​​​​​​​O‘zbekiston Prezidenti Turkman xalqining milliy yetakchisi, Turkmaniston Xalq Maslahati Raisiga tabrik yo‘lladi
2023-02-07 | Siyosat
Turkman xalqining milliy yetakchisi,
Turkmaniston Xalq Maslahati Raisi
Gurbanguli Berdimuhamedov
Hurmatli Gurbanguli Myalikguliyevich!
Qadrli do‘stim!
Sizni aloqalarimiz tarixidagi muhim sana – O‘zbekiston va Turkmaniston o‘rtasida diplomatik aloqalar o‘rnatilganining 30 yilligi bilan samimiy tabriklab, eng ezgu tilaklarimni yo‘llashdan bag‘oyat xursandman.
Davlatlarimizning yaxshi qo‘shnichilik va o‘zaro yaqin hamkorlik rishtalari asrlar davomida yonma-yon tinch va totuv yashab kelayotgan, ildizlari mushtarak va qon-qardosh bo‘lgan xalqlarimizning umumiy farovonligi va ravnaqiga, shuningdek, mintaqamiz tinchligi va barqarorligi uchun muhim poydevor bo‘lib xizmat qilib kelmoqda.
Shu o‘rinda do‘st mamlakatlarimiz o‘rtasidagi hamkorlikni har tomonlama kengaytirishda, o‘zaro hurmat va ishonchga asoslangan strategik sheriklikni misli ko‘rilmagan darajada yuksaltirishda Siz, Janobi Oliylarining qo‘shib kelayotgan ulkan hissangiz borligini alohida ta’kidlashni istar edim.
Siz bilan o‘rtamizda qaror topgan doimiy ochiq va ishonchli muloqotlar, davlatlararo munosabatlarimizni tartibga soluvchi samarali mexanizmlarning yaratilgani barcha ustuvor yo‘nalishlarda o‘zaro manfaatli hamkorlikni yanada kuchaytirish uchun mustahkam zamin bo‘lib xizmat qilmoqda.
Sizning uzoqni ko‘zlagan, oqilona ichki va tashqi siyosatingiz natijasida bugungi kunda Turkmaniston barcha jabhalarda katta yutuq va marralarga erishmoqda, aholining farovonligi muttasil oshib, mamlakatning xalqaro maydondagi obro‘-e’tibori yuksalib bormoqda.
O‘tgan yilning 11 noyabrida Samarqandda bo‘lib o‘tgan Turkiy davlatlar tashkiloti sammitida Sizning shaxsan ishtirokingiz va “Turkiy dunyoning oliy ordeni” bilan taqdirlanganingiz anjumanning ahamiyatini yanada oshirishga beqiyos hissa qo‘shish barobarida, qardosh o‘zbek va turkman xalqlarining do‘stona aloqalari naqadar yuqori darajada ekanini dunyoga yana bir karra namoyish etdi.
Sizning yurtingiz va elingiz ravnaqi uchun qilayotgan ulug‘vor va tarixiy ishlaringiz, uzoq istiqbolga yo‘naltirilgan strategiya va dasturlaringiz, olib borgan ko‘lamdor islohotlaringiz natijasida yaqinda betaraf Turkmanistonning Xalq hokimiyati Oliy vakillik organi – Xalq Maslahatining raisi etib tasdiqlandingiz va Turkman xalqining milliy lideri maqomiga sazovor bo‘ldingiz.
Hech shubhasiz, azaliy qardoshlik, boqiy do‘stlik va bir-birini qo‘llab-quvvatlash tamoyillariga asoslangan uzoq muddatli hamda keng qamrovli sherikligimiz bundan keyin ham izchil davom etadi, deb qat’iy ishonaman.
Fursatdan foydalanib, Sizga mustahkam sog‘liq, uzoq umr, oilaviy baxt-saodat, sharafli faoliyatingizda ulkan muvaffaqiyatlar, qardosh turkman xalqiga esa tinchlik-osoyishtalik, davomiy taraqqiyot va farovonlik tilab qolaman.

The President of Uzbekistan congratulates the National Leader of the Turkmen people, Chairman of the Halk Maslakhaty of Turkmenistan
2023-02-07 | Politics
The President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev congratulated the National Leader of the Turkmen people, Chairman of the Halk Maslakhaty of the Milli Gengesh of Turkmenistan Gurbanguly Berdimuhamedov on the occasion of a significant date in the history of relations – the 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations between Uzbekistan and Turkmenistan.
“Good neighborliness and close cooperation between our countries serve as an important basis for the well-being and prosperity of our peoples, who have lived side by side in peace and harmony for centuries, having common roots and family ties, as well as for peace and stability in our region”, Shavkat Mirziyoyev said.
The President of Uzbekistan emphasized that the National Leader of the Turkmen people made a huge contribution to the comprehensive expansion of cooperation between the two friendly countries, the achievement of an unprecedented level of strategic partnership based on mutual respect and trust.
The traditionally open and trusting contacts, and the creation of effective mechanisms that streamline interstate relations, serve as a solid basis for further strengthening mutually beneficial cooperation in all priority areas.
“Thanks to your far-sighted, balanced domestic and foreign policy, today Turkmenistan is achieving great success and milestones in all areas, the well-being of the population is constantly growing, and the country’s authority in the international arena is increasing.
Your participation in the Summit of the Organization of Turkic States, held in Samarkand on November 11 last year, as well as the awarding of the “Supreme Order of the Turkic World”, along with making an invaluable contribution to raising the authority of the conference, once again demonstrated to the world the high level of friendship between the fraternal Uzbekistan and Turkmenistan peoples.
As a result of your grandiose and historic efforts in the name of the development of your country and people, long-term strategies and programs, and implemented large-scale reforms, you have recently been approved as the Chairman of the Highest Representative Body of People’s Power – the Halk Maslakhaty of Turkmenistan and you have been awarded the status of the National Leader of the Turkmen people”, the President of Uzbekistan noted.
President Shavkat Mirziyoyev expressed confidence that a long-term and comprehensive partnership between the two countries, based on the principles of eternal brotherhood, friendship, and mutual support, will no doubt continue consistently in the future.
The President of Uzbekistan wished the National Leader of the Turkmen people good health, long life, happiness, great success in his honorable work, and peace, long-term development, and prosperity to the fraternal people of Turkmenistan.