Prezident qishloq xo‘jaligidagi ishlarni ko‘zdan kechirdi
Safar dasturidagi birinchi manzil Paxtakor tumanidagi «Paxtakor elita urug‘chiligi» fermer xo‘jaligi bo‘ldi. Xo‘jalik maydoni 100 gektar bo‘lib, shundan 80 gektarida paxta va g‘alla, qolgan qismida soya, sarimsoqpiyoz, beda ekilgan.
Davlatimiz rahbari o‘tgan yili oktabrda Sirdaryo viloyatida bo‘lganida dala chetlaridagi yerlardan samarali foydalanish, fermer va ishchilarga qulaylik yaratish uchun dala uylari qurish zarurligini aytgan edi. Buning ijrosi va samarasi mazkur fermer xo‘jaligida namoyon. Dala chetiga tut, uzum, poliz va dukkakli mahsulotlar ekilgan, asalari uyalari qo‘yilgan. Yengil konstruksiyalardan dala uyi qurilgan, uning tomida quyosh panellari o‘rnatilgan.
Prezidentimiz ushbu uyni kirib ko‘rdi, fermer oilasi bilan suhbatlashdi.
Qishloq xo‘jaligi sohasi mutasaddilari va paxta-to‘qimachlik klasterlari rahbarlari bilan muloqotda hosildorlikni oshirish, aholi bandligini ta’minlash bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.
- Biz nimaga boyligimiz bo‘lgan yerni klasterlarga berdik? Xalqqa nafi tegishi uchun. Endi klasterlar islohotlarga munosib bo‘lib, davlat siyosatini amalga oshirishi kerak. Qishloq xo‘jaligini sanoatlashtirish, korxonalar ochish va kasanachilik orqali o‘z hududida ishsizlikni kamaytirishi zarur, - dedi Shavkat Mirziyoyev.
Ma’lumki, yurtimizda ishsiz fuqarolarga dehqonchilik uchun yerlar ajratilmoqda. Jizzax viloyatida bu orqali 13 mingdan ziyod yoshlarning bandligini ta’minlash mo‘ljallangan.
- Bir paytlar 1 gektar yerni xalqqa berish mumkin emasdi. Hozir 200 ming gektar ajratdik. Nima uchun? Odamlarga daromad manbai bo‘lishi uchun. Endi «qarsak ikki qo‘ldan chiqishi» kerak, - dedi davlat rahbari.
Fermerlarning manfaatdorligini ta’minlash, mahallalarning «o‘sish nuqtalari»ni qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.

Президент ознакомился с ходом работ в сельском хозяйстве
Президент Шавкат Мирзиёев 10 февраля прибыл в Джизакскую область с целью ознакомления с социально-экономическим развитием регионов.
Первым пунктом в программе поездки стало фермерское хозяйство "Пахтакор элита уругчилиги" в Пахтакорском районе. Площадь хозяйства составляет 100 гектаров, из них 80 гектаров засеяны хлопчатником и зерном, на остальной части выращиваются соя, чеснок и люцерна.
В ходе поездки в Сырдарьинскую область в октябре прошлого года глава государства дал поручения по эффективному использованию земель по периметру полей и строительству полевых домиков для удобства фермеров и рабочих. Результаты этой работы можно увидеть в этом хозяйстве. По краям поля высажены шелковица, виноград, бахчевые и бобовые культуры. Построен полевой домик из легких конструкций, на его крыше установлены солнечные панели.
Президент посетил этот дом и побеседовал с семьей фермера.
В разговоре с ответственными лицами сельскохозяйственного сектора и руководителями хлопково-текстильных кластеров даны указания по повышению урожайности, обеспечению занятости населения.
- Почему мы отдали наше богатство - землю - кластерам? Чтобы она использовалась во благо народа. Отныне кластеры должны соответствовать реформам и реализовывать государственную политику по снижению безработицы в своем регионе за счет индустриализации сельского хозяйства, открытия предприятий и поддержки надомного труда, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Как известно, в нашей стране безработным гражданам раздаются земельные участки для ведения сельского хозяйства. Эта мера призвана обеспечить работой более 13 тысяч молодых людей в Джизакской области.
- В свое время невозможно было выделить людям хотя бы один гектар земли. А сейчас мы выделили 200 тысяч гектаров. Почему? Чтобы земля была источником дохода для людей. Теперь результат зависит от слаженной работы обеих сторон, — сказал глава государства.