Iste’mol bozorlarida narxlar barqarorligini ta’minlashga doir qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida
2023-03-24 | Hujjatlar
Aholining xarid qobiliyatini mustahkamlash, asosiy turdagi oziq-ovqat va iste’mol mahsulotlariga bo‘lgan ehtiyojni ta’minlash, tovarlar ta’minotining global zanjirlarini diversifikatsiyalash hamda inflyatsiya darajasini jilovlash maqsadida:
1. 2024 yil 1 yanvarga qadar O‘zbekiston Respublikasi hududiga olib kirishda bojxona bojining nol stavkasi qo‘llaniladigan tovarlar ro‘yxati 1-ilovaga muvofiq tasdiqlansin.
2. O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2022 yil 31 maydagi “Iste’mol bozorlarida narxlar barqarorligini ta’minlashga va monopoliyaga qarshi choralarning ta’sirchanligini oshirishga doir qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi PF-145-son farmonida:
1-banddagi va 1-ilovaning nomlanishidagi “2023 yil 1 iyulga qadar” so‘zlari “2024 yil 1 yanvarga qadar” so‘zlari bilan almashtirilsin;
4-banddagi “2023 yil 1 yanvarga qadar” so‘zlari “2024 yil 1 yanvarga qadar” so‘zlari bilan almashtirilsin.
3. Vazirlar Mahkamasi (J.Xodjayev) bir oy muddatda:
manfaatdor vazirlik va idoralar bilan birgalikda oziq-ovqat va qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini respublika hududiga olib kirishda davlat nazoratidan o‘tkazish jarayonining samaradorligini oshirish hamda uni xavfni tahlil qilish tamoyili asosida yo‘lga qo‘yish;
import qilishda bojxona bojining nol stavkasi qo‘llaniladigan kundalik iste’mol tovarlari ro‘yxatini kengaytirish bo‘yicha takliflarni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasiga kiritsin.
4. Investitsiyalar, sanoat va savdo vazirligi manfaatdor vazirlik va idoralar bilan birgalikda ikki oy muddatda qonunchilik hujjatlariga ushbu farmondan kelib chiqadigan o‘zgartirish va qo‘shimchalar to‘g‘risida Vazirlar Mahkamasiga takliflar kiritsin.
5. Mazkur farmonning ijrosini nazorat qilish Bosh vazir o‘rinbosari J.A.Xodjayev zimmasiga yuklansin.

О дополнительных мерах по обеспечению стабильности цен на потребительских рынках
В целях укрепления покупательской способности населения, удовлетворения его потребностей в основных видах продовольственной и потребительской продукции, диверсификации глобальных цепочек обеспечения товарами, а также сдерживания уровня инфляции:
1. Утвердить Перечень товаров, при ввозе которых на территорию Республики Узбекистан в срок до 1 января 2024 года применяется нулевая ставка таможенной пошлины, согласно приложению № 1.
2. В Указе Президента Республики Узбекистан от 31 мая 2022 года № УП–145 «О дополнительных мерах по обеспечению стабильности цен на потребительских рынках и повышению действенности антимонопольных мер»:
в пункте 1 и в наименовании приложения № 1 слова «до 1 июля 2023 года» заменить словами «до 1 января 2024 года»;
в пункте 4 слова «до 1 января 2023 года» заменить словами «до 1 января 2024 года».
3. Кабинету Министров (Ходжаев Ж.) в месячный срок совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами внести в Администрацию Президента Республики Узбекистан предложения о:
повышении эффективности процесса государственного контроля при ввозе продовольственной и сельскохозяйственной продукции на территорию республики и его налаживании на основе принципа риск-анализа;
расширении перечня товаров повседневного потребления, в отношении которых при импорте применяется нулевая ставка таможенной пошлины.
4. Министерству инвестиций, промышленности и торговли совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами в двухмесячный срок внести в Кабинет Министров предложения об изменениях и дополнениях в акты законодательства, вытекающих из настоящего Указа.