голосов в «Инициативном бюджете».