Aholi tashabbuslarini qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi
Bu haqda Prezident Shavkat Mirziyoyev bugun bo‘lib o‘tgan yig‘ilishda mutasaddilarga ko‘rsatma berdi.
Mamlakatimizda ijtimoiy infratuzilmadagi kamchiliklar manzilli hal etilmoqda. Eng muhimi, bu loyihalar aholining talab va takliflari asosida shakllantirilmoqda.
Shunday ishlar doirasida so‘nggi uch yilda 9 ming 500 ta mahallaga 57 trillion so‘m ajratilgan. Bu mablag‘lar hisobiga 3 ming 500 ta mahallada ichki yo‘llar, yana shunchasida bog‘cha, maktab va shifoxona ta’mirlangan. 1 ming 19 ta mahallada ichimlik va oqova suvi ta’minoti yaxshilanib, 452 tasi zamonaviy qiyofaga keltirilgan.
Inson qadri tamoyili asosida bu yil mahallalarga ajratilayotgan mablag‘lar ko‘lami 25 trillion so‘mga yetkazildi. Xususan, “Tashabbusli budjet” dasturi doirasida 8 trillion so‘m ko‘zda tutilgan.
Yaqinda ushbu dasturning 1-mavsumi yakunlandi. Yig‘ilishda uning natijalari va amalga oshiriladigan ishlar haqida axborot berildi.
Bu mavsumda aholi tomonidan yo‘l, suv, elektr, maktab, bog‘cha va shifoxonalarni yaxshilashga 34 mingta loyiha takliflari ovozga qo‘yilgan. Ovoz berish jarayoni yakuniga ko‘ra, 1 ming 666 ta loyiha g‘olib deb topilgan.
Bu borada odamlarning faolligi oshgani ham e’tiborga molik. Masalan, 2021-yilda ovoz berish jarayonida 1 million 200 ming aholi ishtirok etgan bo‘lsa, bu yil 1-mavsumning o‘zida ularning soni 16 milliondan oshdi. Shuningdek, ilk marotaba “Tashabbusli budjet” dasturida respublikaning barcha mahallalari o‘z loyihasi bilan ishtirok etdi.
Davlatimiz rahbari g‘olib loyihalarni sifatli bajarish bilan birga boshqa loyihalarga ham e’tibor qaratish kerakligini ta’kidladi.
– Masalan, 1 ming 300 ta loyihaga 2 mingdan ortiq aholi ovoz bergan bo‘lsa-da, g‘olib bo‘lmagan. Bu – 4 milliondan ortiq aholi ko‘targan masala yechimini topmadi, degani. Shuning uchun aholining bu xayrli takliflarini qo‘llab-quvvatlashimiz zarur, – dedi Prezident.
Ushbu loyihalarga qo‘shimcha 1 trillion 300 milliard so‘m ajratilishi belgilandi.
Yana bir muhim jihati, “Tashabbusli budjet” dasturida qatnashgan 34 mingta loyiha kelgusi yil budjetini shakllantirish uchun tayyor taklif. Masalan, mahallalardagi tibbiyot muassasalarini ta’mirlash bo‘yicha mingdan ortiq, maktablarni parta va kompyuter bilan jihozlashga 5 mingdan ziyod loyiha taklifi kelib tushgan.

Instructions given to support the population’s initiatives
Projects that failed to win the “Participatory Budgeting” program will also receive funding. The corresponding instruction was given by President Shavkat Mirziyoyev to responsible persons at the meeting held on April 10.
Targeted work is being carried out in Uzbekistan to improve the social infrastructure based on the requests and proposals of the population itself.
Within the framework of participatory budgeting, 57 trillion UZS were allocated to 9.5 thousand mahallas over the past three years. At the expense of these funds, internal roads, kindergartens, schools and hospitals in 3.5 thousand mahallas were repaired. Drinking water supply and sewerage networks were improved in 1.19 thousand mahallas, modern landscaping was completed in 452 mahallas.
Based on the principle “In the name of human dignity”, this year the amount of funds allocated to mahallas reached 25 trillion UZS. In particular, 8 trillion UZS are provided as part of the “Participatory Budgeting”.
The first season of this program has just finished. A report on its results and future work was presented at the meeting.
In the first season, citizens voted for 34,000 project proposals to improve roads, water and electricity networks, schools, kindergartens and hospitals. According to the voting results, 1,666 projects were recognized as winners.
It is noteworthy that the activity of the population has increased significantly. For example, if 1.2 million people participated in the voting in 2021, this year the number of participants exceeded 16 million in the first season alone. All mahallas of the country participated in the “Participatory Budgeting” program with their projects for the first time.
The Head of state noted that along with the high-quality implementation of the winning projects, it is necessary to pay attention to projects that haven’t won the program.
“For example, more than 2 thousand people voted for 1,300 projects, but they could not win. It turns out that the issues raised by more than 4 million people will remain unresolved. Therefore, we should support these good initiatives of the population”, the President said.
It was decided to allocate an additional 1 trillion 300 billion UZS for projects that received at least 2 thousand votes, but did not win the vote.
It is also important that 34,000 projects that participated in the “Participatory Budgeting” program are a ready-made basis for the formation of budgets for the next year. Thus, more than a thousand proposals were received for the repair of medical institutions in mahallas, over 5 thousand proposals for providing schools with desks and computers.
The President noted the need for taking into account funding for those projects that received more than 1.5 thousand votes in the “Participatory Budgeting” when forming the budget for 2024.