Orol dengizi umid va yangilanish ramziga aylanmoqda
22-24 mart kunlari Birlashgan Millatlar Tashkilotining Nyu-York shahridagi bosh qarorgohida tuzilmaning Suv masalalari bo‘yicha konferensiyasi o‘tkazilmoqda. Unda 2030 yilga qadar Barqaror rivojlanish maqsadlari yo‘lida obihayot orqali dunyoni birlashtirish, sayyoramiz farovonligida dengiz va okeanlarning ahamiyati, bu boradagi global tashabbuslar BMTga a’zo barcha mamlakatlar, ixtisoslashgan idoralar tomonidan nufuzli spikerlar ishtirokida ko‘rib chiqilmoqda.
Xalqaro hamjamiyat 45 yillik tanaffusdan so‘ng ilk marotaba bunday konferensiyada jam bo‘ldi. Chunki masala nihoyatda dolzarb: 2050 yilga borib sayyoramiz aholisining 5 milliard kishisi suv tanqisligidan aziyat chekishi mumkin. O‘zbekistonning ham bu borada aytar so‘zi va takliflari, salmoqli tajribasi bor. Chunki kattaligi bo‘yicha o‘z vaqtida dunyoda 4-o‘rinda bo‘lgan Orol dengizi O‘zbekistonda joylashgan va uning bugungi taqdiri faqat bizgina emas, balki butun xalqaro hamjamiyatga daxldor masala.
Qolaversa, so‘nggi yillarda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev har gal Birlashgan Millatlar Tashkilotining oliy darajadagi yig‘ilishlarida ishtirok etar ekan, aynan shu muammoni ko‘tardi va bu yo‘nalishda muhim tashabbuslarni ilgari surdi.
Konferensiya ishida tuzilmaga a’zo 198 mamlakat qatorida O‘zbekiston delegatsiyasi ham ishtirok etmoqda.
23 mart kuni konferensiyaning yuqori darajadagi yalpi majlisida mamlakatimiz delegatsiyasi a’zosi Saida Mirziyoyeva nutq so‘zlab, BMT minbaridan Orol dengizi fojiasining oqibatlari, ularni yumshatish bo‘yicha O‘zbekiston tomonidan amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli ishlar va bu boradagi xalqaro sa’y-harakatlarni birlashtirishda mamlakatimizning yetakchiligi xususida so‘z yuritdi.
Saida Mirziyoyeva Orolbo‘yidagi Mo‘ynoq ilgari yirik ishlab chiqarish quvvatlariga ega port shahar bo‘lgani, keyinchalik muvozanat buzilib, dengizning o‘lik qirg‘oqlari kemalar qabristoniga aylanganini ta’kidlab, qoraqalpoq elining atoqli shoiri Ibrohim Yusupov ijodidan dengizning ko‘z ochib yumguncha sahroga aylanishi tasvirlangan satrlarni o‘qib berdi.
– Orol dengizining inqirozi insoniyatning atrof-muhitga e’tiborsizligi oqibatlari haqida dahshatli eslatmadir. Biroq, g‘amxo‘r odamlarning sa’y-harakatlari tufayli u yana umid va yangilanish ramziga aylanmoqda, – dedi Saida Mirziyoyeva.
Prezident Shavkat Mirziyoyev tomonidan ilgari surilgan tashabbuslar xalqaro darajada qo‘llab-quvvatlanib, 2021 yilda BMT Orolbo‘yi mintaqasini ekologik innovatsiyalar va texnologiyalar zonasi deb e’lon qilish haqidagi rezolyutsiya qabul kilingani, sal avvalroq – 2018 yilda Inson xavfsizligi bo‘yicha ko‘p tomonlama sheriklik asosidagi trast fondiga asos solingani qayd etildi.
Davlatimiz amalga oshirayotgan chora-tadbirlar haqida so‘z borganda, mintaqani moliyalashtirish, iqtisodiy salohiyatini oshirish, asosiysi, matonatli qoraqalpoq elining salomatligini tiklash, hududda yashil bog‘larni yaratish uchun 14 million dollardan ortiq mablag‘ ajratilgani aytildi.
Fojia oqibatlarini bevosita o‘z boshidan kechirayotgan Qoraqalpog‘iston xalqining matonati, mehnatsevarligi, yaratuvchanligi alohida e’tirof etildi. Mintaqaning og‘ir sharoitida, ayniqsa, ayollar kuchli g‘amxo‘rlik va ko‘makka muhtojligi, ular uchun imkoniyatlarni kengaytirish zarurligiga e’tibor qaratildi.
So‘zining yakunida Saida Mirziyoyeva xalqaro hamjamiyatni global suv masalalari bilan chambarchas bog‘liq bo‘lgan Orol fojiasi oqibatlarini yumshatishda O‘zbekistonning sa’y-harakatlarini qo‘llab-quvvatlashni davom ettirishga chaqirdi.
22 mart kuni BMTning Suv masalalari konferensiyasi doirasida O‘zbekiston Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Madaniyat va san’atni rivojlantirish jamg‘armasi tashabbusi bilan tashkil etiladigan Aral Culture Summit – Orol madaniyat sammiti loyihasining taqdimoti o‘tkazildi. Bu mahalliy va xalqaro hamjamiyat, yetakchi olimlar, arxitektorlar, rassom va dizaynerlarni birlashtiradigan yangi institut.
Orol madaniyati sammiti doirasida yosh avlodni mintaqadagi vaziyatni yaxshilashga hissa qo‘shadigan ko‘nikmalarni shakllantirishga undaydigan ta’lim va almashinuv dasturlari, stipendiyalar va stajirovkalar tashkil etiladi.
Shuningdek, sammit doirasida biodizayn ferma-laboratoriyasi tashkil etiladi. Loyiha doirasida mintaqani suv bilan ta’minlash, yangi ekin turlarini yaratish, shuningdek, hududda sho‘rlanishni kamaytirish bo‘yicha turli texnologiyalar o‘rganiladi va ishlab chiqiladi.
Sammit ijodkorlarni mahalliy fermerlar bilan birlashtirib, yangi o‘simliklar yetishtirish uchun biodizayn sohasida barqaror aloqalarni o‘rnatishi va shu orqali kelgusi 10 yilga mo‘ljallangan strategik rejani ishlab chiqishi ma’lum qilindi. Bu mahalliy hamjamiyatda ulkan o‘zgarishlar uchun zamin yaratadi.
Bo‘lajak sammitning mazmun-mohiyati va ahamiyati konferensiya doirasida o‘tgan «Suv hamkorlik uchun: suv resurslari sohasida transchegaraviy va xalqaro hamkorlik, suv sohasidagi tarmoqlararo, shu jumladan, ilmiy aloqalar hamda 2030 yilga qadar Barqaror rivojlanish kun tartibining suvga oid maqsadlariga erishish» mavzusidagi sessiyada va jamg‘arma tomonidan xalqaro ekspertlar ishtirokida tashkil etilgan “San’atdan – harakatga: Orolbo‘yi mintaqasining qayta tiklanishi uchun sahroni o‘rmonga aylantirish” mavzusidagi panel muhokamasida batafsil ochib berildi.
Shuningdek, BMT konferensiyasida ishtirok etish asnosida Nyu-York shahrida AQSHdagi vatandoshlarimiz bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi. Unda Nyu-York meri Erik Adams ham ishtirok etdi.
Saida Mirziyoyeva yig‘ilganlarni Navro‘z bayrami bilan tabrikladi, mamlakatimizda amalga oshirilayotgan ulkan islohotlar to‘g‘risida so‘zlab berdi.
Samimiy suhbatda vatandoshlarimiz ona yurti bilan aloqalarini uzmayotgani, mamlakatimizda bo‘layotgan o‘zgarishlarni katta qiziqish bilan kuzatib borayotgani, turli loyihalarni amalga oshirish orqali O‘zbekiston va AQSH o‘rtasidagi madaniy, siyosiy va iqtisodiy munosabatlarni mustahkamlashga hissa qo‘shayotgani xususida so‘z yuritildi.

The Aral Sea once again becomes a symbol of hope and renewal
On 22-24 March, the Water Conference of this structure is being held at the UN Headquarters, in New York. All member countries and specialized agencies of the UN, with the participation of authoritative speakers, are considering the issues of uniting the world on the way to the Sustainable Development Goals until 2030 through the conservation of water resources, the importance of the seas and oceans in the well-being of our planet and global initiatives in this direction.
The international community gathered for such a conference for the first time after a 45-year break. After all, the issue is extremely relevant: by 2050, water shortages may affect 5 billion people on the planet. Uzbekistan also has something to say and offer on this issue. In this regard, the country has accumulated considerable experience. The Aral Sea, once the fourth largest in the world, is located on the territory of Uzbekistan, and its current fate is a matter that concerns not only us, but the entire international community.
Moreover, in recent years, the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev, every time participating in high-level meetings of the United Nations, certainly raised the problem of the Aral Sea and put forward important initiatives.
Among the 198 member countries of the Organization, Uzbekistan delegation also took part in the conference.
On March 23, at the high-level plenary session of the conference, a member of Uzbekistan delegation, Saida Mirziyoyeva, addressed the UN conference and delivered a speech about the consequences of the Aral tragedy, the large-scale work carried out by Uzbekistan to mitigate them, as well as the leadership of the country in uniting international efforts in this direction.
Noting that Muynak was once a prosperous port city with large production capacities, and after the balance was disturbed, a ship graveyard appeared on the dead seashores, she recited an extract from the elegy of a famous Karakalpak poet Ibrahim Yusupov, describing the tragedy of a sea turning into a desert in a blink of an eye.
“The crisis of the Aral Sea is a devastating reminder of the consequences of human environmental neglect. However, thanks to the efforts of caring people, it is now becoming a symbol of hope and renewal”, Saida Mirziyoyeva said.
It was emphasized that the initiatives put forward by President Shavkat Mirziyoyev received wide support at the international level, and in 2021 a UN Resolution was adopted declaring the Aral Sea region a zone of environmental innovations and technologies, and a little earlier, in 2018, the UN Multi-Partner Human Security Trust Fund for the Aral Sea region was established.
Speaking about the measures implemented by the state, the speaker noted that more than $14 million were allocated for the implementation of projects aimed at reviving the region.
The resilience, diligence and creativity of Karakalpakstan people, who are directly experiencing the consequences of the tragedy, were noted. Attention was drawn to the fact that in the difficult conditions of the region, women need special care and support, it is necessary to expand opportunities for them.
Following her speech, Saida Mirziyoyeva called on the international community to continue supporting Uzbekistan’s efforts to mitigate the consequences of the Aral Sea tragedy, which is inextricably linked to global water problems.
On March 22, within the framework of the UN Water Conference, the presentation of the Aral Culture Summit project, initiated by the Art and Culture Development Foundation under the Cabinet of Ministers of Uzbekistan, took place. This is a new institution that will bring together the local and international community, leading scientists, architects, artists and designers.
As part of the Aral Culture Summit, educational and exchange programs, scholarships and internships will be created that will motivate the younger generation to develop skills that contribute to the improvement of the situation in the region.
As part of the summit, a biodesign farm laboratory will be created. Various technologies will be studied and developed to supply the region with water, create new types of crops, and reduce soil salinity in the region.
The Summit will bring creative people together with local farmers to build sustainable relations in biodesign, grow new plants and thereby develop a strategic plan for the next 10 years. This will set the stage for huge changes in the local community.
The essence and significance of the upcoming summit were discussed in detail during the interactive dialogues held on the sidelines of the conference “Water for Cooperation: Transboundary and International Water Cooperation, Cross-Sectoral Cooperation, including Scientific Cooperation, and Water Across the 2030 Agenda” and a panel discussion “From Art to Action: Transforming Desert to Forest for the Revival of the Aral Sea Region” organized by the Foundation with the participation of international experts.
A meeting was held with our compatriots in the United States. Mayor of New York City Eric Adams also attended the event.
Saida Mirziyoyeva congratulated the audience on the Navruz holiday and spoke about the grandiose reforms being carried out in Uzbekistan.
During the warm conversation, it was noted that compatriots do not break ties with their historical homeland, they are keenly interested in the changes taking place in the country, and through the implementation of various projects they are trying to strengthen cultural, political and economic ties between the United States and Uzbekistan.