2023-02-08 | Iqtisodiyot
Prezident Shavkat Mirziyoyev huzurida joriy yilda inflyatsiya darajasini pasaytirish choralari muhokamasi yuzasidan yig‘ilish o‘tkazildi.
Ma’lumki, inflyatsiya faqatgina makroiqtisodiy ko‘rsatkich emas, aholi daromadi va turmush tarziga ta’sir qiluvchi omil hisoblanadi. 2022-yil yakuni bilan yurtimizda inflyatsiya 12,3 foizni tashkil etgan edi. Barcha iqtisodiy mexanizmlarni qo‘llab, joriy yilda bu ko‘rsatkichni 10 foizdan pastga tushirish maqsad qilinmoqda.
Buning uchun iste’mol tovarlari, shu jumladan, oziq-ovqat mahsulotlari ishlab chiqarish hajmini oshirish, ularni “daladan dasturxongacha” yetkazib berishdagi xarajatlarni qisqartirib, arzon bo‘lishini ta’minlash zarurligi ta’kidlandi. Qishloq xo‘jaligi mahsulotlari yetishtirishni ko‘paytirish uchun aholiga ajratilgan jami 200 ming gektar yerdan unumli foydalanish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.
Ushbu chora-tadbirlarni tizimli tashkil etish uchun hududlar salohiyatidan kelib chiqib, har bir tuman va shahar bo‘yicha alohida “yo‘l xaritalari” ishlab chiqish vazifasi qo‘yildi.
Aholi daromadlarini oshirishda ularning bo‘sh pul mablag‘larini moliya bozoriga jalb qilish muhim ahamiyatga ega. Bu borada yaratilayotgan qulayliklar o‘z natijasini bermoqda. Jumladan, oxirgi uch yilda aholining bankdagi omonatlari 2 baravarga oshdi.
Lekin, bu yo‘nalishda hali imkoniyatlar ko‘p. Shu bois yig‘ilishda aholi uchun jozibador moliyaviy xizmatlar turlarini ko‘paytirish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.

Measures to reduce the inflation rate discussed
Inflation is not only a macroeconomic indicator, but also a factor affecting the income and standard of living of the population. In 2022, inflation in Uzbekistan amounted to 12.3 percent. This year, using all economic mechanisms, it is planned to reduce this figure to below 10 percent.
It was emphasized that for this it is necessary to increase the volume of production of consumer goods, including food products, reduce the cost of their logistics “from field to table” and ensure their affordability. Instructions were given on the effective use of 200,000 hectares of land allocated to the population to increase agricultural production.
For the systematic organization of these events, the task was to develop separate roadmaps for each district and city based on the potential of the regions.
It was noted that in increasing the income of the population, it is important to attract their free funds to the financial market.
The opportunities created in this direction are yielding results. In particular, the volume of bank deposits of the population over the past three years has doubled.
However, there are still many untapped opportunities in this sphere. In this regard, instructions were given to expand the types of financial services attractive to the population.