Muborak Ramazon oyini munosib tarzda o‘tkazish to‘g‘risida
Keyingi yillarda mamlakatimizda “Inson qadri uchun” degan ezgu g‘oya asosida har bir fuqaro erkin va farovon yashaydigan Yangi O‘zbekistonni barpo etish maqsadida xalqimizning azaliy orzu-intilishlariga hamohang va uyg‘un holda keng ko‘lamli islohotlar olib borilmoqda.
Oldimizga qo‘ygan bunday ulug‘vor vazifani amalga oshirishda biz eng avvalo qadimiy tariximiz va boy madaniyatimizga, yuksak insonparvarlik tamoyillarini o‘zida mujassam etgan milliy va diniy qadriyatlarimizga tayanishimiz tabiiydir. Ayniqsa, el-yurtimiz doimo orziqib, katta xursandchilik bilan kutib oladigan, jamiyatimizda tinchlik, do‘stlik, mehr-oqibat va bag‘rikenglik muhitini mustahkamlashga xizmat qiladigan muqaddas Ramazon oyining bu borada alohida o‘rni va ahamiyati borligini ta’kidlash lozim.
Butun dunyo musulmonlari qatori xalqimiz uchun ezgulik, mehr-muruvvat, saxovat, olijanoblik va shukronalik timsoli bo‘lgan muborak Ramazon oyini munosib kutib olish va yuqori saviyada o‘tkazish, diniy-ma’rifiy, madaniy qadriyatlarimizni asrab-avaylash va ulug‘lash maqsadida:
1. 2023-yil muborak Ramazon oyining boshlanishi 23-mart kuniga to‘g‘ri kelishi haqidagi O‘zbekiston musulmonlari idorasining axboroti ma’lumot uchun qabul qilinsin.
2. Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi, viloyatlar va Toshkent shahar hokimliklari Din ishlari bo‘yicha qo‘mita va hamkor tashkilotlar bilan birgalikda Ramazon oyini milliy an’ana hamda qadriyatlarga mos va munosib tarzda o‘tkazishga doir chora-tadbirlarni amalga oshirsin.
Hududlarda Ramazon oyining mazmun-mohiyatida mujassam bo‘lgan odamiylik, inson sha’nini ulug‘lash, yaxshilik va mehru saxovat kabi fazilatlarni namoyon etadigan, bugungi tinch va osoyishta hayotimizni qadrlash, oila va mahallalarda, butun yurtimizda mehr-oqibat, o‘zaro hurmat muhitini mustahkamlash, kam ta’minlangan, ijtimoiy himoyaga  muhtoj kishilarni har tomonlama qo‘llab-quvvatlashga qaratilgan tadbirlarni tashkil etishga alohida e’tibor qaratilsin.
3. O‘zbekiston Milliy teleradiokompaniyasi, O‘zbekiston Milliy axborot agentligi va boshqa ommaviy axborot vositalariga Ramazon oyini o‘tkazish bilan bog‘liq tadbirlarni keng yoritish tavsiya etilsin.
4. Mazkur qarorning ijrosini nazorat qilish O‘zbekiston Respublikasining Bosh vaziri A.N. Aripov va O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining maslahatchisi M.M. Kamilov zimmasiga yuklansin.

О праздновании священного месяца Рамазан на должном уровне
В последние годы в стране в целях построения Нового Узбекистана во имя свободной и благополучной жизни каждого гражданина на основе благородной идеи «Во имя чести и достоинства человека» осуществляются широкомасштабные реформы в гармонии и созвучии с многовековыми помыслами и устремлениями нашего народа.
В воплощении в жизни этой великой задачи мы опираемся прежде всего на нашу древнюю историю и богатую культуру, национальные и религиозные ценности, олицетворяющие собой высокие гуманистические принципы. Особенно необходимо отметить особую роль и значение в этом направлении священного месяца Рамазан, который всегда с большой радостью и воодушевлением встречает наш народ, служит укреплению в обществе атмосферы мира, дружбы, доброты, милосердия и великодушия.
В целях достойной встречи и проведения на высоком уровне священного месяца Рамазан, являющегося для нашего народа, как и для всего мусульманского мира, символом доброты и милосердия, щедрости, великодушия и благодарения, а также бережного сохранения и почитания наших религиозно-просветительских и культурных ценностей:
1. Принять к сведению информацию Управления мусульман Узбекистана о совпадении начала священного месяца Рамазан 2023 года с 23 марта.
2. Совету Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятам областей и города Ташкента совместно с Комитетом по делам религий и организациями-партнерами реализовать меры по проведению месяца Рамазан в соответствии с национальными традициями и ценностями, на достойном уровне.
Обратить особое внимание на организацию в регионах мероприятий, демонстрирующих воплощенные в сути и содержании месяца Рамазан такие качества, как гуманность, возвеличивание чести и достоинства человека, доброту, милосердие и щедрость, направленных на умение ценить сегодняшнюю мирную и благополучную жизнь, укрепление в семьях и махаллях, во всей стране атмосферы добра и взаимного уважения, всестороннюю поддержку малообеспеченных, нуждающихся в социальной защите граждан.
3. Рекомендовать Национальной телерадиокомпании Узбекистана, Национальному информационному агентству Узбекистана и другим средствам массовой информации широко освещать мероприятия, связанные с проведением месяца Рамазан.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А.Н. и советника Президента Республики Узбекистан Камилова М.М.