Jahon banki mas'ul mutaxassislari bilan uchrashuv
Joriy yilning 24-yanvar kuni Toshkent shahar hokimi o‘rinbosari Durdona Rahimova boshchiligidagi mutasaddilar Jahon bankining ijtimoiy rivojlanish bo‘yicha mutaxassislari Odri Saks va Ra’no Tlepova bilan ishchi uchrashuv o‘tkazdi.
Uchrashuvda nogironligi bo‘lgan shaxslarning huquq va manfaatlarini ta’minlash sohasida kelgusidagi hamkorlik masalalari muhokama qilindi.
Durdona Rahimova Jahon banki mutaxassislariga tashrifi uchun alohida minnatdorchilik bildirib, mazkur xalqaro moliya instituti bilan hamkorlik katta ijtimoiy ahamiyatga egaligini qayd etdi. O‘zbekistonda keyingi yillarda aholiga, xususan, nogironligi boʻlgan shaxslarga g‘amxo‘rlik qilish davlat siyosati darajasiga ko‘tarilganligini, hamda joriy yil bejiz “Insonga e'tibor va sifatli ta'lim yili” deb nomlanmaganligini ta'kidladi.
Jahon banki mutaxassislariga poytaxtda nogironligi bo‘lgan shaxslar uchun inklyuziv muhit yaratish borasida amalga oshirilayotgan ishlar haqida atroflicha ma’lumot berildi. Jumladan, nogironligi bor shaxslar uchun yangi barpo etilayotgan ko‘p qavatli uylar, zamonaviy xizmat ko‘rsatish majmualarida hamda ta'mirlanayotgan yo‘llarning chorrahalarida, ularning harakatlanishi uchun maxsus to‘siqsiz yo‘laklar qurilayotganligi qayd etildi.
Bundan tashqari, hozirgi kunda Toshkent shahrida 49,552 nafar nogironligi bor fuqarolar istiqomat qilishi, shuningdek, davlat ta'minotida bo‘lgan ikkita Muruvvat uyi mavjudligi, ularning biri katta yoshdagi, ikkinchisi esa bolalar uchun ixtisoslashtirilganligi ta'kidlandi. Mirzo
Ulug‘bek tumanidagi “Muruvvat” erkaklar uchun internat-uyining bir qismi ta'mirlanayotganligi, Yunusobod tumanidagi “Muruvvat” uyi hududida esa bog‘
tashkil etilayotganligi qayd etildi. Shu kabi chora-tadbirlarga joriy yilda 4,5 milliard so‘m mablag‘ ajratish ko‘zda tutilganligi toʻgʻrisida ma’lumotlar berildi.
Jahon banki mutaxassislari 2021-yilda O‘zbekiston hukumati “Nogironlar huquqlari to‘g‘risida”gi Konvensiyani ratifikatsiya qilganligini qayd etdi. 2022-yilda Bank mamlakatda nogironligi bo‘lgan shaxslarning huquq va manfaatlari bilan bog‘liq vaziyatni tahlil qiluvchi hamda ushbu toifadagi fuqarolar uchun inklyuziv va to‘siqlarsiz muhit yaratish bo‘yicha tavsiyalarni o‘z ichiga olgan hisobot e’lon qildi. Hozirgi vaqtda Bank nogironligi bo'lgan shaxslarning manfaatlari nuqtai nazaridan mazkur Konvensiya bandlarini amalga oshirishda Oʻzbekiston hukumatiga texnik koʻmak ko‘rsatmoqda.
Jahon banki mutaxassislari Toshkent shahar hokimligiga nogironligi boʻlgan shaxslar uchun shahar infratuzilmasi ob'ektlaridan foydalanish imkoniyati auditorlik tekshiruvini o‘tkazishda texnik koʻmak ko‘rsatishni taklif qildi. Mazkur audit nogironligi bo‘lgan shaxslarning harakatlanishidagi to‘siqlarni bartaraf etish bo‘yicha tavsiyalarni ishlab chiqishga imkon beradi.
Toshkent shahar hokimligi mutasaddilari taklif etilayotgan tashabbusni amalga oshirishdan manfaatdor ekanliklarini hamda bu masalani Jahon banki mutaxassislari bilan muhokama qilishni davom ettirishga tayyor ekanliklarini bildirdilar. Shuningdek, ko‘rish va eshitish imkoniyati cheklangan bolalarni zamonaviy o‘quv adabiyotlari bilan ta’minlashda texnik koʻmak olishga ham qiziqish bildirildi.

Встреча со специалистами Всемирного банка
24 января с. г. представители хокимията под руководством заместителя хокима Ташкента Дурдоны Рахимовой провели рабочую встречу со специалистами Всемирного банка по вопросам социального развития Одри Сакс и Рано Тлеповой.
В ходе встречи стороны обсудили вопросы будущего сотрудничества в области обеспечения прав и интересов лиц с инвалидностью.
Дурдона Рахимова выразила особую благодарность специалистам Всемирного банка за их визит. Она отметила, что сотрудничество с данным международным финансовым институтом имеет большую социальную значимость. Текущий год назван в Узбекистане «Годом заботы о человеке и качественного образования». В последние годы забота о населении, особенно о лицах с инвалидностью, возведена в Узбекистане в ранг государственной политики, отметила Дурдона Рахимова.
Специалисты Всемирного банка были проинформированы о работе, проводимой в столице с целью создания инклюзивной среды для лиц с инвалидностью. В частности, во вновь строящихся многоэтажных домах и современных комплексах, а также на перекрёстках отремонтированных дорог внедряются элементы безбарьерной среды, облегчающие передвижение маломобильных групп населения.
В Ташкенте проживает 49 552 гражданина с инвалидностью, действуют специализированные дома «Мурувват» для детей и взрослых, находящиеся на государственном обеспечении. При этом в мужском корпусе дома-интерната для мужчин «Мурувват» в Мирзо-Улугбекском районе проводится ремонт, а на территории дома «Мурувват» в Юнусабадском районе создается сад. На другие подобные мероприятия в текущем году будет выделено 4,5 млрд сумов.
Специалисты Всемирного банка, отметили, что в 2021 г. правительство Узбекистана ратифицировало Конвенцию о правах лиц с инвалидностью. В 2022 г. Банк выпустил доклад, в котором анализируется ситуацию с правами и интересами лиц с инвалидностью в стране и содержатся рекомендациями по созданию инклюзивной и безбарьерной среды для данной категории граждан. В настоящее время Банк оказывает техническое содействие правительству в имплементации положений вышеназванной Конвенции в интересах лиц с инвалидностью.
Специалисты Всемирного банка предложили хокимияту г. Ташкента техническое содействие в проведении аудита доступности городской инфраструктуры для лиц с инвалидностью. Он позволит выработать рекомендации по устранению барьеров для мобильности для лиц с инвалидностью.
Представители хокимията высказали заинтересованность в реализации предложенной инициативы и готовностью продолжить дальнейшее обсуждение этого вопроса со специалистами Всемирного банка. Была также высказана заинтересованность в получении технического содействия в обеспечении детей с проблемами зрения и слуха современной учебной литературой.