2023-03-28 | Ekologiya
Poytaxtimizdagi “InterContinental Hotel” mehmonxonasida shu mavzudagi xalqaro konferensiya boʻlib oʻtdi.
Konferensiyaning tantanali ochilish marosimida Oʻzbekiston Respublikasi Tabiat resurslari vaziri Aziz Abduxakimov kirish so’zi bilan ochib, bugungi kunda turistik sektorda yashil texnologiyalarni qoʻllash va ulardan faol foydalanishning muhimligini taʼkidlab oʻtdi.
Xalqaro konferensiyada Yevropa Ittifoqining Oʻzbekiston Respublikasidagi elchisi Sharlotta Adrian xonim ishtirok etdi.
Ushbu xalqaro konferensiya Yevropa Ittifoqi (YEI) tomonidan moliyalashtiriladigan “Switch Asia” dasturi, shuningdek, Oʻzbekiston Respublikasi Tabiat resurslarining koʻmagida “Markaziy Osiyoda barqaror turizm uchun model: salohiyatni yaratish, xabardorlikni oshirish, texnologiyalarni joriy etish” (MOST) loyihasi doirasida tashkil etildi.
“Bugungi kunda ekologik barqarorlik raqobatbardoshlikning muhim omili boʻlib bormoqda. Ekologik xabardorlikni oshirish, xalqaro standartlarni joriy etish, samarali ekologik texnologiyalarni qoʻllash mamlakatda turistik tarmoqni yanada rivojlantirishning muhim tarkibiy qismi hisoblanadi. Oʻzbekiston Prezidenti Sh.M.Mirziyoyev 2020-yil 28-sentyabrdagi yigʻilishda taʼkidlab oʻtganidek, mahsulotning sifati va raqobatbardoshligini oshirish uchun milliy standartlarni xalqaro talablarga muvofiq darajaga keltirish va ularni korxonalarda joriy etish muhimdir. Agar mahsulot xalqaro standartga muvofiq boʻlmasa, u hech qachon raqobatbardosh boʻla olmaydi”, - dedi Aziz Abduxakimov.
Oʻz navbatida, Yevropa Ittifoqining Oʻzbekiston Respublikasidagi elchisi oʻz nutqida Oʻzbekistonning “yashil” iqtisodiyot boʻyicha milliy dasturining muhimligi va Yevropa Ittifoqining barqaror “yashil” rivojlanish yoʻlida Oʻzbekiston bilan hamkorlikda ishlashga tayyorligini taʼkidladi.
YEI Oʻzbekistonning yashil iqtisodiyot boʻyicha milliy dasturi qabul qilinishini va 2030-yilgacha “yashil” rivojlanishni qoʻllab-quvvatlaydi. Uzoq istiqbolga moʻljallangan ushbu hujjat issiqxona gazlari chiqarilishini qisqartirish, qayta tiklanuvchi energiyadan foydalanishni kengaytirish va resurslardan foydalanish samaradorligini oshirishga yoʻnaltirilgan.
Ushbu maqsadlarni muvaffaqiyatli amalga oshirish uchun YEI inklyuziv, oʻzaro mos va barqaror oʻsish modelini yaratish hamda barqaror yashil rivojlanishga intilish ustida Oʻzbekiston bilan oʻzaro hamkorlikda birga ishlashga tayyorligini yana bir bor tasdiqlaydi.
Maʼlumot uchun: MOST loyihasining umumiy maqsadi - Oʻzbekiston, Tojikiston va Qozogʻistonda barqaror turizmning yangi va maqbul strukturalangan modelini ilgari surishdir.
Loyihaning aniq maqsadlari: Oʻzbekiston, Tojikiston va Qozogʻistondagi sayyohlik tashkilotlarini barqaror ishlab chiqarish va isteʼmol - UPP amaliyotini joriy etishda axborot-kommunikatsiya texnologiyalari (AKT) boʻyicha tegishli bilim va vositalarni taqdim etish orqali qoʻllab-quvvatlash, barqaror turizmni rivojlantirish, bu haqdagi xabardorlikni oshirish va isteʼmolchilarning barqaror isteʼmol toʻgʻrisidagi xabardorligini oshirishga yordam beradigan siyosatni rejalashtirish va amalga oshirishda mintaqaviy va mahalliy hokimiyat organlarini qoʻllab-quvvatlash, davlat organlari, kichik va oʻrta korxonalar (MSP) hamda barqaror ishlab chiqarish va isteʼmol - UPP boʻyicha yakuniy foydalanuvchilar oʻrtasida muloqotni kuchaytirish hisoblanadi.

В Ташкенте на Международной конференции обсудили экосертификацию гостиничных услуг
На торжественной церемонии открытия конференции Министр природных ресурсов Республики Узбекистан Азиз Абдухакимов выступил со вступительной речью и подчеркнул важность применения и активного использования зеленых технологий в сфере туризма сегодня.
В международной конференции приняла участие Посол Европейского Союза в Республике Узбекистан госпожа Шарлотта Адриан.
Данная международная конференция была организована в рамках программы «Switch Asia», финансируемой Европейским Союзом (ЕС), а также проекта «Модель устойчивого туризма в Центральной Азии: наращивание потенциала, повышение осведомленности, внедрение технологий» (MOST) при поддержке Министерства природных ресурсов Республики Узбекистан.
«Сегодня экологическая устойчивость становится важным фактором конкурентоспособности. Повышение экологической грамотности, внедрение международных стандартов, использование эффективных природоохранных технологий являются важными составляющими дальнейшего развития туристической сети страны. Как подчеркнул на совещании 28 сентября 2020 года Президент Республики Узбекистан Ш.М.Мирзиёев, для повышения качества и конкурентоспособности продукции важно доведение национальных стандартов до международных и внедрение их на предприятиях. Если продукт не будет соответствовать международным стандартам, он никогда не будет конкурентоспособным», — сказал Азиз Абдухакимов.
В свою очередь, Посол Европейского Союза в Республике Узбекистан в своем выступлении подчеркнул важность национальной программы Узбекистана по «зеленой» экономике и готовность Европейского Союза работать в сотрудничестве с Узбекистаном на пути устойчивого «зеленого» развития.
ЕС поддерживает принятие Узбекистаном национальной программы по «зеленой» экономике и «зеленому» развитию до 2030 года. Этот долгосрочный документ направлен на сокращение выбросов парниковых газов, расширение использования возобновляемых источников энергии и повышение эффективности использования ресурсов.
Для успешной реализации этих целей ЕС подтверждает свою готовность работать в сотрудничестве с Узбекистаном над созданием инклюзивной, взаимосовместимой и устойчивой модели роста и стремиться к устойчивому зеленому развитию.
Для справки: общая цель проекта MOST– продвижение новой и оптимально структурированной модели устойчивого туризма в Узбекистане, Таджикистане и Казахстане.
Конкретные цели проекта: поддержка туристических организаций в Узбекистане, Таджикистане и Казахстане в реализации устойчивого производства и потребления - практика UPP путем предоставления соответствующих знаний и инструментов по информационным и коммуникационным технологиям (ИКТ), развитие устойчивого туризма, повышение осведомленности о это и потребители поддерживают региональные и местные органы власти в планировании и реализации политики по повышению осведомленности об устойчивом потреблении, укрепляя связь между государственными органами, малыми и средними предприятиями (МСП) и конечными пользователями по вопросам устойчивого производства и потребления - UPP.