Aholiga ma’muriy jarimalarni to‘lashda qo‘shimcha qulayliklar yaratish hamda sohada korrupsion omillarni bartaraf etish chora-tadbirlari to‘g‘risida
2023-03-23 | Hujjatlar
Aholiga ma’muriy jarimalarni to‘lashda qo‘shimcha qulayliklar yaratish va jarima yukini kamaytirish, qo‘llanilgan jarimalarni ijro etish tizimini yanada soddalashtirish, shuningdek, davlat organlarining aholi bilan munosabatlarida ortiqcha byurokratik to‘siqlarni va korrupsion omillarni bartaraf etish maqsadida:
1. 2023-yil 1-maydan boshlab ma’muriy huquqbuzarliklar bo‘yicha qo‘llanilgan jarimani ixtiyoriy to‘lash tizimi yanada soddalashtirilsin. Unga ko‘ra:
huquqbuzar unga jarima solish to‘g‘risidagi qaror topshirilgan kundan boshlab o‘n besh kun ichida jarima miqdorining 50 фоизини, o‘ttiz kun ichida 70 фоизини ixtiyoriy ravishda to‘lagan taqdirda, u jarimaning qolgan qismini to‘lashdan ozod qilinsin;
mazkur tartib sud qarorlariga asosan qo‘llaniladigan jarimalarga nisbatan ham tatbiq etilsin.
Vazirlar Mahkamasi bir hafta muddatda mazkur bandda nazarda tutilgan talablardan kelib chiqib, O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasiga tegishli qonun loyihasini belgilangan tartibda kiritsin.
2. Sud va boshqa organlar hujjatlarini majburiy ijro etish sohasida suiiste’molchiliklarning oldini olish hamda fuqaro va tadbirkorlarni qiynayotgan muammolarni hal etish maqsadida, belgilansinki:
Majburiy ijro byurosi tomonidan qo‘llaniladigan ma’muriy jarimaning miqdori ijro hujjatida undirilishi belgilangan summadan yuqori bo‘lishi mumkin emas;
Majburiy ijro byurosi nomidan ma’muriy huquqbuzarliklar to‘g‘risidagi ishlarni ko‘rib chiqishga hamda ma’muriy jazo qo‘llashga faqat O‘zbekiston Respublikasining Bosh davlat ijrochisi, Qoraqalpog‘iston Respublikasi, viloyatlar va Toshkent shahrining bosh davlat ijrochilari, ularning o‘rinbosarlari, shuningdek, Majburiy ijro byurosining tuman (shahar) bo‘limlari boshliqlari haqlidir.
Bosh prokuratura bir oy muddatda mazkur bandda nazarda tutilgan talablardan kelib chiqib, O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasiga tegishli qonun loyihasini belgilangan tartibda kiritsin.
3. Oliy sud, Ichki ishlar vazirligi va Adliya vazirligining sudlanganlik muddatining tugallanishi va uni olib tashlash yo‘nalishida byurokratiya va sansalorlik holatlariga chek qo‘yish, shuningdek, eskirgan va zamon talablariga mos kelmaydigan tartib-taomillarni tubdan qisqartirish maqsadida sohaga proaktiv shakldagi davlat xizmatlarini ko‘rsatish tamoyillarini joriy etish to‘g‘risidagi taklifiga rozilik berilsin.
Shunday tartib o‘rnatilsinki, unga muvofiq 2023-yil 1-sentabrdan boshlab:
a) sudlanganlik muddatining o‘tib ketganligi yoki sudlanganlikning olib tashlanishi haqidagi ma’lumotlar Ichki ishlar vazirligining “Tezkor ma’lumotlar” yagona axborot tizimida avtomatik ravishda onlayn shakllantiriladi;
b) sudlanganlik muddatining o‘tib ketganligi yoki sudlanganlikning olib tashlanganligi haqidagi ma’lumotnoma sudlanganlik muddati tugagan yoki sudlanganlik olib tashlangan sananing ertasidan kechiktirmasdan tegishli shaxsning Yagona interaktiv davlat xizmatlari portalidagi shaxsiy kabinetiga avtomatik ravishda bepul yuboriladi.
Ichki ishlar vazirligi Oliy sud, Bosh prokuratura va Raqamli texnologiyalar vazirligi bilan birgalikda 2023-yil 1-iyulga qadar mazkur band ijrosini ta’minlash bilan bog‘liq barcha zarur choralarni ko‘rsin.
Bunda, jumladan, “Elektron jinoiy-huquqiy statistika” yagona axborot tizimida quyidagi ma’lumotlar avtomatik ravishda aks ettirilishini ta’minlash yo‘lga qo‘yilsin:
Oliy sud va Ichki ishlar vazirligining axborot tizimlarini o‘zaro integratsiya qilish orqali sudda ixtiyoriy to‘langan jarimalar, sud qarorlarini ijro etishda yuzaga keladigan masalalarni hal etish bilan bog‘liq materiallarning ko‘rilishi haqidagi ma’lumotlar;
Majburiy ijro byurosi va Ichki ishlar vazirligining axborot tizimlarini o‘zaro integratsiya qilish orqali undirilgan jarimalar haqidagi ma’lumotlar;
“Probatsiya hisobi” elektron bazasi bilan “Elektron jinoiy-huquqiy statistika” yagona axborot tizimini o‘zaro integratsiya qilish orqali probatsiya hisobidan ozod etilgan shaxslar haqidagi ma’lumotlar.
4. Mazkur qaror ijrosini samarali tashkil qilishga mas’ul va shaxsiy javobgar etib ichki ishlar vaziri P.R.Bobojonov, Oliy sud raisi B.D.Islamov hamda Bosh prokuror N.T.Yo‘ldoshev belgilansin.
Mazkur qarorning ijrosini nazorat qilish O‘zbekiston Respublikasining Bosh vaziri A.N.Aripov va O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasining rahbari S.U.Umurzakov zimmasiga yuklansin.

О мерах по созданию дополнительных удобств населению при оплате административных штрафов и искоренению коррупционных факторов в данной сфере
2023-03-23 | Документы
В целях создания дополнительных удобств при оплате административных штрафов и снижения штрафной нагрузки на население, дальнейшего упрощения системы исполнения примененных штрафных санкций, а также искоренения излишних бюрократических барьеров и коррупционных факторов в отношениях государственных органов с населением:
1. Упростить с 1 мая 2023 годасистему добровольной оплаты примененных штрафных санкций за административные правонарушения. При этом:
освободить правонарушителя от оплаты оставшейся части штрафа в случае добровольной оплаты им 50 процентов суммы штрафа в течение пятнадцати дней со дня вручения ему решения о наложении штрафа, 70 процентов – в течение тридцати дней;
распространить настоящий порядок также на штрафные санкции, применяемые на основании судебных решений.
Кабинету Министров в недельный срок исходя из требований, предусмотренных настоящим пунктом, в установленном порядке внести соответствующий проект закона в Законодательную палату Олий Мажлиса Республики Узбекистан.
2. В целях предупреждения злоупотреблений в сфере принудительного исполнения судебных актов и актов иных органов, а также решения проблем, волнующих граждан и предпринимателей, определить, что:
сумма административного штрафа, применяемого Бюро принудительного исполнения, не может превышать сумму, установленную к взысканию в исполнительном документе;
правом рассмотрения дел об административных правонарушениях и применения административного наказания от имени Бюро принудительного исполнения обладают исключительно Главный государственный исполнитель Республики Узбекистан, главные государственные исполнители Республики Каракалпакстан, областей и города Ташкента, их заместители, а также начальники районных (городских) отделов Бюро принудительного исполнения.
Генеральной прокуратуре в месячный срок исходя из требований, предусмотренных настоящим пунктом, в установленном порядке внести соответствующий проект закона в Законодательную палату Олий Мажлиса Республики Узбекистан.
3. В целях искоренения бюрократии и волокиты, а также коренного сокращения устаревших и не соответствующих современным требованиям процедур в части погашения и снятия судимости согласиться с предложением Верховного суда, Министерства внутренних дел и Министерства юстиции о внедрении в данной сфере принципов оказания государственных услуг в проактивной форме.
Установить порядок, в соответствии с которым с 1 сентября 2023 года:
а) сведения о погашенной судимости или снятии судимости формируются в Единой информационной системе «Оперативные сведения» Министерства внутренних дел в режиме онлайн в автоматическом порядке;
б) справка о погашенной судимости или снятии судимости автоматически направляется в персональный кабинет соответствующего лица на Едином портале интерактивных государственных услуг на безвозмездной основе не позднее дня, следующего за датой погашения или снятия судимости.
Министерству внутренних дел совместно с Верховным судом, Генеральной прокуратурой и Министерством цифровых технологий в срок до 1 июля 2023 года принять все меры, необходимые для обеспечения исполнения данного пункта.
При этом обеспечить автоматическое отображение в Единой информационной системе «Электронная уголовно-правовая статистика» сведений о:
добровольно оплаченных штрафах, рассмотрении в судах материалов, связанных с решением вопросов, возникающих при исполнении судебных решений, путем осуществления взаимной интеграции информационных систем Верховного суда и Министерства внутренних дел;
взысканных штрафах путем осуществления взаимной интеграции информационных систем Бюро принудительного исполнения и Министерства внутренних дел;
лицах, снятых с пробационного учета, путем осуществления взаимной интеграции Электронной базы «Пробационный учет» и Единой информационной системы «Электронная уголовно-правовая статистика».
4. Возложить на министра внутренних дел Бобожонова П.Р., председателя Верховного суда Исламова Б.Д. и Генерального прокурора Йулдошева Н.Т. персональную ответственность за эффективную организацию исполнения настоящего постановления.
Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А.Н. и руководителя Администрации Президента Республики Узбекистан Умурзакова С.У.