Oʻzbekistonda 2-15 MVtgacha boʻlgan gidroagregatlar ishlab chiqariladi
Endilikda quvvati 2-15 MVtgacha boʻlgan gidroagregatlar “Made in Uzbekistan” milliy brendi asosida mahalliylashtirish doirasida Oʻzbekistonda ishlab chiqariladi.
21-fevral kuni “Oʻzbekgidroenergo” AJ katta majlislar zalida Jamiyat hamda Xitoy Xalq Respublikasining “Zhejiang Jinlun Electromechanic Co., Ltd.” kompaniyasi rahbariyati boshchiligidagi delegatsiya vakillari ishtirokida hamkorlikni mustahkamlashga qaratilgan uchrashuv oʻtkazildi.
Tadbir doirasida “Oʻzbekgidroenergo” AJ Boshqaruvi raisi Abdugʻani Sanginov hamda XXRning “Zhejiang Jinlun Electromechanic Co., Ltd.” kompaniyasi prezidenti Xe Szyandun tomonidan innovatsion loyihalar asosida lokalizatsiya va mahalliylashtirish dasturi doirasida quvvati 2-15 MVtgacha boʻlgan gidroagregatlarni Oʻzbekistonda ishlab chiqarishni yoʻlga qoʻyish boʻyicha oʻzaro anglashuv Memorandumi imzolandi.
Mazkur Memorandum doirasida Xitoy Xalq Respublikasining gidroenergetika sohasida 60 yildan ortiq yuqori tajribaga ega boʻlgan Zhejiang Jinlun Electromechanic Co., Ltd.” kompaniyasi bilan izchil hamkorlikda mamlakatimizda Markaziy Osiyoda yagona boʻlgan quvvati 2-15 MVt gacha boʻlgan gidroagregatlarni ishlab chiqarish faoliyati yoʻlga qoʻyilmoqda.
Mazkur xorijiy kompaniya nafaqat respublikamizning gidroenergetika sohasi uchun gidroagregatlarni ishlab chiqaradi, balki endilikda Oʻzbekiston orqali qoʻshni davlatlar – Qozogʻiston, Qirgʻiziston, Tojikiston, Afgʻoniston va boshqa davlatlar uchun ham gidroagregatlar ishlab chiqariladi.
Mahalliylashtirish borasida gidroagregatlarni ishlab chiqarish boʻyicha Jamiyat tomonidan izchil ishlar amalga oshirilib, mazkur kompaniya vakillari bilan oʻtgan yilning avgust oyidan buyon hamkorlik borasida ikki tomonlama uchrashuvlar oʻtkazib kelinmoqda.
Mazkur hujjatga asosan, endilikda “Oʻzbekgidroenergo” AJ Xitoyning Zhejiang Jinlun Electromechanic Co., Ltd.” kompaniyasi bilan hamkorlikda har bir loyiha uchun individual va eksklyuziv boʻlgan gidroagregatlarni loyihalashtiradi. Mazkur gidroagregatlar “Oʻzbekgidroenergo” AJning tizim tashkiloti hisoblangan, Toshkent viloyati Boʻstonliq tumanida joylashgan “Energoqurilishindustriya” unitar korxonasidagi zavodda ishlab chiqariladi.
Taʼkidlash lozimki, Memorandum hamda tegishli kelishuv doirasida Xitoyning “Zhejiang Jinlun Electromechanic Co., Ltd.” kompaniyasi tomonidan 30 dan ortiq muhandis-injenerlar gidroagregatlarni ishlab chiqarish jarayonida Jamiyat tizimidagi “Energoqurilishindustriya” UK zavodida faoliyatini davom ettiradi.
Aytish lozimki, ushbu amaliy hamkorlik doirasida yuqori innovatsion texnologik qurilmalarning mamlakatimiz gidroenergetika sohasida ilk bor ishlab chiqarilishi yoʻlga qoʻyiladi hamda mahalliylashtirish doirasida kelgusi istiqbolda moliyaviy sarf-xarajatlarni iqtisod qilishga, sifatli va zamonaviy standartlarga asoslangan agregatlarni ishlab chiqarilishini oʻzlashtirishga xizmat qiladi.

«Made in Uzbekistan»: в стране запустят производство гидроагрегатов мощностью до 15 МВт
На днях был подписан меморандум о взаимопонимании между АО «Узбекгидроэнерго» и компанией Zhejiang Jinlun Electromechanic Co., Ltd. Китая о производстве гидроагрегатов мощностью до 15 МВт.
На состоявшемся в этой связи мероприятии председатель правления АО «Узбекгидроэнерго» Абдугани Сангинов и председатель компании Zhejiang Jinlun Electromechanic Co., Ltd. Хэ Цзянь Донг отметили, что предстоящая работа по реализации меморандума по налаживанию производства в Узбекистане гидроагрегатов мощностью до 2–15 МВт и ожидаемые результаты будут иметь важное значение.
– Стороны договорились о строительстве завода по производству гидроагрегатов, – говорит начальник отдела по работе с частным сектором АО «Узбекгидроэнерго» Авазбек Зокиров. – Согласно этой договоренности завод будет задействован на полную мощность начиная с января 2024 года. На первом этапе будут производиться гидроагрегаты мощностью до 1 МВт, на втором – до 15 МВт.
Вместе с тем в рамках данного меморандума совместно с известной компанией Zhejiang Jinlun Electromechanic Co., Ltd. Китайской Народной Республики, обладающей более чем 60-летним опытом в сфере гидроэнергетики, будет налажена деятельность единственного в Центральной Азии завода по производству гидроагрегатов мощностью 2–15 МВт. Это свидетельствует о создании больших возможностей не только для гидроэнергетики нашей республики, а также соседних стран – Казахстана, Киргизии, Таджикистана, Афганистана и других. Главное, поставляемые в эти страны гидроагрегаты мощностью до 2–15 МВт будут производиться под брендом «Made in Uzbekistan». Кроме того, по поручению Президента нашей страны на мероприятии мы подписали договор с этой же компанией о налаживании сотрудничества в целях увеличения количества микроГЭС в регионах республики. При техническом содействии данной компании на АО «Сувсаноатмаш» системы началось производство гидроагрегатов.