Poytaxt infratuzilmasini rivojlantirish vazifalari belgilandi
Prezident Shavkat Mirziyoyev Toshkent shahrida energetika va transport infratuzilmasini rivojlantirish, mahallalarni obod qilish va aholi bandligini oshirish masalalari bo‘yicha yig‘ilish o‘tkazdi.
Unda shahar va tumanlar mutasaddilari, jamoatchilik vakillari ishtirok etdi.
Avvalo, energetika masalalariga e’tibor qaratildi. Bu boradagi qo‘shimcha manbalardan biri qayta tiklanuvchi energiya. Toshkent shahrida kamida 2 ming megavattga yaqin quvvatli quyosh panellarini o‘rnatish mumkinligi qayd etildi.
Xususan, ko‘p qavatli uylar, ijtimoiy obyektlar va boshqa binolarning tom qismi, sanoat zonalari, avtoturargoh va yirik suv inshootlari hududini qamrab olish mumkin. Bu choralar ko‘rilsa, hisob-kitoblarga ko‘ra, 2023-yilda kutilayotgan 240 million kilovatt soatlik talabni 4 baravar ortig‘i bilan, ya’ni 1 milliard 80 million kilovatt soat hajmda ta’minlash imkoniyati paydo bo‘ladi.
Prezidentimiz elektr ishlab chiqarishda davlat monopoliyasidan ketib, raqobatli muhit joriy qilish zarurligini ta’kidladi. Jumladan, davlat panel o‘rnatgan tadbirkorlardan elektrni kafolatli sotib oladi. Keyingi yildan esa boshqa iste’molchilarga ham sotishi mumkin bo‘ladi. Aholi o‘z xonadonida panel o‘rnatsa, ehtiyojidan ortiq tarmoqqa sotgan elektr energiyasining har bir kilovatti 1 ming so‘mdan sotib olinadi.
Shu bois, sanoat zonalari va yirik korxonalarda 400 million kilovatt soatlik quyosh panellari o‘rnatish, Yuqorichirchiq tumanida 500 megavattli quyosh elektr stansiyasini qurish choralari belgilandi. Ijtimoiy soha va davlat idoralari binolarida ham quyosh panellari o‘rnatish, sanoat korxonalarida elektr yo‘qotishlarini kamaytirish, magistral issiqlik tarmoqlari va 1 ming 817 ta ko‘p qavatli uyning ichki isitish tizimini yangilash bo‘yicha topshiriqlar berildi.
Umuman, shaharda qayta tiklanuvchi energiya joriy qilish uchun 1 milliard dollar yo‘naltiriladi.
Yig‘ilishda 2023-yilda poytaxtda aholi bandligini ta’minlash masalalari ham  muhokama qilindi.
Yangi ish o‘rinlarini yaratish bo‘yicha ulkan marralarga erishishda tadbirkorlarga tayanish, ularni qo‘llab-quvvatlash lozimligi ta’kidlandi.
Jumladan, bu yili Toshkent shahrida xizmatlar sohasini rivojlantirish uchun 20 trillion so‘m kredit yo‘naltiriladi, oilaviy tadbirkorlik uchun 300 milliard so‘m imtiyozli kreditlar ajratiladi.
Shahar mahallalarida ijtimoiy va ishlab chiqarish infratuzilmasini yaxshilash uchun 1,4 trillion so‘m, shuningdek, “Ochiq budjet” doirasida 573 milliard so‘m yo‘naltirilishi qayd etildi.
Prezident mahallalarni obod qilish, yo‘llar va suv inshootlarini ta’mirlash masalalariga ham to‘xtaldi. Shuning uchun shahardagi 584 ta mahallaning har biriga budjetdan qo‘shimcha 1 milliard so‘mdan, jami yana 584 milliard so‘m ajratishga qaror qilindi.
Yig‘ilishda jamoat transporti sohasiga yana bir bor e’tibor qaratildi. Yo‘lovchilarga qulayliklarni oshirish maqsadida 1 aprelga qadar qo‘shimcha mingta avtobus olib kelinib, 25 ta ko‘chada avtobuslar uchun alohida yo‘laklar tashkil etilishi, svetoforlarni yo‘lovchi oqimiga qarab boshqarish, avtoturargohlar va parkomatlar tashkil qilinishi aytildi.
Davlatimiz rahbari qurilishga ruxsat berilganda, mavjud infratuzilmaga yuklama bo‘yicha aniq hisob-kitob qilinmayotgani, yashil maydonlar tashkil qilish ishlari qurilishlar bilan hamohang olib borilmayotganini tanqid qildi. Shu bois, shaharning bosh rejasi tasdiqlanmaguncha yangi qurilishlarga moratoriy e’lon qilinadi.
2023-yilda Toshkent shahrining yashillik darajasini 28 foizga yetkazish vazifasi qo‘yildi. Shu maqsadda 100 gektar maydonda bog‘ tashkil qilinib, “Toshkent yashil belbog‘i” loyihasi boshlanishi aytildi.
Poytaxtda chiqindi bilan ishlash ham qoniqarsiz ekani ko‘rsatib o‘tildi. “Maxsustrans” faoliyatini isloh qilish, chiqindilarni qayta ishlash darajasini 50 foizga yetkazish vazifasi qo‘yildi.
Yig‘ilish yakunida shahar rahbariyati va tumanlar hokimlarining hisoboti tinglandi.
Shu yerda Toshkent shahrida xizmatlarni rivojlantirish va aholi bandligini oshirish rejalari taqdimoti o‘tkazildi.

Определены задачи по развитию инфраструктуры столицы
Президент Шавкат Мирзиёев провел в Ташкенте совещание по развитию энергетической и транспортной инфраструктуры, благоустройству махаллей и повышению занятости населения.
В нем приняли участие ответственные лица города и представители общественности.
Первым вопросом на повестке дня стала энергетика. Отмечалось, что для расширения энергетического потенциала важно использовать возобновляемые источники. Указано на возможность установки в Ташкенте солнечных панелей суммарной мощностью не менее 2000 мегаватт.
В частности, солнечные панели могут быть установлены на крышах многоквартирных домов, объектов социального и иного назначения, на территории промышленных зон, автостоянок и крупных водохозяйственных объектов. В результате этих мер, согласно расчетам, можно создать источники энергии в размере 1,8 миллиарда киловатт-часов, что в 4 раза больше прогнозируемой на 2023 год дополнительной потребности в 240 миллионов киловатт-часов электроэнергии.
Президент подчеркнул необходимость ухода от государственной монополии в производстве электроэнергии и формирования конкурентной среды. В частности, государство будет гарантированно закупать электроэнергию у предпринимателей, установивших солнечные панели. А со следующего года они смогут реализовать ее и другим потребителям. Физические лица, установившие панели в своих домах, смогут продавать излишки электроэнергии по цене 1 тысяча сумов за каждый киловатт.
Определены меры по установке солнечных панелей в промышленных зонах и крупных предприятиях, что позволит производить 400 миллионов киловатт-часов, а также по строительству солнечной электростанции мощностью 500 мегаватт в Юкоричирчиксом районе. Солнечные панели будут установлены также на крышах объектов социальной сферы и государственных ведомств. Даны поручения по сокращению потерь электричества на промышленных предприятиях, обновлению магистральных теплотрасс и внутренних систем отопления в 1 817 многоквартирных домах.
В целом на внедрение возобновляемых источников энергии в городе будет выделен 1 миллиард долларов.
На совещании также обсуждены вопросы обеспечения занятости населения столицы в 2023 году.
Подчеркнуто, что для достижения масштабных планов по созданию рабочих мест необходимо опираться на предпринимателей и поддерживать их.
В частности, в текущем году на развитие сферы услуг Ташкента будет выделено 20 триллионов сумов кредитов.
Для семейного предпринимательства планируется направить льготные кредиты в размере 300 миллиардов сумов.
Отмечалось, что на благоустройство социальной и производственной инфраструктуры в махаллях столицы будет выделено 1,4 триллиона сумов, а также 573 миллиарда сумов предусмотрено выделить на проекты в рамках «Инициативного бюджета».
Президент коснулся также вопросов благоустройства махаллей, ремонта дорог и объектов водоснабжения. Принято решение о выделении дополнительных бюджетных средств на 584 миллиарда сумов - по 1 миллиарду каждой из 584 махаллей города.
На совещании особое внимание уделено сфере общественного транспорта. Отмечалось, что в целях расширения обслуживания пассажиров к 1 апреля будет доставлено ​​дополнительно тысяча автобусов, на 25 улицах для автобусов будут организованы отдельные полосы, светофоры будут регулироваться в зависимости от потока пассажиров, будут организованы автостоянки и установлены паркоматы.
Глава государства подверг критике тот факт, что при выдаче разрешений на строительство не осуществляется точный расчет нагрузки на существующую инфраструктуру, а работа по организации зеленых зон проводится в отрыве от планов застройки. В связи с этим отмечено, что будет объявлен мораторий на строительство новых объектов, пока не будет утвержден генеральный план города.
Поставлена задача довести уровень озеленения города Ташкента до 28 процентов в 2023 году. С этой целью будет создан новый парк на площади 100 гектаров и начнется проект «Зеленый пояс Ташкента».
Неудовлетворительным названо состояние дел в сфере управления отходами в столице. Поставлена ​​задача реформировать деятельность ГУП «Махсустранс» и довести уровень переработки отходов до 50 процентов.