Shavkat Mirziyoyev: Bu madaniyatni bobo-momolarimiz qalb qo‘ri bilan yaratgan
Prezident Shavkat Mirziyoyev Marg‘ilon shahridagi “Oltin ipak karvonsaroyi” turistik markazini borib ko‘rdi.
Bu yerga kelgan kishi qadim o‘zbek xonadonlaridagi muhitni his etadi. Majmuaning birinchi qavatida gilamdo‘zlik, kashtachilik, misgarlik kabi xalq hunarmandchiligi xonalari joylashgan. Ularda sayyohlar milliy mahsulotlarimizning tayyorlanish jarayonini yaqindan ko‘rishi, xarid qilishi mumkin.
Ikkinchi qavatda jami 30 o‘rinli qadimiy uslubdagi karvonsaroy tashkil etilgan. Istiqbolda majmua bir yilda 10 mingdan ortiq sayyohlarga xizmat ko‘rsatishi mo‘ljallangan.
Davlatimiz rahbari milliy o‘zligimizga va yoshlar tarbiyasiga e’tibori uchun hunarmandlarga minnatdorlik bildirdi.
- Hozirgi yuksak texnologiyalar asrida mana shunday oddiy, samimiy joylarni odam sog‘inadi, - dedi Shavkat Mirziyoyev. - Bu hunarlarni, bu madaniyatni bobo-momolarimiz faqat qo‘li bilan emas, qalb qo‘ri bilan yaratgan. Bir paytlar bu yo‘nalishlar yo‘qolib ketishiga oz qolgandi. Ularni asrab-avaylayotganingiz uchun rahmat. Bu madaniyatimizni nafaqat chet elliklarga targ‘ib qilish, balki farzandlarimizga ham singdirish kerak.
Prezident ustalarning milliy hunarlarni maktablarda o‘rgatish taklifini qo‘llab-quvvatladi. Mutasaddilarga turizm salohiyatini oshirish, uni targ‘ib etishda kinodan oqilona foydalanish bo‘yicha tavsiyalar berildi.
O‘tgan yili Marg‘ilon shahriga «Jahon ipak va ikat hunarmandlari shahri» maqomi berilgan edi. Bunday maqomga Buxoro zardo‘zlik, Qo‘qon yog‘och o‘ymakorligi bo‘yicha sazovor bo‘lgan.

Шавкат Мирзиёев: Наши отцы и матери создавали эту культуру, вкладывая в нее частицу своей души
Здесь созданы атмосфера и быт старинных узбекских домов. На первом этаже комплекса расположены мастерские ковроткачества, вышивки, медного ремесла и другие. Туристы могут вблизи наблюдать за процессом изготовления национальных изделий, а также приобрести их.
На втором этаже организован караван-сарай в традиционном стиле на 30 мест. В перспективе комплекс будет обслуживать более 10 тысяч туристов в год.
Глава государства поблагодарил ремесленников за продолжение народных промыслов и уделяемое внимание воспитанию молодежи.
- В нынешний век высоких технологий скучаешь по таким вот простым, душевным местам, - сказал Шавкат Мирзиёев. – Наши отцы и матери создавали эти ремесла, эту культуру, вкладывая не только труд, но и частицу своей души. Одно время ремесла оказались на грани исчезновения. Спасибо вам, что сохраняете их. Необходимо не только продвигать нашу культуру среди зарубежных гостей, но и приобщать к ней наших детей.
Президент поддержал предложение мастеров об обучении народным ремеслам в школах. Ответственным лицам даны рекомендации по повышению туристического потенциала, эффективному использованию киноискусства для его продвижения.
В прошлом году город Маргилан получил статус «Всемирного города мастеров» по шелку и икату. Такой же статус получили города Бухара (по золотошвейному искусству) и Коканд (по резьбе по дереву).