Rigada O‘zbekistonning sayyohlik salohiyati namoyish etildi
Riga shahrida  o‘tkazilgan “BaltTour-2023” 28-xalqaro sayyohlik ko‘rgazmasida O‘zbekistonning sayyohlik salohiyati namoyish etildi
O‘zbekiston elchixonasi maʼlumotiga ko‘ra, 3-5 fevral kunlari Latviya poytaxtida o‘tkazilgan “BaltTour” ko‘rgazmasi Boltiqbo‘yida xalqaro ahamiyatga ega bo‘lgan eng yirik tadbirlardan hisoblanadi. Uning ishida har yili dunyoning 40 dan ortiq davlatidan sayyohlik, ulgurji va chakana savdo sohalarida xizmat ko‘rsatuvchi 1000 ga yaqin kompaniya vakillari ishtirok etadi. Ko‘rgazmaga 30 mingdan ziyod kishi tashrif buyuradi.
Navbatdagi xalqaro tadbirda O‘zbekistonning qator turoperatorlari ham o‘z stendlari bilan ishtirok etdi. Xususan, davlatimiz rahbarining «Samarqand – Yangi O‘zbekistonning sayyohlik darvozasi» tashabbusining targ‘iboti doirasida Samarqandning «Yulduzhon Hilol», «Tour Salon», «SOF Keramik Art» kompaniyalari imkoniyatlari namoyish etildi.
Bundan tashqari, «Uzbekistan Airways» AJ o‘z stendida O‘zbekiston yo‘nalishi bo‘yicha sayyohlik oqimini qulay transport bilan taʼminlash imkoniyatlarini taqdim etdi. Aviakompaniya, shuningdek, 28 martdan boshlab Toshkent-Riga-Toshkent yo‘nalishi bo‘yicha parvozlar miqdorini oshishni rejalashtirayotgani haqida maʼlum qildi.
Ishtirokchilar Latviya, Litva, Estoniya va Finlyandiya sayyohlarining O‘zbekistonga qiziqishi ortib borayotganini taʼkidladi. Bunga “BaltTour” tashkiliy qo‘mitasi o‘z veb-saytida “O‘zbekiston” sayyohlik yo‘nalishining jozibadorligini targ‘ib etish maqsadida joylashtirgan «Samarqand bo‘ylab ekskursiyalar» nomli targ‘ibot materiali ham ko‘mak berdi.

В Риге представлен туристический потенциал Узбекистана
Туристический потенциал Узбекистана представлен на завершившейся вчера 28-й международной туристической выставке BaltTour-2023 в г.Риге
По информации Посольства Узбекистана, состоявшийся 3-5 февраля в столице Латвии BaltTour представляет собой крупнейшее в Балтии мероприятие международного значения. В его работе ежегодно принимает участвует до 1 тысячи компаний, оказывающих услуги в сфере туризма и ведущих оптово-розничную торговлю из 40 стран мира. Выставку посещает более 30 тысяч человек.
В выставке из Узбекистана со своими стендами принял участие ряд туроператоров. В частности, в рамках реализации инициативы главы государства «Самарканд – туристические ворота Нового Узбекистана» были представлены возможности ряда самаркандских туроператоров, в том числе Yulduzhon Hilol, Tour Salon, SOF Keramik Art.
Помимо этого, АО Uzbekistan Airways на своем стенде широко представило возможности комфортного транспортного обеспечения туристических потоков в направлении Узбекистана. Авиакомпания информировала посетителей стенда об увеличении частоты рейсов по маршруту Ташкент–Рига–Ташкент, начиная с 28 марта.
Участники отметили растущий интерес к Узбекистану как пункту назначения для туристов из Латвии, Литвы, Эстонии и Финляндии. Этому также способствовало то, что оргкомитет BaltTour принял решение отдельно подчеркнуть привлекательность туристического направления «Узбекистан», разместив на своем веб-сайте промо-материал под названием «Экскурсии по Самарканду».