O‘zbekiston va Vetnam savdo-iqtisodiy va investitsiyaviy hamkorlikni kengaytirmoqchi
Vetnam Sotsialistik Respublikasiga tashrif doirasida Xanoy shahrida O‘zbekiston Respublikasi investitsiyalar, sanoat va savdo vaziri Laziz Kudratov hamda Vetnam sanoat va savdo vaziri Nguyen Xong Dyen o‘rtasida muzokaralar bo‘lib o‘tdi.
Suhbat chog‘ida savdo-iqtisodiy va investitsiyaviy sohalarda hamkorlikni chuqurlashtirish, sanoat kooperatsiyasi rivojlantirish va transport-logistika sohasida o‘zaro hamkorlikni chuqurlashtirish masalalari muhokama qilindi.
Xususan, tomonlar so‘nggi yillarda O‘zbekiston va Vetnam o‘rtasidagi tovar ayirboshlash hajmi ikki barobar oshganini qayd etdilar. Bu borada hali ishga solinmagan katta imkoniyatlar mavjudligi inobatga olinib, Bojxona sohasida hamkorlik va o‘zaro yordam to‘g‘risidagi Bitimni ko‘rib chiqish va tuzishni tezlashtirish bo‘yicha kelishuvga erishildi. Bundan tashqari, oʻzaro tovar ayirboshlash hajmini oshirish va nomenklaturasini diversifikatsiya qilish boʻyicha takliflar ishlab chiqish maqsadida Qoʻshma Ishchi guruh tuzish masalasi kelishib olindi.
Eng samarali logistika yo‘nalishlarini ishlab chiqishni nazarda tutgan holda transport va logistika sohasidagi hamkorlik masalalari muhokama qilindi.
Uchrashuv yakunlari bo‘yicha tomonlar muhokama qilingan loyihalar doirasida hamkorlikni yanada mustahkamlashga tayyorligini bildirdilar, shuningdek, Savdo-iqtisodiy va ilmiy-texnikaviy hamkorlik bo‘yicha O‘zbekiston-Vetnam Hukumatlararo komissiyasining navbatdagi yig‘ilishini va qoʻshma biznes-forumni o‘tkazishga kelishib oldilar.

Узбекистан и Вьетнам намерены расширить торгово-экономическое и инвестиционное сотрудничество
В рамках визита в Социалистическую Республику Вьетнам, в г. Ханое состоялись переговоры министра инвестиций, промышленности и торговли Республики Узбекистан Лазиза Кудратова с министром промышленности и торговли Вьетнама Нгуен Хонг Дьен.
В ходе беседы обсуждены вопросы углубления сотрудничества в торгово-экономической, инвестиционной сфере, развития промышленной кооперации и взаимодействия в транспортно-логистическом направлении.
В частности, стороны отметили двукратный рост товарооборота между Узбекистаном и Вьетнамом за последние годы. Принимая во внимание наличие значительного нераскрытого потенциала в данном направлении, достигнута договорённость об ускорении рассмотрения и заключения Соглашения о сотрудничестве и взаимопомощи в таможенных делах. Кроме того, согласован вопрос формирования совместной Рабочей группы для выработки предложений по увеличению объёмов и диверсификации номенклатуры взаимной торговли.
Обсуждены вопросы транспортно-логистического сотрудничества, имея в виду проработку наиболее эффективных логистических маршрутов.
По итогам встречи подтверждена приверженность сторон дальнейшему укреплению взаимодействия в рамках обсужденных проектов, а также согласовано проведение очередного заседания узбекско-вьетнамской Межправительственной комиссии по торгово-экономическому и научно-техническому сотрудничеству, и совместного бизнес-форума.