Germaniya TIV Sharqiy Yevropa, Kavkaz va Markaziy Osiyo bo‘yicha vakili bilan uchrashuv to‘g‘risida
2023-yilning 14-fevral kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining Afg‘oniston bo‘yicha maxsus vakili Ismatulla Irgashev Germaniya Federativ Respublikasi Tashqi ishlar vazirligining Sharqiy Yevropa, Kavkaz va Markaziy Osiyo bo‘yicha vakili Mattias Luttenberg bilan uchrashdi.
Suhbat chog‘ida Afg‘onistondagi vaziyat, shuningdek, ushbu mamlakatdagi vaziyatni tartibga solish bo‘yicha o‘zaro hamkorlikning ayrim masalalari yuzasidan fikr almashildi.
Diplomat O‘zbekistonning Afg‘onistonda uzoq muddatli tinchlik va barqarorlik o‘rnatish, shuningdek, afg‘on xalqiga insonparvarlik yordami ko‘rsatish borasidagi sa’y-harakatlarini yuqori baholadi.
Germaniya TIV vakili O‘zbekistonning BMT shafeligida Xalqaro muzokaralar guruhini tuzish tashabbusini amalga oshirish bilan bog‘liq jihatlarga alohida e’tibor qaratdi.

Special Representative of the President of Uzbekistan Ismatulla Irgashev’s meeting with Director for Eastern Europe, Caucasus and Central Asia of German Federal Foreign Office Matthias Lüttenberg
2023-02-15 | Society
Special Representative of the President of the Republic of Uzbekistan for Afghanistan Ismatulla Irgashev met with the Director for Eastern Europe, Caucasus and Central Asia of German Federal Foreign Office Matthias Lüttenberg today in Tashkent.
Mr. Matthias Lüttenberg welcomed the efforts of Uzbekistan in establishing long-term peace and stability in Afghanistan, as well as providing humanitarian assistance to the Afghan people.
The representative of the German Federal Foreign Office paid special attention to aspects related to the practical implementation of Uzbekistan's initiative to create an International Negotiating Group under the auspices of the UN.