2023-03-28 | Ekologiya
Poytaxtimizdagi “InterContinental Hotel” mehmonxonasida shu mavzudagi xalqaro konferensiya boʻlib oʻtdi.
Konferensiyaning tantanali ochilish marosimida Oʻzbekiston Respublikasi Tabiat resurslari vaziri Aziz Abduxakimov kirish so’zi bilan ochib, bugungi kunda turistik sektorda yashil texnologiyalarni qoʻllash va ulardan faol foydalanishning muhimligini taʼkidlab oʻtdi.
Xalqaro konferensiyada Yevropa Ittifoqining Oʻzbekiston Respublikasidagi elchisi Sharlotta Adrian xonim ishtirok etdi.
Ushbu xalqaro konferensiya Yevropa Ittifoqi (YEI) tomonidan moliyalashtiriladigan “Switch Asia” dasturi, shuningdek, Oʻzbekiston Respublikasi Tabiat resurslarining koʻmagida “Markaziy Osiyoda barqaror turizm uchun model: salohiyatni yaratish, xabardorlikni oshirish, texnologiyalarni joriy etish” (MOST) loyihasi doirasida tashkil etildi.
“Bugungi kunda ekologik barqarorlik raqobatbardoshlikning muhim omili boʻlib bormoqda. Ekologik xabardorlikni oshirish, xalqaro standartlarni joriy etish, samarali ekologik texnologiyalarni qoʻllash mamlakatda turistik tarmoqni yanada rivojlantirishning muhim tarkibiy qismi hisoblanadi. Oʻzbekiston Prezidenti Sh.M.Mirziyoyev 2020-yil 28-sentyabrdagi yigʻilishda taʼkidlab oʻtganidek, mahsulotning sifati va raqobatbardoshligini oshirish uchun milliy standartlarni xalqaro talablarga muvofiq darajaga keltirish va ularni korxonalarda joriy etish muhimdir. Agar mahsulot xalqaro standartga muvofiq boʻlmasa, u hech qachon raqobatbardosh boʻla olmaydi”, - dedi Aziz Abduxakimov.
Oʻz navbatida, Yevropa Ittifoqining Oʻzbekiston Respublikasidagi elchisi oʻz nutqida Oʻzbekistonning “yashil” iqtisodiyot boʻyicha milliy dasturining muhimligi va Yevropa Ittifoqining barqaror “yashil” rivojlanish yoʻlida Oʻzbekiston bilan hamkorlikda ishlashga tayyorligini taʼkidladi.
YEI Oʻzbekistonning yashil iqtisodiyot boʻyicha milliy dasturi qabul qilinishini va 2030-yilgacha “yashil” rivojlanishni qoʻllab-quvvatlaydi. Uzoq istiqbolga moʻljallangan ushbu hujjat issiqxona gazlari chiqarilishini qisqartirish, qayta tiklanuvchi energiyadan foydalanishni kengaytirish va resurslardan foydalanish samaradorligini oshirishga yoʻnaltirilgan.
Ushbu maqsadlarni muvaffaqiyatli amalga oshirish uchun YEI inklyuziv, oʻzaro mos va barqaror oʻsish modelini yaratish hamda barqaror yashil rivojlanishga intilish ustida Oʻzbekiston bilan oʻzaro hamkorlikda birga ishlashga tayyorligini yana bir bor tasdiqlaydi.
Maʼlumot uchun: MOST loyihasining umumiy maqsadi - Oʻzbekiston, Tojikiston va Qozogʻistonda barqaror turizmning yangi va maqbul strukturalangan modelini ilgari surishdir.
Loyihaning aniq maqsadlari: Oʻzbekiston, Tojikiston va Qozogʻistondagi sayyohlik tashkilotlarini barqaror ishlab chiqarish va isteʼmol - UPP amaliyotini joriy etishda axborot-kommunikatsiya texnologiyalari (AKT) boʻyicha tegishli bilim va vositalarni taqdim etish orqali qoʻllab-quvvatlash, barqaror turizmni rivojlantirish, bu haqdagi xabardorlikni oshirish va isteʼmolchilarning barqaror isteʼmol toʻgʻrisidagi xabardorligini oshirishga yordam beradigan siyosatni rejalashtirish va amalga oshirishda mintaqaviy va mahalliy hokimiyat organlarini qoʻllab-quvvatlash, davlat organlari, kichik va oʻrta korxonalar (MSP) hamda barqaror ishlab chiqarish va isteʼmol - UPP boʻyicha yakuniy foydalanuvchilar oʻrtasida muloqotni kuchaytirish hisoblanadi.

Eco-certification of hotel services was discussed at the International Conference in Tashkent
At the opening ceremony of the conference, the Minister of Natural Resources of the Republic of Uzbekistan Aziz Abdukhakimov made an opening speech and emphasized the importance of applying and actively using green technologies in tourism today.
The Ambassador of the European Union to the Republic of Uzbekistan, Mrs. Charlotte Adrian, took part in the international conference.
This international conference was organized as part of the Switch Asia program funded by the European Union (EU), as well as the project “Model for Sustainable Tourism in Central Asia: Capacity Building, Awareness Raising, Technology Adoption” (MOST) with the support of the Ministry of Natural Resources of the Republic of Uzbekistan .
“Today, environmental sustainability is becoming an important factor in competitiveness. Increasing environmental awareness, the introduction of international standards, the use of effective environmental technologies are important components of the further development of the country's tourism network. As the President of the Republic of Uzbekistan Sh.M. Mirziyoyev emphasized at a meeting on September 28, 2020, in order to improve the quality and competitiveness of products, it is important to bring national standards to international ones and implement them at enterprises. If the product does not meet international standards, it will never be competitive,” said Aziz Abdukhakimov.
In turn, the Ambassador of the European Union to the Republic of Uzbekistan, in his speech, emphasized the importance of the national program of Uzbekistan on the "green" economy and the readiness of the European Union to work in cooperation with Uzbekistan on the path of sustainable "green" development.
The EU supports the adoption by Uzbekistan of the national program on the "green" economy and "green" development until 2030. This long-term document aims to reduce greenhouse gas emissions, increase the use of renewable energy sources and increase the efficiency of resource use.
To successfully achieve these goals, the EU reaffirms its willingness to work in cooperation with Uzbekistan to create an inclusive, mutually compatible and sustainable growth model and strive for sustainable green development.
For reference: the overall goal of the MOST project is to promote a new and optimally structured model of sustainable tourism in Uzbekistan, Tajikistan and Kazakhstan.
Specific project objectives: support tourism organizations in Uzbekistan, Tajikistan and Kazakhstan in the implementation of sustainable production and consumption - UPP practice by providing relevant knowledge and tools on information and communication technologies (ICT), development of sustainable tourism, raising awareness about it and consumers support regional and local governments in planning and implementing policies to raise awareness of sustainable consumption by strengthening communication between government agencies, small and medium-sized enterprises (SMEs) and end users on sustainable production and consumption - UPP.