Prezident Shavkat Mirziyoyev Buxoro viloyatida sanoatni rivojlantirish va energiya ta’minotini yaxshilash masalalari bo‘yicha yig‘ilish o‘tkazdi.
Yig‘ilish avvalida 6 ta yangi korxonani ishga tushirish marosimi bo‘ldi. Ular - G‘ijduvon tumanidagi “G‘ijduvon ipak tola”, Buxoro shahridagi “Leyxter Kamalak Tekstilen”, Jondor tumanidagi “Arjumandbonu chorvasi”, G‘ijduvon tumanidagi “Usmon Sher Shamshod”, Romitan tumanidagi “VBM Romiteks” korxonalari va Buxoro shahridagi to‘rt yulduzli mehmonxonadir. Ipakchilik, to‘qimachilik, parrandachilik, meva-sabzavotni qayta ishlash va turizm tarmoqlariga ixtisoslashgan bu majmualarda 3 ming 500 ta yangi ish o‘rni ochilmoqda. Umuman, bularning natijasida viloyat ishlab chiqarishiga 850 milliard so‘m qo‘shiladi.
Davlatimiz rahbari ramziy tugmani bosib, yangi korxonalarni rasman ishga tushirdi. Videoaloqa orqali ularning rahbarlari bilan muloqot qildi.
Yig‘ilishda Buxoroda energiya ta’minotini yaxshilash masalasiga alohida e’tibor qaratildi.
Hisob-kitoblarga ko‘ra, 2023-yilda Buxoroda yillik elektr iste’moli 4,3 milliard kilovatt soatni tashkil etib, taqchillik 150 million kilovatt soat bo‘lishi kutilmoqda. Shu bois qo‘shimcha quvvatlarni yaratish va samaradorlikni oshirish zarurligi ta’kidlandi.
Buxoroning iqlimi issiq. Bundan foydalanib, 740 ta korxonada 22 Megavattli, ijtimoiy obyektlar va ko‘p qavаtli uylar ustida 11 Megavattli quyosh panellari o‘rnatish mumkinligi aytildi.
Elektr tarmoqlarini yangilash orqali 50 million kilovatt soat elektr yo‘qotishlarini kamaytirish, 45 ta yirik sanoat korxonasida energiya sarfi yuqori bo‘lgan uskunalarni almashtirish imkoniyati ko‘rsatib o‘tildi. Xususan, “Amu-Buxoro” nasos stansiyasida chastotali boshqarish vositalarini yangilash hisobiga bu yil 60 million, kelgusi yil 100 million kilovatt soat energiyani iqtisod qilish mumkin.
Yig‘ilishda tumanlardagi yangi zaxiralarni ishga solib, sanoatni rivojlantirish kerakligi qayd etildi.
So‘nggi besh yilda Buxoroda 31 trillion so‘m investitsiya jalb qilinib, 3 mingdan ziyod korxona ishga tushgan. Ishlab chiqarish 4,3 baravarga ko‘paygan. Bu ko‘rsatkich 2022-yilda 27 trillion so‘m bo‘lgan. Sanoat eksporti 200 million dollarga yetgan.
Joriy yilda Buxoroda 880 million dollarlik 703 ta korxonani ishga tushirib, 15 mingta ish o‘rni yaratish rejalashtirilgan. Bu loyihalarga 220 million dollar kredit va infratuzilmasiga 100 milliard so‘m ajratilmoqda.
Prezident har bir tuman hokimiga qo‘shimcha zaxira topib, yana kamida 50 million dollar investitsiya olib kelib, yangi loyihalarni ko‘paytirish bo‘yicha topshiriqlar berdi.

Введены в строй новые предприятия, определены дальнейшие задачи в промышленности
Президент Шавкат Мирзиёев провел совещание по вопросам развития промышленности и улучшения энергоснабжения в Бухарской области.
В начале встречи состоялась церемония запуска 6 новых предприятий. Это предприятия “Гиждувон ипак тола” в Гиждуванском районе, “Лайхтер Камалак Текстайлен” в городе Бухаре, “Аржумандбону чорваси” в Джандарском районе, “Усмон Шер Шамшод” в Гиждуванском районе, “ВБМ Ромитекс” в Ромитанском районе и четырехзвездочная гостиница в городе Бухаре. В предприятиях, действующих в отраслях шелководства, текстильной промышленности, птицеводства, переработки фруктов и овощей, а также туризма создается 3,5 тысячи новых рабочих мест. В целом в результате запуска этих мощностей производство области увеличится на 850 миллиардов сумов.
Глава нашего государства нажал символическую кнопку и официально запустил новые предприятия. Состоялась беседа с их руководителями по видеосвязи.
На совещании особое внимание было уделено улучшению энергоснабжения Бухары.
По оценкам, годовое потребление электроэнергии в Бухаре в 2023 году составит 4,3 миллиарда киловатт-часов при ожидаемом дефиците в 150 миллионов киловатт-часов. В связи с этим подчеркнута необходимость создания дополнительных и повышения эффективности действующих мощностей.
В Бухаре жаркий климат. Используя это, можно установить солнечные панели мощностью 22 МВт на 740 предприятиях и мощностью 11 МВт на социальных объектах и многоэтажных домах.
Указано на возможность снижения потерь электроэнергии на 50 миллионов киловатт-часов за счет обновления электрических сетей, замены оборудования с высоким энергопотреблением на 45 крупных промышленных предприятиях. В частности, за счет обновления частотно-регулирующих устройств на насосной станции «Аму-Бухара» можно сэкономить 60 миллионов киловатт-часов энергии в этом году и 100 миллионов киловатт-часов в следующем.
На совещании отмечалось, что необходимо задействовать новые резервы в районах и развивать промышленность.
За последние пять лет в Бухару был привлечен 31 триллион сумов инвестиций, запущено более 3 тысяч предприятий. Производство увеличилось в 4,3 раза. В 2022 году этот показатель составил 27 триллиона сумов. Промышленный экспорт достиг 200 миллионов долларов.
В этом году в Бухаре планируется запустить 703 предприятия на сумму 880 миллионов долларов и создать 15 тысяч рабочих мест. На эти проекты выделяется 220 миллионов долларов кредитов, на их инфраструктуру - 100 миллиардов сумов.
Президент дал указания каждому хокиму района изыскать дополнительные резервы, привлечь не менее 50 миллионов долларов инвестиций и увеличить количество новых проектов.