Davlat boji bilan bog‘liq masalalar va iste’mol krediti berish tizimida qanday o‘zgarishlar kutilmoqda?
2023-02-17 | Jamiyat
Bugun, 17-fevral kuni Senatning Budjet va iqtisodiy islohotlar masalalari qo‘mitasi majlisi bo‘lib o‘tdi.
Unda navbatdagi yalpi majlis kun tartibiga kiritilgan “Davlat boji to‘g‘risida”gi O‘zbekiston Respublikasi Qonuniga qo‘shimcha kiritish haqida”gi hamda “Iste’mol krediti to‘g‘risida”gi O‘zbekiston Respublikasi qonunining 15-moddasiga o‘zgartish kiritish haqida”gi Qonunlar dastlabki tarzda ko‘rib chiqildi.
Ta’kidlanganidek, “Davlat boji to‘g‘risida”gi O‘zbekiston Respublikasi Qonuniga qo‘shimcha kiritish haqida”gi Qonun bilan fuqarolar davlat organlari va boshqa tashkilotlar tomonidan davlat xizmatlarini ko‘rsatish bilan bog‘liq qarorlari, harakatlari (harakatsizligi) ustidan ma’muriy sudlarga murojaat qilganda belgilangan davlat boji stavkaning 50 foizi miqdorida to‘lash, qolgan qismini esa belgilangan tartibda ishni ko‘rish natijasi bilan undirilishi belgilanmoqda.
Mazkur Qonunga kiritilayotgan o‘zgartish fuqarolar manfaatini sudlar orqali himoya qilishni ta’minlashi hamda ularning murojaatlarini ko‘rib chiqishda davlat idoralari mas’uliyatini yanada oshirishga xizmat qilishi qayd etildi.
Shuningdek, Qo‘mita majlisida “Moliyaviy iste’mol krediti berish tizimi takomillashtirilishi munosabati bilan “Iste’mol krediti to‘g‘risida”gi O‘zbekiston Respublikasi Qonunining 15-moddasiga o‘zgartish kiritish haqida»gi Qonun ham muhokama qilindi.
Qonun bilan “Iste’mol krediti to‘g‘risida”gi Qonunga jismoniy va yuridik shaxslar tomonidan sotiladigan tovarlar (xizmatlar), shuningdek, O‘zbekiston Respublikasidan tashqarida ishlab chiqarilgan tovarlar (xizmatlar) uchun moliyaviy iste’mol kreditlari berish imkoniyatini nazarda tutuvchi o‘zgartishlar kiritilmoqda.
Ishtirokchilar tomonidan qayd etilishicha, Qonunning qabul qilinishi aholi tomonidan ist’emol kreditlarini rasmiylashtirishda yengilliklar yaratilishiga, mamlakatda mahsulot ishlab chiqarish va xizmatlar ko‘rsatish ko‘lamining kengayishiga olib keladi.
Muhokamalardan so‘ng ko‘rib chiqilgan masalalar yuzasidan Qo‘mitaning tegishli qarori qabul qilindi.

Какие изменения ожидаются в вопросах, связанных с государственной пошлиной, и системе предоставления потребительского кредита?
2023-02-17 | Общество
Сегодня 17 февраля состоялось заседание Комитета Сената по вопросам бюджета и экономических реформ, на котором предварительно рассмотрены законы «О внесении дополнения в Закон Республики Узбекистан «О государственной пошлине» и «О внесении изменения в статью 15 Закона Республики Узбекистан «О потребительском кредите».
Отмечалось, что Законом «О внесении дополнения в Закон Республики Узбекистан «О государственной пошлине» устанавливается, что при обращении в суды на решения, действия (бездействия) государственных органов и иных организаций, связанные с оказанием государственных услуг, граждане уплачивают государственную пошлину в размере 50% от установленной ставки, остальная часть государственной пошлины взимается по результатам рассмотрения дела в порядке, установленном законом.
Отмечалось, что вносимые изменения в Закон обеспечат защиту интересов граждан через суды и служат дальнейшему повышению ответственности государственных органов при рассмотрении их обращений.
На заседании Комитета также обсуждался Закон «О внесении изменения в статью 15 Закона Республики Узбекистан «О потребительском кредите».
Законом вносятся изменения в Закон «О потребительском кредите», предусматривающие возможность предоставления финансовых потребительских кредитов на товары (услуги), реализуемые физическими и юридическими лицами, а также на товары (услуги), произведенные за пределами Республики Узбекистан.
Как отметили участники, принятие Закона позволит облегчить оформление населением потребительских кредитов, расширить масштабы производства продукции и оказания услуг в стране.