Bu yil YeTTBning Yillik yig‘ilishi Samarqandda bo‘lib o‘tadi
31-yanvar kuni Investitsiyalar, sanoat va savdo vazirligi binosida Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki va O‘zbekiston Respublikasi o‘rtasida YeTTB Boshqaruvchilar kengashining 32-Yillik yig‘ilishini joriy yilning 16-18 may kunlari Samarqand shahrida o‘tkazish to‘g‘risida O‘zaro anglashuv memorandumi imzolandi.
Tadbirda O‘zbekiston tomonidan O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Strategik islohotlar agentligi Bosh direktori Shuhrat Vafayev, Bank tomonidan esa O‘zbekistonda rasmiy tashrif bilan bo‘lib turgan YeTTB Bosh kotibi Kazuxiko Koguchi ishtirok etdi.
Imzolangan hujjat Bankka aʼzo 73 ta davlatdan 1500 dan ortiq mehmon ishtirok etadigan YeTTBning Yillik yigʻilishi va biznes-forumga tayyorgarlik koʻrish, tadbirlarni oʻtkazish va yoritish boʻyicha har bir tomonning aniq tashkiliy vazifalarini belgilaydi. Bunday yuqori darajadagi tadbirning o‘tkazilishi O‘zbekistonning jahon investitsiyaviy hamjamiyatidagi obro‘sini oshirishga ijobiy ta’sir ko‘rsatishi, shuningdek, ishbilarmon doiralar vakillariga mamlakatimizning iqtisodiy, sarmoyaviy, sanoat va ishlab chiqarish salohiyati, boy madaniyati bilan batafsil tanishish imkonini berishi kutilmoqda.
Tadbirning asosiy mavzusi iqtisodiyot barqarorligiga sarmoya kiritish bo‘ladi. Yig‘ilish davomida Bankka a’zo mamlakatlar duch kelayotgan muammolarni bartaraf etish bo‘yicha chora-tadbirlarni ishlab chiqishga qaratilgan panel muhokamalari o‘tkazilishi rejalashtirilgan. Biznes-forumda makroiqtisodiy vaziyat, qayta tiklanuvchi energiya manbalarini rivojlantirishda xususiy sektor va davlatning roli, hududlararo munosabatlar, iqtisodiy integratsiya, oziq-ovqat xavfsizligi, raqamlashtirish va boshqa ko‘plab masalalar yuzasidan ekspertlar ishtirokida muhokama qilinadi.
Ma’lumot uchun: Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki 1991-yil 28-martda tashkil etilgan. Bosh qarorgohi Londonda joylashgan. O‘zbekiston 1992-yil 30-apreldan buyon Bankning a’zosi hisoblanadi. Bankning Toshkent shahrida vakolatxonasi 1993-yil may oyida, Andijon shahrida – 2019-yil oktabrda, Urganch shahrida – 2021-yil iyun oyida ochilgan.
YeTTB yig‘ilishini Samarqandda o‘tkazish uchun ariza O‘zbekiston tomonidan 2019-yilda taqdim etilgan. O‘sha yilning o‘zida YeTTB delegatsiyasi Yillik yig‘ilishni mamlakatimizda o‘tkazish imkoniyatini ijobiy baholadi.

This year, the Annual Meeting of the EBRD will be held in Samarkand
On 31 January the Ministry of Investment, Industry and Trade hosted the signing of a Memorandum of Understanding between the European Bank for Reconstruction and Development and the Republic of Uzbekistan on holding the 32nd Annual Meeting of the EBRD Board of Governors in Samarkand on 16-18 May this year.
Director general of the Agency for Strategic Reforms under the President of the Republic of Uzbekistan Shukhrat Vafayev took part in the event representing the Uzbek side, and EBRD Secretary General Kazuhiko Koguchi, who is in Uzbekistan on an official visit, took part in the event representing the Bank.
The signed document defines the specific organizational tasks of each party in the preparation, holding and coverage of the Annual Meeting of the EBRD and the Business Forum, which is planned to be attended by more than 1,500 guests from 73 member states of the Bank. Holding an event of this level is expected to have a positive impact on improving the international image of Uzbekistan in world investment circles, as well as provide an opportunity for representatives of the business community to get thoroughly acquainted with the economic, investment and industrial potential, rich culture of our country.
The central theme of the event will be investing in ensuring the sustainability of the economy. During the meeting, panel discussions are planned to be held on the development of measures to overcome the challenges faced by the Bank's member countries. The business forum will include expert discussions on the macroeconomic situation, the role of the private sector and the state in the development of renewable energy sources, interregional ties, economic integration, food security, digitalization and many other issues.
For reference: The European Bank for Reconstruction and Development was established on March 28, 1991. The headquarters is located in London. Uzbekistan has been a member of the Bank since April 30, 1992. The Bank's representative office was opened in Tashkent in May 1993. The office in Andijan – in October 2019, in Urgench – in June 2021.
The application for holding the EBRD meeting in Samarkand was submitted by Uzbekistan in 2019. In the same year, the EBRD delegation positively assessed the possibilities of holding an Annual Meeting in our country.