Yoshlar bilan ishlash va sport infratuzilmasini yaxshilash bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi
Prezident Shavkat Mirziyoyev yoshlar siyosati va sportni rivojlantirish bo‘yicha takliflar taqdimoti bilan tanishdi.
Mamlakatimizda amalga oshirilayotgan ma’muriy islohotlarga muvofiq, Yoshlar siyosati va sport vazirligi tuzilgan edi. Taqdimotda bu sohalarda davlat boshqaruvini samarali tashkil qilish va ularni rivojlantirishga doir chora-tadbirlar belgilandi.
Yangi tizimga ko‘ra, yoshlar o‘rtasida festival, forum, tanlov va boshqa madaniy-ma’rifiy tadbirlarni yagona yillik kalendar reja asosida o‘tkazish joriy qilinadi va bu bo‘yicha ma’lumotlar yoshlarportali.uz yagona elektron platformasiga joylashtirib boriladi. “Yoshlar daftari” orqali taqdim etiladigan ijtimoiy-iqtisodiy xizmat turlari 2023-2024-yillarda 1,5 barobargacha oshiriladi.
Yoshlar siyosati va sport vazirligi tarkibidagi 3 ta davlat unitar korxonasi faoliyati maqbullashtirilib, ularning funksiyasi xususiy sektorga o‘tkaziladi.
Davlat budjeti mablag‘laridan samarali foydalanish maqsadida sohadagi 24 ta yo‘nalishni qamrab olgan “ERP Sport” yagona elektron boshqaruv tizimi ishga tushiriladi.
Sohani raqamlashtirish va sport turizmini rivojlantirishga ham katta e’tibor qaratilmoqda. Xususan, kelgusi yildan boshlab musobaqalarda qatnashadigan sportchilarning shaxsi va malakasini identifikatsiya kartalari orqali aniqlash tartibi joriy etiladi. Sportga homiylik ko‘rsatgan jismoniy shaxslarga chet ellardagi turnirlarda ishtirok etish imkoniyati beriladi. Buning uchun ular o‘rtasida lotereya o‘yinlari o‘tkaziladi.
Soha vakillarini qo‘shimcha rag‘batlantirish maqsadida Yoshlar siyosati va sport vazirligining stipendiyasi joriy etilmoqda. Shuningdek, sportchilarga huquqiy, tibbiy xizmatlar ko‘rsatish tadbirlari ham nazarda tutilmoqda.
Yurtimizda futbol eng ommaviy sport turi. Shu bois bu yo‘nalishni rivojlantirish masalasiga alohida to‘xtalib o‘tildi. FIFAning maxsus dasturi asosida bog‘cha va mahallalarda “Ommaviy futbol”, o‘rta ta’limda “Maktablarda futbol” hamda oliy o‘quv yurtlarida “Talabalar ligasi” dasturlarini joriy qilish taklifi bildirildi.
Iqtidorli futbolchilarni tanlash va tayyorlashning uzviyligini ta’minlash maqsadida O‘zbekiston futbol assotsiatsiyasi huzurida 14 ta futbol maktabi, “Do‘stlik” stadioni negizida barcha yosh toifalari uchun Terma jamoalar markazi tashkil etiladi. Futbol bo‘yicha mutaxassislarni tayyorlash markazi faoliyati takomillashtirilib, Xorvatiya, Yaponiya va boshqa davlatlardan mutaxassislar jalb qilinadi.
Soha infratuzilmasini rivojlantirish uchun O‘zbekiston futbolini qo‘llab-quvvatlash jamg‘armasi tuziladi. Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi Raisi, viloyatlar va Toshkent shahri hokimlari hududiy futbol assotsiatsiyalarining rahbarlari etib belgilanadi.
Davlatimiz rahbari bu takliflarni qo‘llab-quvvatlab, ularni samarali amalga oshirish yuzasidan ko‘rsatmalar berdi.

Instructions given on working with youth and improving sports infrastructure
President Shavkat Mirziyoyev got acquainted with the proposals on youth policy and sports development.
In accordance with the ongoing administrative reforms in Uzbekistan, the Ministry of Youth Policy and Sports was created. At the event, measures were defined for the effective organization of public administration in these areas and their development.
According to the new system, festivals, forums, competitions and other cultural and enlightenment events among young people will be held based on a single annual calendar plan, and information about this will be posted on a single electronic platform yoshlarportali.uz. The list of socio-economic services provided through the “youth notebook” will be expanded by 1.5 times in 2023-2024.
The activities of 3 state unitary enterprises within the Ministry of Youth Policy and Sports will be optimized, and their functions will be transferred to the private sector.
To effectively use the state budget funds, it is planned to launch a unified electronic management system “ERP Sport”, which will cover 24 areas of the sphere.
Much attention is also paid to the digitalization of the sphere and the development of sports tourism. In particular, from next year, a procedure will be introduced to confirm the identity and qualifications of athletes participating in competitions using identification cards. Sports sponsors will be allowed to participate in tournaments abroad. To do this, lotteries will be held between them.
The Ministry of Youth Policy and Sports introduces a scholarship to further encourage representatives of the sphere. It also provides legal and medical support for athletes.
Football is the most popular sport in Uzbekistan. Therefore, the issue of the development of this direction was raised at the meeting. It was proposed to introduce, based on a special FIFA program, the Grassroots Football League in kindergartens and mahallas, Football in Schools and the Student League in higher education institutions.
To ensure consistency and continuity in the selection and training of talented players, 14 football schools will be created under Uzbekistan Football Association, and a Center for national teams for all age categories will be organized based on the Dustlik stadium. The activity of the Football Specialists Training Center will be improved, specialists from Croatia, Japan and other countries will be attracted to it.
Uzbekistan Football Support Fund will be created to develop the infrastructure of the sphere. The heads of regional football associations will be appointed by the Chairman of the Council of Ministers of the Republic of Karakalpakstan, hokims of regions and the city of Tashkent.
The Head of state supported these proposals and gave instructions for their effective implementation.