Yoshlar bilan ishlash va sport infratuzilmasini yaxshilash bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi
Prezident Shavkat Mirziyoyev yoshlar siyosati va sportni rivojlantirish bo‘yicha takliflar taqdimoti bilan tanishdi.
Mamlakatimizda amalga oshirilayotgan ma’muriy islohotlarga muvofiq, Yoshlar siyosati va sport vazirligi tuzilgan edi. Taqdimotda bu sohalarda davlat boshqaruvini samarali tashkil qilish va ularni rivojlantirishga doir chora-tadbirlar belgilandi.
Yangi tizimga ko‘ra, yoshlar o‘rtasida festival, forum, tanlov va boshqa madaniy-ma’rifiy tadbirlarni yagona yillik kalendar reja asosida o‘tkazish joriy qilinadi va bu bo‘yicha ma’lumotlar yoshlarportali.uz yagona elektron platformasiga joylashtirib boriladi. “Yoshlar daftari” orqali taqdim etiladigan ijtimoiy-iqtisodiy xizmat turlari 2023-2024-yillarda 1,5 barobargacha oshiriladi.
Yoshlar siyosati va sport vazirligi tarkibidagi 3 ta davlat unitar korxonasi faoliyati maqbullashtirilib, ularning funksiyasi xususiy sektorga o‘tkaziladi.
Davlat budjeti mablag‘laridan samarali foydalanish maqsadida sohadagi 24 ta yo‘nalishni qamrab olgan “ERP Sport” yagona elektron boshqaruv tizimi ishga tushiriladi.
Sohani raqamlashtirish va sport turizmini rivojlantirishga ham katta e’tibor qaratilmoqda. Xususan, kelgusi yildan boshlab musobaqalarda qatnashadigan sportchilarning shaxsi va malakasini identifikatsiya kartalari orqali aniqlash tartibi joriy etiladi. Sportga homiylik ko‘rsatgan jismoniy shaxslarga chet ellardagi turnirlarda ishtirok etish imkoniyati beriladi. Buning uchun ular o‘rtasida lotereya o‘yinlari o‘tkaziladi.
Soha vakillarini qo‘shimcha rag‘batlantirish maqsadida Yoshlar siyosati va sport vazirligining stipendiyasi joriy etilmoqda. Shuningdek, sportchilarga huquqiy, tibbiy xizmatlar ko‘rsatish tadbirlari ham nazarda tutilmoqda.
Yurtimizda futbol eng ommaviy sport turi. Shu bois bu yo‘nalishni rivojlantirish masalasiga alohida to‘xtalib o‘tildi. FIFAning maxsus dasturi asosida bog‘cha va mahallalarda “Ommaviy futbol”, o‘rta ta’limda “Maktablarda futbol” hamda oliy o‘quv yurtlarida “Talabalar ligasi” dasturlarini joriy qilish taklifi bildirildi.
Iqtidorli futbolchilarni tanlash va tayyorlashning uzviyligini ta’minlash maqsadida O‘zbekiston futbol assotsiatsiyasi huzurida 14 ta futbol maktabi, “Do‘stlik” stadioni negizida barcha yosh toifalari uchun Terma jamoalar markazi tashkil etiladi. Futbol bo‘yicha mutaxassislarni tayyorlash markazi faoliyati takomillashtirilib, Xorvatiya, Yaponiya va boshqa davlatlardan mutaxassislar jalb qilinadi.
Soha infratuzilmasini rivojlantirish uchun O‘zbekiston futbolini qo‘llab-quvvatlash jamg‘armasi tuziladi. Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi Raisi, viloyatlar va Toshkent shahri hokimlari hududiy futbol assotsiatsiyalarining rahbarlari etib belgilanadi.
Davlatimiz rahbari bu takliflarni qo‘llab-quvvatlab, ularni samarali amalga oshirish yuzasidan ko‘rsatmalar berdi.

Даны указания по работе с молодежью и улучшению спортивной инфраструктуры
В соответствии с проводимыми в нашей стране административными реформами было создано Министерство молодежной политики и спорта. В ходе презентации определены меры по эффективной организации государственного управления в этих сферах и их развитию.
Согласно новой системе, фестивали, форумы, конкурсы и другие культурно-просветительские мероприятия среди молодежи будут проводиться на основе единого годового календарного плана, а информация об этом будет размещаться на единой электронной площадке yoshlarportali.uz. Перечень социально-экономических услуг, предоставляемых через «молодежную тетрадь», будут расширены в 1,5 раза в 2023-2024 годах.
Будет оптимизирована деятельность 3 государственных унитарных предприятий в составе Министерства молодежной политики и спорта, а их функции будут переданы частному сектору.
В целях эффективного использования средств государственного бюджета планируется запуск единой электронной системы управления «ERP Sport», которая охватит 24 направления сферы.
Также большое внимание уделяется цифровизации сферы и развитию спортивного туризма. В частности, со следующего года будет введен порядок подтверждения личности и квалификации спортсменов, участвующих в соревнованиях, по идентификационным картам. Лицам, спонсирующим спорт, будет предоставлена возможность участвовать в турнирах за рубежом. Для этого между ними будут проводиться лотереи.
С целью дополнительного поощрения представителей сферы вводится стипендия Министерства молодежной политики и спорта. Также предусмотрены мероприятия по юридическому и медицинскому сопровождению спортсменов.
Футбол – самый популярный вид спорта в нашей стране. Поэтому вопрос развития этого направления был затронут на совещании особо. Предложено внедрить на основе специальной программы ФИФА лиги «Массовый футбол» в детских садах и махаллях, «Футбол в школах» в учреждениях школьного образования и «Студенческая лига» в высших учебных заведениях.
В целях обеспечения системности и преемственности в отборе и подготовке талантливых игроков будет создано 14 футбольных школ при Ассоциации футбола Узбекистана, а на базе стадиона «Дустлик» организуют Центр сборных команд по всем возрастным категориям. Будет усовершенствована деятельность Центра подготовки футбольных специалистов, в него привлекут экспертов из Хорватии, Японии и других стран.
Для развития инфраструктуры сферы будет создан Фонд поддержки футбола Узбекистана. Руководителями региональных футбольных ассоциаций будут назначаться Председатель Совета Министров Республики Каракалпакстан, хокимы областей и города Ташкента.