Odamiylik diyorining Navro‘z shodiyonasi
Bog‘ hududi bayram shukuhiga burkangan. Navro‘z bilan bog‘liq an’analar namoyishi, milliy madaniy markazlar ko‘rgazmalari tashkil etilgan.
Bayram tadbiriga O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev tashrif buyurib, xalqimizni samimiy tabrikladi.
– Bugun bepoyon Vatanimizning voha va vodiylari, shahar va qishloqlari, bog‘ va maydonlarida el-yurtimiz katta shodu xurramlik bilan Navro‘z sayillarini o‘tkazmoqda. Qalblarimiz quvonchga to‘lib turgan ushbu dilbar lahzalarda keksayu yosh jamiki yurtdoshlarimizni chin dildan qutlab, barchangizga o‘zimning yuksak hurmatim va eng ezgu tilaklarimni izhor etaman, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Ma’lumki, Navro‘z – sharqona yangi yil, tabiatning yangilanish pallasi. Bu falsafa va qadriyatlar Yangi O‘zbekiston g‘oyasi bilan uyg‘undek go‘yo. Mamlakatimizda inson qadrini ulug‘lash, har bir fuqaroning haq-huquqlarini amalda ta’minlash, barcha shahar va tumanlar aholisi uchun munosib sharoit yaratish bo‘yicha ko‘p ishlar qilinmoqda. Iqtisodiyot va ijtimoiy sohalar har tomonlama rivojlantirilmoqda, ilm-fan, ta’lim, sog‘liqni saqlash, madaniyat va sportga katta e’tibor qaratilmoqda.
– Hayotimizni yanada go‘zal va obod qilishda biz mo‘tabar otaxon va onaxonlarimizdan, ularning dono maslahatlari va duoyi fotihalaridan kuch-quvvat olamiz. Milliy taraqqiyotimizni yangi bosqichga ko‘tarish yo‘lida mardona mehnat qilayotgan hurmatli aka-ukalarimiz, aziz opa-singillarimizga – butun xalqimizga ishonamiz va tayanamiz, – dedi Prezident.
Davlatimiz rahbari Vatan ravnaqi yo‘lida munosib xizmat qilayotgan barchaga tashakkur izhor etdi. Kelgusi oyda o‘tadigan muhim siyosiy tadbirda fuqarolar yuksak siyosiy tafakkur va madaniyatini namoyon etishiga ishonch bildirdi.
Dehqon va fermerlar, sportchilar, yoshlarning yutuqlari yodga olindi.
Xalqimizga xos savobli amallarni faqat Navro‘z ayyomida emas, balki har kuni ado etish lozimligi ta’kidlandi.
– Bugun biz barpo etayotgan ijtimoiy va xalqparvar davlatda mehr-shafqat, saxovat va himmat, o‘zaro hurmat va hamjihatlik hayotimiz qoidasiga aylanishi zarur. Toki azaldan “odamiylik diyori” deb shuhrat qozongan Vatanimizda har bir inson xalqimiz va davlatimizning mehri va e’tiborini to‘la his qilib yashasin, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Prezident yurtimiz musulmonlarini, butun islom ummatini yaqinlashib kelayotgan Ramazon oyi bilan ham muborakbod etdi.
Xorijiy davlatlarning elchilari va xalqaro tashkilotlar vakillari, ularning mamlakatlari va xalqlariga ham ezgu tilaklar yo‘llandi.
Bayram katta konsert dasturi bilan davom etdi. Falklor-etnografik jamoalar va san’atkorlarning chiqishlari, milliy o‘yin va askiyalar barchaga zavq-shavq ulashdi.
Tadbirda davlat va jamoat tashkilotlari vakillari, parlament va hukumat a’zolari, turli hududlardan mehmonlar, mamlakatimizda faoliyat olib borayotgan diplomatik korpus vakillari ishtirok etdi.
Tantanadan so‘ng, Prezident Shavkat Mirziyoyev milliy madaniyat markazlari va xalq amaliy san’ati ko‘rgazmalarini kuzatdi. Bayramga kelgan odamlar bilan suhbatlashib, ularni tabrikladi.

Наша страна, испокон веков славящаяся своим гуманизмом, празднует Навруз
На территории парка создана праздничная атмосфера. Организованы показы о связанных с Наврузом традициях, выставки национальных культурных центров.
Праздничное мероприятие посетил Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев.
Глава государства сердечно поздравил народ нашей страны.
– Сегодня повсюду в нашей стране, в долинах и оазисах, городах и селах, в парках и на площадях, с большим воодушевлением проводятся народные гулянья – сайили, посвященные Наврузу. В эти чарующие мгновения, когда радость переполняет наши сердца, выражаю вам, поздравляя всех соотечественников от мала до велика, глубокое уважение и самые добрые пожелания, – сказал Шавкат Мирзиёев.
Навруз – начало нового года по восточному календарю, праздник пробуждения и обновления природы. Философии и ценностям этого праздника созвучна идея Нового Узбекистана, в соответствии с которой в нашей стране проводится широкомасштабная работа по возвышению чести и достоинства, обеспечению прав и интересов каждого человека, созданию достойных условий для жителей всех городов и районов. Всесторонне развиваются экономика и социальная сфера, большое внимание уделяется науке, образованию, здравоохранению, культуре и спорту.
– Сделать жизнь народа Узбекистана достойной во всех отношениях нам помогают наполняющие силой и энергией опыт, мудрость и благословения наших уважаемых ветеранов, почтенных отцов и матерей. Самоотверженный труд нашего народа, его поддержка курса реформ являются для нас опорой в выведении национального развития на новый, еще более высокий уровень, – отметил Президент.
Глава нашего государства поблагодарил каждого из наших соотечественников за достойный труд во благо страны. Выражена уверенность, что на предстоящем в следующем месяце важном политическом событии граждане проявят высокую политическую культуру.
Отмечены также успехи дехкан и фермеров, спортсменов и молодежи страны.
Подчеркнуто, что благие дела, основанные на благородных традициях нашего народа, должны совершаться не только в Навруз, но и всегда, каждый день.
– Сегодня мы в Узбекистане создаем социальное и по-настоящему народное государство, где нормой жизни станут доброта и милосердие, великодушие, взаимное уважение и согласие. Мы должны добиться того, чтобы каждый человек в нашей стране, испокон веков славящейся своими духовными ценностями и гуманизмом, в полной мере ощутил внимание и заботу народа и государства, – сказал Шавкат Мирзиёев.
Президент поздравил мусульман нашей страны, всю исламскую умму мира с приближающимся месяцем Рамазан.
Глава государства искренне поприветствовал послов зарубежных государств, представителей международных организаций, выразил добрые пожелания их странам и народам.
Праздник продолжился большим праздничным концертом. Выступления фольклорно-этнографических коллективов и артистов, национальные игры и аския подарили всем отличное настроение.
В мероприятии приняли участие представители государственных и общественных организаций, члены парламента и правительства, гости из различных регионов страны, представители дипломатического корпуса, действующего в нашей стране.
После торжеств Президент Шавкат Мирзиёев осмотрел выставки национальных культурных центров и народных промыслов. Пообщался с посетителями парка и поздравил их с праздником.